ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 320
ПОСТАНОВА
Іменем України
31.08.2006 | Справа №2-13/11128-2006А |
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Жукової А.І.
при секретарі Морозовій Г.Л.
за участю:
від позивача Платонов М.О. – пред-к, дов. № 7 від 02.06.2006р.
від відповідача Демко О.І. – спец. 1 категорії, дов. від 10.02.2006р.
від третьої особи – не з’явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Державного підприємства “Дослідне господарство “Чорноморське” Кримського інституту агропромислового виробництва УААН, Сакський район, с. Сизовка.
До відповідача Сакської районної державної адміністрації, м. Саки.
Третя особа - Сакський районний відділ земельних ресурсів, м. Саки
Про визнання розпорядження протиправним та зобов’язання до виконання певних дій.
Суть спору: Державне підприємство «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук» звернулося до суду з адміністративним позовом до Сакськой районної державної адміністрації про визнання нечинним та скасування п. 3 розпорядження № 174-р від 07.03.2006 року Сакської РДА та зобов’язання видати дозвіл на складання проекту землеустрою.
Свої вимоги мотивує тим, що 07 березня 2006 року Сакська районна державна адміністрація видала розпорядження № 174-р «Про видачу дозволу державному підприємству «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук» на складання проектів землеустрою по відведенню в постійне користування земельних ділянок для дослідницьких і учбових цілей, пропаганди передового досвіду, для ведення сільського господарства і для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сизовського сільської ради Сакського району». Пунктом 3 даного розпорядження відмовлено в наданні земельних ділянок пасовищ площею 500 га, відкритих земель без рослинного покриву 400 га, для розробки кар'єру по здобичі каменя-ракушечника 30,7 га, розташованих у межах населених пунктів 126 га.
Вважає, що даний пункт прийнятий з порушенням чинного законодавства України, оскільки порушує права і інтереси державного підприємства Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук», який є правонаступником держплемзаводу «Чорноморський».
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача позов не визнав і пояснив, що розпорядженням Сакської РДА від 22 листопада 2002 року № 1057-р було припинене право постійного користування землею держплемзавода «Чорноморський», тому оспорюване розпорядження законне, оскільки прийнято головою Сакської РДА в межах наданих йому законом повноважень.
Ухвалою ГС АР Крим від 24.07.2006 року до участі у справі була залучена, як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Сакський районний відділ земельних ресурсів.
Третя особа проти позову заперечує за мотивами, що Держплемзаводу “Чорноморський” державний акт на право користування земельною ділянкою був виданий державою СРСР, яка припинила своє існування. Крім того, починая з 2003 року позивач не сплачує фіксований податок за землю.
Провадження по справи здійснювалось відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони та третя особа відмовився від послуг перекладача.
Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинства України (від 08.09.2005р. № 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.
Сторони у судовому засіданні заявили про відмову у фіксуванні судового процесу технічними засобами.
Відповідно до статті 130 Кодексу Адміністративного судочинства України перед початком слухання справи сторонам та третій особі були вручені пам'ятки про права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
в с т а н о в и в:
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю отримується і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності ( юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Назва держплемзавода «Чорноморський» була змінена на Державне підприємство «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук», що підтверджується наказом Української академії аграрних наук № 237 від 02.10.1992 року, наказом Кримського інституту АПП УААН № 2/2 від 21.01.2002 року та наказом по дослідному господарству “Чорноморське” № 62 к від 12.09.2005 року. (а.с. 31, 32, 37). За держплемзаводом «Чорноморський» було визначено право постійного користування земельною ділянкою площею 12284,17 га, про що свідчить Державний акт на право користування землею від 21 квітня 1978 року, зареєстрований в книзі записів державних актів на право користування землею за № 3.
У зв'язку з тим, що за минулий період часу змінилася межа земельної ділянки позивач звернувся в Сакську районну державну адміністрацію із заявою про видачу нового державного акту на право користування землею.
22 квітня 2002 року Сакська районна державна адміністрація видала розпорядження № 251-р «Про затвердженні технічного звіту по виготовленню документів для видачі державного акту на право постійного користування землею дослідному господарству «Чорноморське» Сизовського сільради Автономної Республіки Крим. Згідно цьому розпорядженню був затверджений технічний звіт по виготовленню документів для видачі державного акту на право постійного користування землею дослідному господарству «Чорноморське» Сизовського сільської ради Автономної Республіки Крим, якою були встановлені землі постійного користування ДГ «Чорноморське» площею 10891,53 га, зокрема у межах населених пунктів – 128,37 га. Також було постановлено видати ДГ «Чорноморське» державний акт на право постійного користування землею на території Сизовського сільської ради для дослідницьких і учбових цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства на земельні ділянки загальною площею 10891,53 га.
22 листопада 2002 року Сакськая районна державна адміністрація видала розпорядження № 1057-р, яким доповнила вищезгадане розпорядження № 251-р від 22.04.02 р. пунктом 3 – «Припинити право постійного користування землею держплемзавода «Чорноморський» на площі 12284,17 га; пунктом 4 – «Державний акт на право постійного користування землею серії Б № 013887 від 21.04.1978 р., зареєстрований в книзі записів під № 3, вважати таким, що втратив силу»; і в пункті 2 після слів «площею 10891,53 га додано (УКЦИЗ-2.3).
З причин не залежним від державного підприємства «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук» державний акт на землю по розпорядженню Сакської районної державної адміністрації № 251-р від 22.04.02 р. не одержаний до теперішнього часу, а також не скасовано вищезгадане розпорядження.
У 2005 році Сакськая районна державна адміністрація стала наполягати на повторному напрямі заяви про видачу дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.
29.11.2005 року позивач напарвив таке клопотання в Сакську районну державну адміністрацію. 07 березня 2006 року. Сакськая районна державна адміністрація видала розпорядження № 174-р «Про видачу дозволу державному підприємству «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук» на складання проектів землеустрою по відведенню в постійне користування земельних ділянок для ведення дослідницьких і учбових цілей, пропаганди передового досвіду, для ведення сільського господарства і для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сизовського сільської ради Сакського району».
Пунктом 3 даного розпорядження відмовлено в наданні земельних ділянок пасовищ площею 500 га, відкритих земель без рослинного покриву 400 га, для розробки кар'єру по здобичі каменя-ракушечника 30,7 га, розташованих у межах населених пунктів 126 га.
У держплемзавода «Чорноморський» змінилася назва на Державне підприємство «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук», про що свідчить статут підприємства, довідка статистики, наказ Української академії аграрних наук № 237 від 02.10.1992 року, наказ Кримського інституту АПП УААН № 2/2 від 21.01.2002 року та наказ по дослідному господарству “Чорноморське” № 62 к від 12.09.2005 року. (а.с. 31, 32, 37).
Держплемзаводу «Чорноморський» 21 квітня 1978 року був виданий державний акт на право користування землею серії Б № 013887, який був зареєстрований в книзі записів державних актів на право користування землею за № 3.
Своїм розпорядженням (пунктом № 3) Сакська районна державна адміністрація позбавила державне підприємство права користування землею загальною площею 1056,7 га., т.е фактично ухвалила рішення про вилучення земельної ділянки, виділеної в постійне користування.
Ст. 73 Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що акти місцевих рад, прийняті в межах наданих ним повноважень, обов'язкові для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями на відповідній території.
Згідно ст.59 вказаного Закону акти органів місцевого самоврядування по мотивах їх невідповідності Конституції України або законах України визнаються незаконними в судовому порядку.
Крім того, підстави і порядок придбання права на землю регулюються Земельним кодексом України (далі ЗК України).
Ст. 116 ЗК України визначає, що громадяни і юридичні особи набувають права власності і права користування земельними ділянками із земель державної і комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених цим кодексом. Придбання права на землю громадянами і юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх в користування. Серед передбачених ст. 12 цього Кодексу повноважень сільських, селищних, міських рад у області земельних відносин є передача земельних ділянок у власність або в користування громадянам і суб'єктам господарської діяльності.
Згідно зі ст. ст. 123, 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки за проектами відведення цих ділянок, за умови звернення у відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який розглядає заяву і в місячний термін дає відповідь на цю заяву.
Позивачем представлені докази встановлення в натурі меж землі постійного користування ДГ «Чорноморське» площею 10891,53 га, зокрема у межах населених пунктів – 128,37 га. у виконання розпорядження № 251-р від 22 квітня 2002 року Сакської районної державної адміністрації
Також було постановлено вищезгаданою постановою видати ДГ «Чорноморське» державний акт на право постійного користування землею на території Сизовського сільської ради для дослідницьких і учбових цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства на земельні ділянки загальною площею 10891,53 га.
Порядок вилучення земельних ділянок встановлений ст. 149 ЗК України.
Відповідно до частини 2 ст. 149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок здійснюється з відома землекористувачів.
Матеріали справи свідчать про те, що такої згоди Державне підприємство «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук» не давало.
Відповідно до частини 10 ст. 149 Земельного кодексу України у разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.
Відсутні і підстави припинення права користування земельною ділянкою, передбачені ст. 141 Земельного кодексу України.
Таким чином, вимоги позивача засновані на законі і підлягають задоволенню.
Державне мито у сумі 3,40 підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена у повному обсязі відповідно до статті 167 КАС України та підписана 05.09.2006 року.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати пункт 3 розпорядження № 174-р від 7 березня 2006 року Сакської державної районної адміністрації.
Зобов'язати Сакськую державну районну адміністрацію видати дозвіл державному підприємство «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук» на складання проекту землеустрою по відведенню в постійне користування земельних ділянок: пасовищ 500 га, відкритих земель без рослинного покрову 400 га, для розробки кар'єру по здобичі каменя-ракушечника 30,7 га, розташованих у межах населених пунктів 126 га.
Стягнути з Державного бюджету України (отримувача: Держбюджет м. Сімферополь, р/р 31118095600002 у банку отримувача: Управлення Держказначейства в АРК, МФО 824026, код ЗКПО 22301854) на користь Державного підприємства «Дослідне господарство «Чорноморське» Кримського інституту агропромислового виробництва Української Академії Аграрних Наук» (Сакський район с. Сизівка вул. Тітова, 46; ІНН 00854067, р/р суду не відомий) 3,40 грн. державного мита.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.