ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к.
ПОСТАНОВА
Іменем України
06.09.2006 | Справа №2-15/12889-2006А |
11 годин 30 хвилин
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі
Судді Іщенко І.А.
при секретарі Козлової Г.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За участю представників сторін:
Від позивача - Грібахо С.В., завідуюча юридичного сектору Управління пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим, довіреність № 9 від 06.05.06 р., у справі
Від відповідача – Нефедова Т.В., головний спеціаліст по питанні правової роботи Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Сімферопольському районі АР Крим, довіреність № 721 від 28.08.06 р., у справі
За адміністративним позовом Управління пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим (95001 АР Крим м. Сімферополь, вул. Павленко, 54)
До відповідача: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим (95051 АР Крим м. Сімферополь, вул. Толстого, 19)
Про стягнення 131375,22 грн.
Обставини справи: Позивач - Управління пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим звернувся до господарського суду АР Крим з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Сімферопольському районі АР Крим про стягнення 131375,22 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов повідомив про те, що 03.03.03 р. правління Пенсійного Фонду України і Правління Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві і професійних захворювань прийняли Постанову від 03.03.03 р. № 5-4 , від 04.03.03 р. № 4, якими затвердили порядок “Відшкодування Фондом соціального страхування від нещасного випадку на виробництві і професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання”.
Даний порядок розроблений відповідно до Законів України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, що призвело втрату працездатності”, “Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.
Оскільки не були передані особові справи пенсіонерів по інвалідності унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, то не виник обов’язок відшкодування Пенсійному фонду коштів, які були виплачені.(а.с.137-140)
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивач, відповідача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Управління пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим звернувся до господарського суду АР Крим з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Сімферопольському районі АР Крим про стягнення 131375,22 грн., що становить суму витрат позивача з виплат пенсій, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, по інвалідності громадянам потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Підпунктами “г” і “д” пункту 1 статті 21 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, що призвело втрату працездатності”, який набрав чинності з 01 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов’язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно з частиною 2 статті 17 Закону України “Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 01 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду соціального страхування від нещасних випадків документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Потерпілі , документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат, який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.03 р. № 5-4/4 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.05.03 р. за № 376/7679.
В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків у районах та містах обласного значення звірок виплат на відповідні виплати до 10 числа місяця, наступного за звітним. (пункт 5 Порядку).
Акти цих звірок подаються головним Управлінням Пенсійного фонду та управлінням виконавчої дирекції Фонду страхування від нещасних випадків в АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її Пенсійному Фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (пункт 6 Порядку). Зазначено довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному Фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7 Порядку).
Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Пенсійним Фондом України.
Що ж до витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, здійснених з 01 квітня 2001 року й до введення в дію Порядку відшкодування витрат, то пунктом 3 Постанови правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03 р. № 5-4/4 передбачено, що Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від нещасних випадків повинні розробити механізм узгодження цих витрат та провести відповідні розрахунки на тому ж рівні.
Відповідно до пункту 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.02 р. № 8-2, управління в своїй діяльності керується, зокрема, Постановами правління Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України “Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” потерпіли, документи яких передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України у рахунок його страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Виходячи зі змісту статті 7 Закону, випливає що обов’язок Фонду по сплаті страхових виплат потерпілим виникає в силу належного підтвердження права потерпілих на такі страхові виплати.
У відповідності до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування України Пенсійному фонду України витрат, передбачені розрахунки на централізованому рівні на підставі актів звірок витрат по особових справах потерпілих, тобто не за документами, що є у підприємств – страхувальників, а по особових справах, які є у страховика – Пенсійного фонду.
Суд дослідивши всі представлені сторонами докази, з огляду на дані нормативні приписи, прийшов до висновку, що обов’язок здійснювати страхові виплати працівникам, які втратили працездатність на виробництві, лише після отримання документів, які б підтверджували право працівника на такі соціальні виплати. А так, як ці документи Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в Сімферопольському районі АР Крим не отримав, то обов’язок виплачувати пенсії застрахованим громадянам не виникав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не представив доказів того, що документи (справи) постраждалих передали відповідачеві.
Правові підстави для задоволення позову про стягнення 131375, 22 грн. відсутні, а тому в позовній заяві повинно бути відмовлено.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Відповідно до пункту 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України вступна та резолютивна частини Постанови проголошено і підписано складом суду 06 вересня 2006 року з повідомленням представників сторін про виготовлення Постанови суду в повному обсязі 12 вересня 2006 р.
12 вересня 2006 року постанова було виготовлено у повному обсязі.
Керуючись частиною 1 статті 71, статтями 122, 158 – 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
У позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанову направити сторонам рекомендованою кореспонденцією.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.