У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді Берзіньш В.С.
суддів: Шестакової Н.В.
Павловської І.Г.
при секретарі Моногошевій В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересовані особи ОСОБА_3, Орган опіки та піклування при Виконавчому комітеті Вілінської сільської ради Бахчисарайського району АРК, про обмеження цивільної дієздатності
за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Бахчисарайського районного суду АРК від 14 вересня 2010 року,
В С Т А Н О В И Л А:
Ухвалою Бахчисарайського районного суду АРК від 14 вересня 2010 року за заявою ОСОБА_2 призначена судово-психіатрична експертиза для визначення психічного стану ОСОБА_3, провадження по справі зупинено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 ставить питання про скасування ухвали, посилаючись на те, що за змістом ст.239 ЦПК України судово-психіатрична експертиза призначається за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи, однак у справі таких даних немає; порушені вимоги ст.ст.7,11 Закону України «Про психіатричну допомогу», оскільки питання про призначення такої експертизи вирішується тільки після огляду фізичної особи лікарем-психіатром і за його заявою.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Призначаючи судово-психіатричну експертизу, суд першої інстанції виходив з того, що пояснення самого ОСОБА_3 та свідків викликають у суду сумнів щодо психічного стану ОСОБА_3
Відповідно до ст.239 ЦПК України судово-психіатрична експертиза призначається за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи.
За матеріалами справи вбачається, що заявник пов’язує необхідність обмеження цивільної дієздатності його батька ОСОБА_3 з неадекватною його поведінкою, агресією, психічною неврівноваженістю, конфліктністю, що підтверджується поясненнями свідків. За характеристикою (а.с.6) ОСОБА_3 зловживає спиртними напоями, у сім’ї мається конфліктна ситуація між ним, сином та колишньою дружиною ОСОБА_3, що зазначено також у заяві його колишньої дружини ОСОБА_4 і постанові (а.с.7,44). У запереченнях представник ОСОБА_3 зазначив, що його доверітель не знаходиться на обліку у лікаря-нарколога; не проживає однією сім’єю з заявником; причиною звернення заявника до суду є та обставина, що ОСОБА_3 подав до суду позов про виселення ОСОБА_2 і ОСОБА_5 із жилого будинку (а.с.37,42,43). За рішенням суду із ОСОБА_2 стягнені аліменти на користь його батька ОСОБА_3 (а.с.70).
Суд першої інстанції, призначаючи експертизу, послався на пояснення ОСОБА_3 та свідків, однак не зазначив, саме які дані визивають сумнів у нормальному
- 2 -
психічному стані ОСОБА_3, що свідчить про недостатність даних про психічний розлад його здоров’я з урахуванням вищезазначених обставин.
Колегія суддів вважає, що у сенсі ч.4 ст.10 ЦПК України суду слідує роз’яснити заявнику необхідність надання додаткових доказів в обґрунтування свого клопотання щодо призначення експертизи і вирішити питання щодо призначення судово-психіатричної експертизи після ретельного дослідження усіх фактичних обставин по справі.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Зазначений закон не містить підстав та порядку проведення таких експертиз, тому посилання апелянта не необхідність його обов’язкового огляду лікарем-психіатром до призначення експертизи не ґрунтується на правових підставах.
Загальні питання проведення експертиз передбачені Законом України «Про судову експертизу». Порядком проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженим наказом міністерства охорони здоров’я України від 08 жовтня 2001 року №397 встановлюються особливості проведення саме цієї експертизи.
На підставі наведеного ухвала суду підлягає скасуванню з направленням питання на новий розгляд відповідно до ст.312 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.303,307,312 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Ухвалу Бахчисарайського районного суду АРК від 14 вересня 2010 року скасувати. Питання направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді:
Берзіньш В.С. Шестакова Н.В. Павловська І.Г.