Судове рішення #14205933

Справа №  22а-979  

Копія

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

09 березня 2011 року                                                                                        м. Хмельницький

                              Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах

                                     Апеляційного суду Хмельницької області

          в складі : головуючого –судді  Харчука В.М.

   суддів:  Переверзєвої Н.І., Кізюн О.Ю.

                                 при секретарі: Жищинській І.М.

                                 

озглянула у відкритому судовому засіданні  справу   № 22 а- 979 за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на рішення Хмельницького міськрайонного суду від 14 липня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про стягнення допомоги

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів

                                                         в с т а н о в и л а:                                                             

В червні 2010 року позивач звернувся  до суду і вказав, що відноситься до категорії «діти війни»та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 1 січня 2006 року має право на щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на те, що такі виплати не проводяться у розмірі, встановленому вказаною статтею, просив стягнути з управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на його користь недоплачені з травня  2007року по травень  2010 року суми щомісячної державної соціальної допомоги, що в цілому складає 4064,2 грн.

         Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 14 липня 2010 року позов задоволено частково.

Зобов'язано  управління Пенсійного фонду  України  у м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату ОСОБА_1  як дитині війни надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року  та з 22 травня 2008 року по травень 2010 року включно.

Стягнуто з управління Пенсійного фонду  України  у м. Хмельницькому   витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн. та на користь ОСОБА_1 3,4 грн. понесених судових витрат.

        В задоволенні решти вимог відмовлено.

        В своїй апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому і означене рішення вважає незаконним, просить його скасувати і ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. Суд не врахував, що управління здійснює свої повноваження на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України", який визначає вичерпний перелік напрямів використання коштів; не зважив на відсутність фінансування даної соціальної гарантії, як і на  те, що він не є   ________________________________________________________________________________Головуючий в 1 інстанції Вітушинська О.О.                    Справа 22а –979

Доповідач  Переверзєва Н.І.                                                      Категорія  №


розпорядником   коштів,   а  забезпечення  державних  соціальних  гарантій  здійснюється

виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Крім того, суд не вказав , з якого саме розміру мінімальної пенсії за віком здійснювати перерахунок пенсії, хоча в Україні до

01.01.2008 року не прийнято жодного нормативного акту і не визначено на законодавчому

рівні  які органи повинні виплачувати такі надбавки до пенсії, за рахунок яких коштів , з яких джерел і в якому порядку.

Законами України про Державний бюджет на відповідні роки не передбачались видатки на виплату підвищення дітям війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Вважає, що суд не  врахував відсутність будь-якого нормативного акту, який би визначав  джерело коштів, порядок і органи, які мають виплачувати такі надбавки до пенсії, а також з розрахунку якого саме розміру мінімальної пенсії за віком здійснювати перерахунок.

Крім того, на думку апелянта, позивач не довів тих обставин, якими він обґрунтовував свій позов.

         Колегія суддів вважає, що апеляцій          на скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

           Судом встановлено що позивач є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»і відповідно до ст. 6 цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком. Починаючи з 2007 року йому  така надбавка нараховується у значно меншому розмірі.

       За ст. ст. 3 та 7 цього ж Закону державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.  

Пунктом 12 статті 71 Закону України від 19 грудня 2006 року  "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію статті 6 Закону № 2195 - IV "Про соціальний захист дітей війни" зупинено на 2007 рік із урахуванням статті 111 цього Закону.  

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року наведені положення пункту 12 статті 71 та статті 111 Закону "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Пунктом 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону № 2195-IV і статтю 6 викладено в новій редакції.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року вказані зміни також визнані неконституційними, відновлена дія статті 6 Закону № 2195 - IV у попередній редакції.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність. Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач має право на отримання доплати в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня  2007 року та з 22 травня 2008 року по травень 2010 року.  

        Судом правильно не були взяті до уваги доводи відповідача про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

        На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

        Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

        Таким чином, при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

        Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.

.            Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 212 КАС України, колегія  суддів  

                                                        у х в а л и л а :

         Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відхилити.

         Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 14 липня  2010 року залишити без змін.

         Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.


Головуючий:

Судді:  

Копія відповідає оригіналу:   Суддя                                                     Н.І. Переверзєва




                    

                                                                                

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація