Справа № 2-588 / 2009 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2009 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі: головуючого судді Іваненка І. В.
при секретарі Заруба Н. М.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, із залученням у якості третьої особи Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, про визнання дійсним договору купівлі-продажу земельної частки (паю) та визнання права власності на земельну частку (пай), -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання дійсним договору купівлі-продажу земельної частки (паю) та визнання права власності на земельну частку (пай).
В обгрунтування свої вимог указує, що відповідач, який є громадянином Росії, на підставі свідоцтва про право на спадщину № 1-2752 від 06 вересня 2006 року, отримав у спадщину земельну частку (пай), розташовану в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, й надалі закріпленої за ним відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 044008, відповідно до якого ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 1, 57 га. Оскільки відповідач є громадянином іншої держави, він протягом року був зобов’язаний відчужити указану земельну ділянку сільськогосподарського призначення на користь громадянина України чи юридичної особи-резидента України. Виконуючи цю вимогу, відповідач через свого представника за дорученням ОСОБА_1 здійснив продаж цієї земельної частки позивачеві за 25 000 гривень, про що було укладено договір купівлі-продажу від 27 лютого 2008 року. Указує, що представник відповідача повністю отримала належні за договором кошти. Однак указаний договір не було посвідчено нотаріально з вини представника відповідача. На даний час, зважаючи на відсутність спору між сторонами, вони зверталися до нотаріальної контори з проханням посвідчити договір, однак отримали від Черкаської районної нотаріальної контори офіційну письмову відмову з причин того, що річний строк для обов’язкового відчуження іноземцем земельної ділянки сільськогосподарського призначення вже минув.
Просить суд визнати дійсним договір купівлі-продажу, укладений 27 лютого 2008 року, між ОСОБА_3, в особі його представника ОСОБА_1, та ОСОБА_2 щодо купівлі-продажу земельної ділянки площею 1, 57 га, розташованої в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, яка належить ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 044008 від 12 березня 2007 року, виданим Черкаським районним відділом земельних ресурсів йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом № 1-2752 від 06 вересня 2006 року, виданим Черкаською районною державною нотаріальною конторою, а також визнати його право власності на указану земельну ділянку.
У судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заявлені вимоги визнала у повному обсязі, підтвердивши факт продажу земельного паю та повне отримання коштів. Просила позов задовольнити. Вказала, що вони не змогли вчасно нотаріально посвідчити договір з її вини.
Представник Геронимівської сільської ради у судове засідання не з’явився, однак сільрада направила до суду листа з проханням розглянути справи без їхньої участі.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини. Відповідач, який є громадянином Росії, на підставі свідоцтва про право на спадщину № 1-2752 від 06 вересня 2006 року, отримав у спадщину земельну частку (пай), розташовану в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, й надалі закріпленої за ним відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 044008, відповідно до якого ОСОБА_3 належить
земельна ділянка площею 1, 57 га. Відповідач протягом року був зобов’язаний відчужити указану земельну ділянку сільськогосподарського призначення на користь громадянина України чи юридичної особи-резидента України. Виконуючи цю вимогу, відповідач через свого представника за дорученням ОСОБА_1 здійснив продаж цієї земельної частки позивачеві за 25 000 гривень, про що було укладено договір купівлі-продажу від 27 лютого 2008 року. Представник відповідача повністю отримала належні за договором кошти. Договір не було посвідчено нотаріально з вини представника відповідача. Сторони зверталися до нотаріальної контори з проханням посвідчити договір, однак отримали від Черкаської районної державної нотаріальної контори офіційну письмову відмову з причин того, що річний строк для обов’язкового відчуження іноземцем земельної ділянки сільськогосподарського призначення вже минув.
Відповідно до ч. 4 ст. 81 ЗК України, землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Відповідно до ч. 2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відтак, враховуючи, що землі сільськогосподарського призначення не можуть перебувати у власності громадян іншої держави, а також те, що фактично указаний вище договір відбувся між сторонами у повному обсязі; враховуючи, що позивач є громадянином України і може мати у власності землю сільськогосподарського призначення, а також те, що обов’язок відчужити це майно для іноземного громадянина прямо передбачений у законі як виключення із загального правила щодо тимчасової заборони на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення; враховуючи, що нотаріальне посвідчення договору не відбулося з вини представника відповідача, що нею визнано, суд вважає, що позов може бути задоволеним.
Керучись указаним вище, ст. т. 10, 60, 212-215 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 із залученням у якості третьої особи Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання дійсним договору купівлі-продажу земельної частки (паю) та визнання права власності на земельну частку (пай) задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу, укладений 27 лютого 2008 року, між ОСОБА_3, в особі його представника ОСОБА_1, та ОСОБА_2 щодо купівлі-продажу земельної ділянки площею 1, 57 га, розташованої в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, яка належить ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 044008 від 12 березня 2007 року, виданим Черкаським районним відділом земельних ресурсів йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом № 1-2752 від 06 вересня 2006 року, виданим Черкаською районною державною нотаріальною конторою.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 1, 57 га, розташовану в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 044008 від 12 березня 2007 року, виданим Черкаським районним відділом земельних ресурсів.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подання у десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження, із поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 295 ЦПК України.