Справа №2010/2-а-129/11
ПОСТАНОВА
іменем України
14 березня 2011 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області
у складіголовуючого –суддіБолибок Є.А.
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації Харківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, в якому просила суд визнати протиправною діяльність управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації Харківської області; зобов’язати здійснити перерахунок недоплачених сум щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом ІІІ групи; зобов’язати відповідача встановити позивачу, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом ІІІ групи, щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заступник начальника Управління праці та соціального захисту населення в Дергачівському районі Харківської області позовні вимоги не визнав і подав заперечення, в яких вказав, що відповідно до пункту 22 Бюджетного кодексу України визначено мережу виконавців бюджетних програм. ОСОБА_2, має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС, відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення. Вирішення питань щодо виділення додаткових коштів на забезпечення виконання судових рішень можливе лише після збільшення бюджетних призначень на зазначені цілі за відповідними бюджетними програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Механізм та порядок виплати щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги у зв’язку з відповідним рішенням Конституційного суду України у 2007-2010 роках не визначено, тому вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню.
Судом встановлені обставини та дослідженні докази.
Згідно посвідчення НОМЕР_1 від 25.12.1992 року, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно вкладки НОМЕР_2 від 25.12.1997 року до посвідчення категорії 1 НОМЕР_1, ОСОБА_2 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно довідки Сер. МСЕ ОСОБА_2 з 01.08.1997 року безстроково встановлена ІІІ група інвалідності.
Всебічно, повно, об’єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з’ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази в сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних мотивів.
Відповідач не заперечує того факту, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), і учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Враховуючи зазначений статус позивача, суд зазначає, що його соціальний захист регулюється Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Відповідно до ч .4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 3 групи щорічна допомога на оздоровлення виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Згідно із ч. 7 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Згідно ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
З наведеного вбачається, що Закон України „Про державний бюджет України на 2010 рік" не встановлює конкретний розмір соціальних виплат, а надає право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, розмір яких залежить від мінімальної заробітної плати. Отже, Законом України „Про державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України не надано права встановлювати розмір соціальних виплат, розмір яких визначено ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як вбачається з матеріалів справи, в 2010 році щорічна допомога на оздоровлення позивачу призначена та виплачувалася відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , а не Постанова Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
За таких обставин, суд зобов’язує Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Позовні вимоги щодо встановлення позивачу щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не підлягають задоволенню, оскільки не має підстав вважати, що права позивача будуть порушені відповідачем у майбутньому.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов’язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На підставі викладеного, ст. ст. 22, 46 Конституції України, ст.48 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", керуючись ст. ст. 1, 3, 72 ч. 2, 1832 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області по відмові у перерахунку коштів на оздоровлення за 2010 рік у відповідності до ч.4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області здійснити перерахунок та провести відповідні виплати щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2, як особі віднесеної до 1 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за 2010 рік, у відповідності до ч.4 ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи на момент виплати з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", з урахуванням фактично виплачених сум у 2010 році.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним її надсиланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.А. Болибок