Судове рішення #14179210

                                                                                                                справа №  2-а-230\11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И                                                                      


          21  березня   2011 року         

Радивилівський районний суд  Рівненської області

         Суддя:   Прачук Л.І.

розглянувши в скороченому провадженні  адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного  фонду України в Радивилівському районі про  поновлення  пропущеного строку  для звернення до суду, визнання дій незаконними та зобов’язання суб’єкта  владних  повноважень  нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії  як дитині війни за період з 01.01.2010  року по 31.12.2010 року та виплачувати її в подальшому

В С Т А Н О В И В:

           ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про поновлення  пропущеного строку  для звернення до суду, визнання дій незаконними та зобов’язання суб’єкта  владних  повноважень  нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії  як дитині війни за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року в сумі 1375 грн. 20 коп.. В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_1 має статус “дитина війни” і має право на отримання надбавки до пенсії як дитина війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідач на протязі  року  /2010 р./  не виплачував йому цю надбавку і за вказаний період станом на 31.12.2010 року виникла заборгованість в сумі  1375 грн. 20 коп..

          Відповідач  надіслав до суду заперечення стосовно позовних вимог, посилаючись на те, що  Законом  України "Про державний бюджет" на 2009-2010 роки норми законів, якими обмежено розмір виплати дітям війни,  неконституційними не визнавалися. Крім того, на даний час не розроблено  механізм  реалізації положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". А також посилається на те, що відповідно до ухвали Конституційного суду №27-у2009 судом роз"яснено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни", здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України.  Кошти  з Державного бюджету на рахунок  Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі на вказані цілі в 2009-2010 роках не  надходили. Просить застосувати строки давності і відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.    

Повно і всебічно дослідивши письмові  докази по справі, давши їм всесторонню, об”єктивну і правову оцінку   суд   дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

В позовній заяві зазначено, що про порушення своїх прав позивач дізналася в січні 2010 року. Проте до суду на протязі  року  з дня виявлення порушення своїх прав вона не звертався.  Він  звернувся до суду з позовом лише 09.03.2011 року. Тому позов підлягає до розгляду в межах шестимісячного строку з дня звернення з позовом до суду.

Згідно із статтею 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення  Другої світової війни \тобто станом на 02 вересня 1945року було менше 18 років є дитиною війни.

З матеріалів справи вбачається, що  позивач станом на 02.09.1945 р. був неповнолітнім і має статус “дитина війни.” Дане доводиться його паспортом і відміткою в пенсійному посвідченні: ОСОБА_1,  ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсійне посвідчення  НОМЕР_1.

Виходячи із цього, позивач має право на пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

          Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна  соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

          Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 зокрема  п.5.4 згаданого рішення Конституційного суду України де зазначено, що  Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняючи їх дію чи скасовувати їх , оскільки з об”єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві і як наслідок –скасування та обмеження  прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності  зупинення дії законів , внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

         Відповідно до п. 6 резолютивної частини цього рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Вказане рішення набуло чинності з 22.05.2008 року і є чинне по даний час.  

         Таким чином, з 22.05.2008 року позивач має право на підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність визначено Законами України про державний бюджет на відповідний рік.

Отже, величиною мінімальної пенсії за віком,  від якої має бути обраховано 30 % підвищення до пенсії дітям війни, є встановлений законом прожитковий мінімум.

           Як вбачається із розрахунків суми позову, позивач у періоди, зазначені в позовній заяві,  не отримував підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як це визначено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», хоча мав на це право, а отримував в меншому розмірі. Аналогічне вбачається з довідки , виданої позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Радивилівському районі №983 від 09.03.2011 року. З даної довідки вбачається, що виплати проводилися, а однак в меншому розмірі ніж передбачено законом.

           Доказів які б спростували  позовні вимоги в цій частині відповідач суду не представив.  

            Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

А відтак, беручи до уваги те, що згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни виплачується підвищення саме до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, суд, керуючись положеннями Указу Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 р. та зазначеної вище Постанови №1261, приходить до висновку, що саме органами Пенсійного фонду України позивачу мало виплачуватись підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

 Керуючись принципом верховенства права, суд з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, зазначає, що правовідносини, які виникають в процесі реалізації права на отримання надбавки до пенсії будуються на принципі юридичної визначеності. Держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання дітям війни підвищення до пенсії, то державний  орган зобов»язаний виконувати це. Інакше він вважатиметься таким, що діє протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки.

Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо не виплати позивачу підвищення до   пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, як дитині війни за періоди  з 09.09.2010р. по 31.12.2010р.  є протиправними.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність його дій, яка полягає у ненарахуванні і виплаті позивачу підвищення до пенсії за період з 09.09.2010 р. по 31.12.2010р. в розмірі 30% пенсії за віком. В зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині  є такими, що підлягають задоволенню в частині дорахування позивачу надбавки до пенсії з врахуванням раніше проведених виплат.

Звернення до суду зумовлене наявністю вже порушених прав, свобод чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв'язку з чим визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необґрунтованим. З огляду на викладене, позовні вимоги в  частині нарахування і виплати позивачу 30% надбавки до пенсії як дитині війни в подальшому не обґрунтовані та до задоволення не підлягають.

Керуючись ст..ст.160-163 КАС України суд        

П О С Т А Н О В И В :

 Позов  ОСОБА_1  задовільнити частково.

 Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі в частині не нарахування і не виплати ОСОБА_1 щомісячної надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09.09.2010р. по 31.12.2010р.  незаконними.

 Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі  нарахувати і виплатити  ОСОБА_1 \ідентифікаційний номер НОМЕР_2 щомісячну надбавку до пенсії як дитині  війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з  09.09.2010р. по 31.12.2010 р. включно з врахуванням раніше проведених виплат.

 Стягнути з Державного бюджету на користь позивача сплачені  судові витрати по справі в сумі 3 грн. 40 коп..

 Постанова може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду  через Радивилівський  районний суд  шляхом подання апеляційної скарги протягом 10  днів з дня отримання копії даної постанови.

 При неподанні в 10-денний строк апеляційної скарги постанова набирає законної сили  по закінченню цього строку, а при поданні  апеляційної скарги постанова набирає законної сили по закінченню розгляду справи апеляційним судом.

                               

                           

                           Суддя:                        



  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язання його вчинити певні дії.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.03.2011
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.01.2011
  • Дата етапу: 27.07.2012
  • Номер: 2-а-230/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.02.2011
  • Дата етапу: 21.02.2011
  • Номер:
  • Опис: Про перерахунок додаткової щомісячної 30% надбавки дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.12.2010
  • Дата етапу: 19.01.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.11.2010
  • Дата етапу: 18.11.2011
  • Номер: 2-а-230/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.02.2011
  • Дата етапу: 24.06.2011
  • Номер: 2-а/1628/130/12
  • Опис: визнання дій УПФ України в Хорольському районі протиправними та зобов"язання УПФ України в Хорольському районіздійснити перерахунок та виплату пенсії.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Хорольський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до суду касаційної інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.02.2011
  • Дата етапу: 26.08.2011
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та забов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплати недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.03.2011
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер: 2-а/1511/8338/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу " Дітям війни " безпідставною та зобов/язання його вчинити певні дії.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-230/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Прачук Л. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.12.2010
  • Дата етапу: 20.01.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація