У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2011 року м. Київ
Колегія суддів Верховного Суду України в складі:
Жайворонок Т.Є., Луспеника Д.Д., Лященко Н.П.,-
розглянувши в попередньому судовому засіданні справу за скаргою ОСОБА_4 на дії та бездіяльність начальника та державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції в м. Донецьку за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Ворошиловського районного суду м. Донецька від 6 серпня 2009 року та ухвалу апеляційного суду Донецької області від 26 серпня 2010 року,
в с т а н о в и л а:
У березні 2008 року ОСОБА_4 звернулася до суду із скаргою на дії та бездіяльність начальника та державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції в м. Донецьку.
Ухвалою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 6 серпня 2009 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Донецької області від 9 листопада 2009 року, в задоволенні скарги ОСОБА_4 на дії та бездіяльність начальника та державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції в м. Донецьку відмовлено.
Ухвалою Верховного Суду України від 1 червня 2010 року касаційну скаргу ОСОБА_4, до якої приєднався заступник прокурора Донецької області, задоволено частково. Ухвалу апеляційного суду Донецької області від 9 листопада 2009 року скасовано і справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою апеляційного суду Донецької області від 26 серпня 2010 року залишено без змін ухвалу Ворошиловського районного суду м. Донецька від 6 серпня 2009 року.
У жовтні 2010 року ОСОБА_4 звернулася до Верховного Суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Ворошиловського районного суду м. Донецька від 6 серпня 2009 року та ухвалу апеляційного суду Донецької області від 26 серпня 2010 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, і постановити нову ухвалу.
Відповідно до п. 2 розд. XIII «Перехідні положення» Закону України від 7 липня 2010 року № 2453–VI «Про судоустрій і статус суддів» касаційні скарги (подання) на рішення загальних судів у кримінальних і цивільних справах, подані до Верховного Суду України до 15 жовтня 2010 року і призначені (прийняті) ним до касаційного розгляду, розглядаються Верховним Судом України в порядку, який діяв до набрання чинності цим Законом.
У зв’язку із цим справа підлягає розгляду за правилами ЦПК України від 18 березня 2004 року в редакції, яка була чинною до змін, внесених згідно із Законом України від 7 липня 2010 року № 2453 – VI «Про судоустрій і статус суддів».
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 338 ЦПК України судове рішення підлягає обов'язковому скасуванню з передачею справи на новий розгляд, якщо справу розглянуто за відсутності будь-кого з осіб, які беруть участь у справі, належним чином не повідомлених про час і місце судового засідання.
Відповідно до ч. 5 ст. 74 ЦПК України судова повістка разом із розпискою, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається поштою рекомендованим листом із повідомленням або через кур’єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншою особою, яка бере участь у справі.
У матеріалах справи відсутні відомості про вручення ОСОБА_4 судової повістки про час і місце розгляду справи в апеляційному суді 26 серпня 2010 року, а знаходиться розписка з якої не вбачається, що ОСОБА_4 була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи (а.с. 219 т.2)
Проте апеляційний суд у порушення вимог ч. 1 ст. 305 ЦПК України за відсутності відомостей про вручення ОСОБА_4 судової повістки розгляд справи не відклав і не вжив процесуальних заходів для її повідомлення про час та місце розгляду справи.
Крім того, у порушення вимог ч. 4 ст. 338 ЦПК України апеляційний суд при повторному розгляді справи не врахував висновки і мотиви суду касаційної інстанції зазначені в ухвалі Верховного Суду України від 1 червня 2010 року, з яких було скасовано ухвалу апеляційного суду Донецької області від 9 листопада 2009 року, і справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Таким чином, апеляційний суд розглянув справу з порушенням норм процесуального права, в зв’язку з чим ухвалу суду апеляційної інстанції не можна визнати законною й обґрунтованою, вона підлягає скасуванню з підстав, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 338 ЦПК України, з передачею справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 336, 338, 342 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Ухвалу апеляційного суду Донецької області від 26 серпня 2010 року скасувати, справу передати на новий апеляційний розгляд.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: Т.Є. Жайворонок
Д.Д. Луспеник
Н.П. Лященко