Судове рішення #14100512

Справа №  22-ц-439/2011  

Категорія  37       

Головуючий у 1 інстанції  Пулик М.В.  

Суддя-доповідач  ОСОБА_1  

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2011 року                                                                  м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого    Горблянського Я. Д.

суддів   Бойчука І.В., Перегінець Л.В.

секретаря Балагури М.О.

      з участю: апелянта ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4, ОСОБА_3 про продовження строку для прийняття спадщини - за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Рожнятівського районного суду від 31 січня 2011 року, -

в с т а н о в и л а:

 Рішенням Рожнятівського районного суду від 31. 01.2011 року в позові ОСОБА_2 про продовження строку прийняття спадщини відмовлено за недоведеністю позовних вимог.

На дане рішення ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що воно ухвалено без повного і всебічного з’ясування обставин справи, а висновки суду не відповідають зібраним по справі доказам.

Після смерті бабці ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, в спадковому будинку проживав її батько ОСОБА_7, який був єдиним спадкоємцем після смерті своєї матері. Батько відповідно до ст. 549 ЦК України ( в ред.1963 р.) вступив в фактичне володіння та управління спадковим майном і таким чином прийняв спадщину. Вона в той час була неповнолітньою. На день смерті батька, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, вона проживала в спадковому будинку та прийняла спадщину, що підтверджується довідкою Перегінської селищної ради. Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав з спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що

_____________________________________________________________________________ Cправа № 22-ц- 439/2011р.     Головуючий у 1 інстанції - Пулик М.В.

Категорія 37         Суддя - доповідач - Горблянський Я.Д.

 

прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України він не заявив про відмову від неї.

 Відповідачі по справі не заперечують проти прийняття нею спадщини.

  Однак суд безпідставно відмовив їй у позові.

Просить дане рішення скасувати і ухвалити нове рішення, яким задовольнити її позов.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши сторони, оцінивши зібрані докази, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги.

Як встановлено судом першої інстанції ІНФОРМАЦІЯ_2 року в смт. Перегінськ Рожнятівського району помер батько сторін по справі ОСОБА_7

Після його смерті відкрилася спадщина на майно.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Оскільки судом встановлено що позивачка заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк в нотаріальну контору не подавала, то суд першої інстанції не знайшов підстав для задоволення позову і відмовив їй у задоволенні позову про продовження строку на прийняття спадщини.

Однак до такого висновку суд першої інстанції прийшов без врахування дійсних обставин справи, тому рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, виходячи з наступних підстав.

Позивачка, разом з іншими сторонами в справі, є спадкоємцем після смерті батька.  Однак вона, як і інші спадкоємці, не зверталася до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті батька.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як зазначено в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику в справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує повністю причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Колегія суддів вважає що пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому їй слід визначити додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини, про що не заперечують і інші спадкоємці.

 

 

 

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 307,309,313-314,316,317 ЦПК України, колегія суддів, -

 вирішила:   

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Рожнятівського районного суду від 31 січня 2011 року скасувати і ухвалити нове рішення.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, два місяці з часу набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

 

Судді: Я.Д. Горблянський

І.В. Бойчук

Л.В. Перегінець   

     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація