Судове рішення #14140381

Справа №  2-0117-961/11


РІШЕННЯ

Іменем України

  "22" березня 2011 р.                                                                                                                м. Саки


             Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого, судді                    Щербіни Д.С.,

при секретарі                              Шабелян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Геройської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

             Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Геройської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на житловий будинок з надвірними спорудами у порядку спадкування, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті бабусі залишилась спадщина у вигляді житлового АДРЕСА_1 Сакського району АР Крим, який належав діду позивача ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. За своє життя ОСОБА_2 сплатив за переселенський будинок у повному обсязі. Після його смерті спадщину у вигляді цього будинку набула бабуся позивача ОСОБА_3 та життя залишала заповіт від 25.05.1992р., засвідчений секретарем виконавчого комітету Геройської сільської ради Сакського району АР Крим. Відповідно до вказаного заповіту ОСОБА_3 заповіла належний їй житловий АДРЕСА_1 Сакського району та предмети домашнього обстановки та побуту позивачеві. Після смерті бабусі позивач звернувся до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, але нотаріус постановою від 09.11.2010р. йому відмовив, оскільки на вказаний будинок відсутні правовстановлюючі документи.

Позивач в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав та просив визнати за ним право власності на зазначене нерухоме майно у порядку спадкування.

Відповідач – Геройська сільська рада Сакського району АР Крим – явку свого представника не забезпечив, повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутністю його представника, поклавшись на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи позовної заяви, прийнявши до уваги заяву позивача та відповідача, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Житловий будинок з господарськими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, належав діду позивача, ОСОБА_2, про що був складений акт між правлінням колгоспу ім. Войкова Сакського району та ОСОБА_2 про те, що ОСОБА_2 на протязі 1963 – 1970 років сплатив колгоспу повну суму позики за прийнятий переселенський будинок та будинок переходить у його власність.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. про що видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Геройської сільської ради Сакського району АР Крим № 319 від 28.02.2011р. главою колгоспного двору після смерті ОСОБА_2 стала його дружина – ОСОБА_3, оскільки відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» № 4 від 24.06.1983р. (що був чинний на час виникнення цих обставин) правила ст. 563 Цивільного кодексу України про те, що спадщина на майно колгоспного двору відкривається лише після смерті останнього його члена поширюється на випадки припинення колгоспного двору лише з цих підстав до 1 липня 1990 р. При припиненні двору з інших підстав (перетворення колгоспу у радгосп, виходу з колгоспу членів двору тощо), а також в разі смерті члена двору після 30 червня 1990 р. спадщина на відповідну частку майна колгоспного двору (майна, що збереглося) відкривається після смерті кожного з його колишніх членів.

Крім того, відповідно до рішення виконкому Геройської сільської ради № 24 від 27.08.1997р. земельна ділянка площею 0,12 га по АДРЕСА_1 передано безоплатно у приватну власність ОСОБА_3 для обслуговування житлового будинку та господарських споруд.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2., про що в Книзі реєстрації актів про смерть 08.01.2003р. зроблено відповідний актовий запис № 04 Геройською сільською радою Сакського району АР Крим. За життя ОСОБА_3 залишала заповіт від 25.05.1992р., відповідно до якого заповіла належний їй житловий АДРЕСА_1 Сакського району та предмети домашнього обстановки та побуту позивачеві.

Згідно ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він  фактично  вступив  в  управління  або  володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

З копії паспорту позивача вбачається, що він зареєстрований за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1 з 27.07.2001р., тобто з часу смерті бабусі – ІНФОРМАЦІЯ_2. – фактично прийняв спадщину.

У встановлений строк позивач звернувся до нотаріуса для оформлення спадщини. Але, державний нотаріус Сакської районної державної нотаріальної контори постановою від 09.11.2010р. відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок.

Відповідно до технічного паспорту на будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, складається з житлового будинку літер «А», загальна площа 55,6 м2, житлова площа 31,7 м2, погріб з шийкою літер «В», прибудова літер «А1», навіс літер «Б», сарай літер «Г», сарай літер «Д», убиральня літер «У», вимощення – І, огорожі № 1, 2, 3, 4, 5, ворота № 6.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Враховуючи, доведеність обставин, на які позивач посилався в обґрунтування своїх вимог, суд дійшов висновку про задоволення позову.

З урахуванням викладеного, на підставі ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст.ст. 316, 392, 1217, 1268 ЦК України керуючись статтями 10, 60, 61, 208, 209, 212 – 215 ЦПК України, -   

ВИРІШИВ:

             Позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування на житловий будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, складається житлового будинку літер «А», загальна площа 55,6 м2, житлова площа 31,7 м2, погріб з шийкою літер «В», прибудова літер «А1», навіс літер «Б», сарай літер «Г», сарай літер «Д», убиральня літер «У», вимощення – І, огорожі № 1, 2, 3, 4, 5, ворота № 6.

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

              



Суддя                                                                                                          Щербіна  Д. С.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація