Судове рішення #14217944

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                   

 ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

№ 2-а-814/11

2 березня 2011 року                                                                       смт.Семенівка

Семенівський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді  Халявки В.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області про поновлення пропущеного строку, визнання дій протиправними та стягнення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому вказувала, що вона має  статус дитини війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Відповідно до ст.6 вказаного закону їй належить доплачувати до пенсії щомісячно 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

          У 2010 році такі доплати до пенсії  здійснювались частково через призупинення дії  ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», законами України «Про Державний бюджет України»на відповідні роки та незастосуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», якою визначено мінімальний розмір пенсії за віком. Таким чином йому не доплачено значну суму пенсії.

          Посилаючись на Конституцію України, Закон України «Про соціальний захист дітей війни»та рішення Конституційного суду України,  якими визнавалися неконституційними положення Законів України «Про Державний бюджет України»щодо зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», позивач просив поновити йому пропущений строк для звернення до суду, визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати доплати до пенсії та зобов’язати відповідача нарахувати йому доплату до пенсії за 2010 рік.

          Відповідач –Управління Пенсійного фонду позов не визнав і в запереченнях на позов, направлених до суду вказує, що  у органів Пенсійного  фонду немає підстав при обчисленні доплати до пенсії дітям війни застосовувати ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 9.07.2003 року  щодо визначення мінімальної пенсії за віком, оскільки мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим законом. Тобто, як стверджує відповідач, не можна застосовувати величину мінімальної пенсії за цим законом для обрахування підвищення до пенсії дітям війни, оскільки підвищення до пенсії та пенсія є різними категоріями пенсійних виплат. Ще відповідач, заперечуючи проти позову, посилається на те, що  кошти на виплату надбавки до пенсії  передбачені  Законом України «Про Державний бюджет України», тому відповідачем повинно бути Державне казначейство України.

Дослідивши  докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню  з таких підстав. Встановлено що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження має статус «Дитина війни». Вказана обставина підтверджується пенсійним посвідченням   НОМЕР_1, виданим   Управлінням Пенсійного фонду України.

          Законом України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року № 2195-IV встановлено правовий статус  дітей війни, визначено основи їх соціального захисту та гарантії надання пільг і державної соціальної підтримки. З метою надання соціальної підтримки особам, які мають статус дитини війни  державою встановлені певні державні соціальні гарантії.  

          Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

          Згідно  ст.7  Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цих законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.           

          У 2010 році дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»не зупинялася, законодавство щодо мінімальної пенсії за віком не змінювалося, тому дії відповідача, який обчисляв доплату до пенсії з розміру іншого, ніж передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування»є неправомірними.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно з ч. 2  та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова  в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, доводи відповідача в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни, не може бути підставою для їх нездійснення або відмови в задоволенні позову.

Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для застосування до спірних правовідносин ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суд зазначає наступне.

За змістом ч.1 ст.28 Закону України  «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України   «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Інший нормативно-правовий акт, який би визначав цей або встановлював інший розмір, відсутні.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті,  застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем Конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України   «Про соціальний захист дітей війни».

Суд вважає Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі належним відповідачем у справі. Пенсійний фонд України діє у відповідності до  «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року № 121/2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків та поклала виконання цього  обов'язку на центральний орган виконавчої влади –Пенсійний фонд України, який діє через свої територіальні управління, що входять до системи його органів, але вони або не вчиняли дій для нарахування доплат, або здійснювали доплати в значно менших розмірах, ніж передбачено чинним законодавством,  такі дії суд вважає протиправними.

Вирішуючи питання про продовження строку для звернення до суду за захистом своїх прав, суд виходить з того, що на зазначені правовідносини не поширюється дія ст. ст.99, 100  КАСУ.

При цьому суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»нараховані суми пенсії, що не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, виходячи з наведеного, суд не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України   «Про соціальний захист дітей війни». При цьому зауважує на те, що предметом оскарження є неправомірність дій відповідача щодо нездійснення нарахування доплати до пенсії та її виплата не в повному обсязі, тобто ці позовні вимоги  нерозривно пов'язані між собою.

Таким чином суд не знаходить підстава для відмови позивачу в позові через пропуск строку для звернення до суду за захистом своїх прав.

Із заперечень на позов, поданих відповідачем, вбачається, що доплату до пенсії позивачу було здійснено на підставі постанови Кабінету Міністраві України від 3 січня 2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», до якої вносилися зміни у 2002,2003 та 2004 роках і розрахунок провадився  із розміру 19 грн 91 коп, що не відповідає вимогам ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування».

Керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 3, 6  Закону України   «Про соціальний захист дітей війни», рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України), ст. ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2,186 КАСУ,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області щодо нарахування ОСОБА_1 доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України   «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі, встановленому ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в період 1 січня  2010 по 28 лютого 2011 року.  

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 відсотків  мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати

--          за період з 1.01.2010 року по 28,02,2011 року.

          Постанова суду виконується негайно.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання  через районний суд апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Головуючий –підпис                  

ВІРНО

Заступник Голови

Семенівського районного суду    

Полтавської області                                                                                В.І.Халявка

  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-814/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Халявка В. І.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.02.2011
  • Дата етапу: 21.08.2012
  • Номер: 2-а/2522/13/2012
  • Опис: про оскарження дій і бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо не нарахування додаткової пенсії та їх невиплати, зобов'язання нарахування та здійснення їх виплат
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-814/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Халявка В. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.03.2011
  • Дата етапу: 22.04.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-814/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Халявка В. І.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.03.2011
  • Дата етапу: 01.04.2011
  • Номер:
  • Опис: про зобов"язання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії дитині війни у передбаченому Законом розмірі
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-814/11
  • Суд: Старосинявський районний суд Хмельницької області
  • Суддя: Халявка В. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.05.2011
  • Дата етапу: 20.06.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-814/11
  • Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Халявка В. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.02.2011
  • Дата етапу: 28.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльності субєкта владних повноважень та стягнення недоплаченої щомісячної де
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-814/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Халявка В. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.02.2011
  • Дата етапу: 27.07.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація