Судове рішення #14245423

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

     2 березня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого, судді Адаменко О.Г.

Суддів Руснак А.П.

Кірюхіної М.А.

при секретарі Урденко Г.В.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про зменшення розміру аліментів, за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення     Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від  16 грудня 2010 року,

                                                        ВСТАНОВИЛА:

     1 грудня 2010 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_6,  в якому просить зменшити розмір аліментів, що стягуються  з  нього за рішенням суду на користь відповідача на її утримання і на утримання малолітньої дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, з  650 грн. до 300 грн. щомісячно.

     Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від  28 жовтня 2009 року на користь ОСОБА_6 з нього стягнуто аліменти на її утримання у розмірі 150 грн.  щомісячно до 22 жовтня 2011 року, тобто до досягнення дитиною трьох років, і на  утримання їхньої малолітньої дочки - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження,  у розмірі 500 грн. щомісячно до досягнення дитиною повнолітня.

     На даний час він опинився у дуже скрутному майновому стані, оскільки сплачує аліменти на користь ОСОБА_9 на утримання синів ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_3, і ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, на підставі рішення мирового судді с/у № 285 району Іванівське, а також утримує  сина ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2народження, і його мати - ОСОБА_12, з якою проживає однією сім’єю, і яка ніде не працює.

     Рішенням Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від  16 грудня 2010 року позов задоволено частково. Зменшено розмір аліментів, що стягуються за рішенням Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 28 жовтня 2009 року  з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 на її утримання зі 150 грн. до 100 грн. щомісячно, і на утримання малолітньої дочки - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, з 500 грн. до 350 грн. щомісячно до повноліття дитини. В іншій частині позову відмовлено.

     Відповідач ОСОБА_6 подала апеляційну скаргу, в якій просить  скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального і процесуального права.

     Зокрема,  зазначає, що  передбачених ст. 192 СК України підстав для зменшення розміру аліментів, що стягуються з відповідача на її користь, немає. Про наявність у нього трьох інших дітей відповідач заявляв під час розгляду справи про стягнення з нього аліментів, і ці обставини перевірялись і враховувались судом при ухваленні рішення.

     Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін,  перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга є обґрунтованою і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи частково позов ОСОБА_5 про зменшення розміру аліментів, суд першої інстанції виходив з того, що в даний час на утриманні позивача перебуває його цивільна дружина ОСОБА_12, що є громадянкою Росії і не працює, а також їхній спільний син – ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, який потребує медичного лікування. Крім того, 11.09.09 року відносно самого ОСОБА_5 було скоєно злочин, внаслідок якого було заподіяно шкоду його здоров’ю.

     Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду, оскільки він зроблений з порушенням норм матеріального і процесуального права.

     Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК  України  рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.  Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

     З матеріалів справи вбачається, що рішенням Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від  28 жовтня 2009 року  з ОСОБА_5  на користь ОСОБА_6, починаючи з 04.09.2009 року, стягнуто  аліменти на її утримання у розмірі 150 грн. щомісячно  до 22 жовтня 2011 року, тобто до досягнення дочкою ОСОБА_7 трьох років, а також на утримання дочки ОСОБА_7., ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, -  у розмірі 500 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття.

Частиною 2 ст. 84 СК України передбачено право дружини, з якою проживає дитина, на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

     Згідно з частиною 3 ст. 80 СК України розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.

     Статтею 192 СК України передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

Частиною 3 ст. 10 і частиною 1 ст. 60 ЦПК України передбачено, що  кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Всупереч зазначеним процесуальним нормам позивач не надав доказів на підтвердження того, що після стягнення з нього аліментів на користь ОСОБА_15 в загальній сумі 650 грн. змінився його матеріальний або сімейний стан чи  погіршилось здоров’я.

Про наявність у відповідача ще трьох синів - ОСОБА_10,  ОСОБА_3 і ОСОБА_11 суду було відомо під час розгляду справи про стягнення з ОСОБА_5 аліментів на користь ОСОБА_6 На той час також вже існувало рішення мирового судді про стягнення з ОСОБА_5 аліментів на утримання синів ОСОБА_10 і ОСОБА_3, а також було відомо про заподіяння ОСОБА_5 11.09.2009 року  легких тілесних ушкоджень, які потягли короткочасний розлад здоров’я.

Довідка про направлення ОСОБА_11 на консультацію до хірурга (а.с. 26) не свідчить про те, що дитина потребує лікування і позивач несе на це додаткові витрати.

ОСОБА_12, з якою зараз проживає однією сім’єю ОСОБА_5,  не є непрацездатною і за законом  позивач не зобов’язаний її утримувати.

     За таких обставин  суд першої інстанції безпідставно зменшив розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_5  на користь ОСОБА_6 на її утримання зі 150 до 100 грн. і на утримання дочки ОСОБА_7  з 500 до 350 грн.

З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду відповідно до вимог пункту 4 частини 1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно з вимогами ст.88 ЦПК України з позивача на користь держави підлягає стягненню  судовий збір в сумі 63 грн. 75 коп. і витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 166 грн., а також на користь ОСОБА_6  судові витрати в сумі 41 грн. 25 коп.

     На підставі викладеного, керуючись  ст. ст. 303, 304, 307, пунктом 4 частини 1 ст. 309, ст. ст. 313, 314, 316, 317 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах

ВИРІШИЛА:

     Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити.

     Рішення  Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від  16 грудня 2010 року скасувати.

     Ухвалити у справі нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про зменшення розміру аліментів відмовити.
     Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 на відшкодування судових витрат 41 грн. 25 коп.

     Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судовий збір в сумі 63 грн. 75 коп. і витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 166 грн.

     Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його  проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

     Судді:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація