Справа № 2а-847/2007
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
“ 12 ” грудня 2007 року 10 год.00хв. Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - І.В. Муранової
при секретарі - О.В.Бондаренко,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконними дії щодо відмови в надання дозволу на зміну цільового використання земельної ділянки та зобов'язання надати дозіл на зміну цільового використання земельної ділянки -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 в особі свого представника ОСОБА_2, яка діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності, звернулась до суду з даним адміністративним позовом до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, в якому просила суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови позивачу в наданні дозволу на зміну цільового використання земельної ділянки загальною площею 3,53 га, розташованої на території Іванівської сільської ради, за межами населеного пункту, яка належить ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на права приватної власності на землю 10.01.2002року за реєстровим №55, а також зобов'язати Бориспільську районну державну адміністрацію надати дозвіл на зміну цільового використання вказаної земельної ділянки.
Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. 10 січня 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету Іванівської сільської ради від 21.12.2001 року, їй був виданий державний акт на право приватної власності на землю, відповідно до якого позивачу передана у власність земельна ділянка площею 3,53 га, яка розташована на території Іванівської сільської ради за межами населеного пункту, та має цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 27 листопада 2006 року вона звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на зміну цільового використання земельної ділянки з товарного сільськогосподарського виробництва на ведення особистого селянського господарства. Позивач вважає, що дане звернення мало бути розглянуто Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області в строки, передбачені ст.20 Закону України „Про звернення громадян”, а саме у термін не більше одного місяця від дня її надходження, проте відповідач у вказані строки заяву не розглянув. 2 лютого 2007 року вона отримала відповідь Бориспільської районної державної адміністрації, згідно з якою відповідач відмовила позивачу в надання дозволу на зміну цільового використання земельної ділянки, посилаючись на зміни до п.15 розділу Ч „Перехідних положень” Земельного кодексу України, внесені Законом України від 19 грудня 2006 року за №490V „Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо заборони продажу земель”.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримала заявлені позовні вимоги, вважає, що дії відповідача перешкоджають позивачу у реалізації права власності на земельну ділянку.
Представник відповідача - суб'єкту владних повноважень Бориспільської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані позивачем документи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до вимог частини 1 статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації.
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю , виданого позивачу ОСОБА_110 січня 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету Іванківської сільської ради від 21 грудня 2001 року на праві власності належить земельна ділянка площею 3,53 гектарів, розташована на території Іванківської сільської ради, яку позивачу передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва /а.с.-8/.
27 листопада 2006 року представник позивача ОСОБА_1 за довіреністю -ОСОБА_2 звернулась до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області із письмовою заявою про надання дозволу на зміну цільового використання земельної ділянки площею 3,53 га з товарного виробництва на ведення особистого селянського господарства /а.с.-9/.
За змістом частини 2 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Застосовуючи аналогію закону, а саме в порядку передбаченому частиною 2 статті 118 Земельного кодексу України Бориспільська районна державна адміністрація у місячний строк мала розглянути заяву позивача про надання дозволу на зміну цільового призначення земельної ділянки та прийняти відповідне рішення.
2 лютого 2007 року листом за №Л 110741.8731.2 голова Бориспільської районної державної адміністрації повідомив позивачу про те, що райдержадміністрація не може виконати дії, зазначені в її заяві, посилаючись на Закон України від 19 грудня 2006 року №490-V «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо заборони продажу земель сільськогосподарського призначення до прийняття відповідних законодавчих актів».
Законом України від 19 грудня 2006 року №490-V «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо заборони продажу земель сільськогосподарського призначення до прийняття відповідних законодавчих актів» пункти 14 та 15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України викладені в новій редакції.
Згідно з підпунктом «б» пункту 15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України в редакції вищевказаного закону до 1 січня 2008 року не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.
Таким чином, дії Бориспільської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови в наданні дозволу щодо зміни цільового використання земельної ділянки ОСОБА_1з ведення товарного сільськогосподарського виробництва на землі для ведення особистого селянського господарства в межах Іванківської сільської ради Бориспільського району Київської є правомірними, оскільки повністю відповідають вищенаведеним вимогам підпункту «б» пункту 15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Посилання позивача на те, що відповідь їй була надана з порушення строку, визначеного ст.20 Закону України „Про звернення громадян”, в зв'язку з чим вона була обмежена в реалізації свого права власника земельної ділянки на отримання дозволу на зміну цільового використання земельної ділянки, визначеного Конституцією України та Земельним кодексом України, є необґрунтованими, оскільки право позивача володіти, користуватися та розпоряджатись земельною ділянкою за цільовим призначенням порушено та обмежено не було. Так, право власності позивача на земельну ділянку підтверджується виданим їй Державним актом на право приватної власності на землю, відповідно до якого, а також згідно з вимогами підпункту «а» частини 1 статті 91 Земельного кодексу України позивач зобов'язана забезпечувати використання земельної ділянки за цільовим призначенням тобто для ведення товарного сільськогосподарського призначення. Відмова відповідача у зміні цільового призначення земельної ділянки на землі для ведення особистого селянського господарства не позбавляє позивача можливості використовувати її за цільовим призначенням тобто для ведення товарного сільськогосподарського призначення.
Крім того, зміна цільового призначення земельної ділянки віднесена до виключної компетенції органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, отже внесенням змін до „Перехідних положень” Земельного кодексу України було обмежено право відповідача щодо реалізації свого права на зміну цільового використання земель.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про те, що Бориспільська районна державна адміністрація діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Земельним кодексом України, в зв'язку з чим в задоволенні позову має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,11,69,71,86,158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконними дії щодо відмови в надання дозволу на зміну цільового використання земельної ділянки та зобов'язання надати дозвіл на зміну цільового використання земельної ділянки відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення та наступної подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: І.В.Муранова