ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.03.2011 р. Справа №18/71/11
за позовом Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія», м. Київ, вул. Фрунзе, 40
до Закритого акціонерного товариства СК «Партнер», м. Кременчук, вкл. Чапаєва, 75
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про стягнення 23394,16 грн.
Суддя Білоусов Сергій Миколайович
Представники:
від позивача: Гринь В.І. дов. № 114 від 13.01.2011 року;
від відповідача: не з'явився;
третя особа: не з’явилася.
Суть спору : Розглядається позовна заява про стягнення в порядку зворотної вимоги (регресу) 23394,16 грн. матеріальної шкоди у вигляді компенсації виплаченого страхувальнику страхового відшкодування внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Представник позивача на задоволенні позову наполягає.
Представник відповідача вдруге в судове засідання не з’явився, відзив на позов не надав, хоча був повідомлений належними чином про час та місце судового засідання, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення (залучені до матеріалів справи). Відповідач на виконання вимог ухвали суду від 13.01.2011 року надіслав копію довідки з ЄДРПОУ та витяг зі статуту Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Партнер", де зазначено, що ПАТ "Страхова компанія "Партнер" є правонаступником закритого акціонерного товариства "Страхова компанія Партнер". Суд залучив подані документи до матеріалів справи.
Третя особа представництво у судове засідання не забезпечила, причин щодо цього суду не повідомила. Явка третьої особи у судове засідання 10.03.2011 р. судом обов'язковою не визнавалася. Крім того, ОСОБА_1. надав письмові пояснення по суті спору, відповідно до яких факт дорожньо-транспортної пригоди, що покладена в підставу даного позову, не заперечує. Зазначає, що сплатив ОСОБА_2 (власнику Skoda Oktavia) спричинені збитки в розмірі 32000,00 грн. (розписка залучена до матеріалів справи).
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, згідно ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника, оцінивши надані докази, суд встановив :
Акціонерне товариство "Українська пожежно-страхова компанія" (страховик) та ОСОБА_2 (страхувальник) 10.11.2009 р. уклали договір добровільного страхування наземних транспортних засобів АЗ/228 № 048-01/0114498/440/09/СТ.
Відповідно до умов вказаного договору страхування страховик зобов'язувався при настанні вказаних у договорі страхових випадків здійснити виплату страхового відшкодування в межах страхової суми. Об'єктом страхування за даним договором є майнові інтереси страхувальника, пов'язані з володінням, експлуатацією і розпорядженням транспортного засобу: автомобіля марки Skoda Oktavia Tour, державний реєстраційний номер НОМЕР_1.
13 серпня 2010 року на 536 км. 600 м. автошосе Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта та 201 кв.є автодороги Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч сталася дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу Mercedes Benz, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1. ( на момент ДТП транспортний засіб перебував під керуванням ОСОБА_1.) і Skoda Oktavia Tour, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2 ( на момент ДТП транспортний засіб перебував під керуванням ОСОБА_2 Дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок порушення водієм ОСОБА_1 правил дорожнього руху (постанова Джанкойського міськрайонного суду АР Крим від 03.09.2010 р. № 302623/10).
Громадянин ОСОБА_2 повідомив позивача (страховика) про настання страхового випадку та звернувся із заявою про виплату страхового відшкодування у зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою. Звітом спеціаліста № 390 про оцінку вказаного автомобіля, складеного 18.08.2010 р., вартість матеріального збитку становить 31954,05 грн.
На підставі вищевказаного договору страхування, протоколів огляду транспортного засобу, висновків спеціаліста страховик (позивач) визнав дорожньо-транспортну пригоду, яка сталася 13 серпня 2010 року, страховим випадком та 25.10.2010 р. склав страховий акт № 202 з розрахунком розміру збитку, завданого об'єкту страхування в сумі 23 904,16 грн.
Страховик виплатив страхувальнику (власнику пошкодженого автомобіля) на відшкодування заподіяної матеріальної шкоди страхове відшкодування в розмірі фактично завданих збитків з врахуванням коефіцієнту пропорційності – 0,78 та безумовної франшизи – 1020,00 грн., а саме – 23904,16 грн. Вказана обставина підтверджується копією платіжного доручення № 1431 від 25.10.2010 р. Позивач просить стягнути виплачену суму - 23904,16 грн. з відповідача, посилаючись на те, що цивільно- правова відповідальність ОСОБА_1. застрахована в ЗАТ СК "Партнер" поліс ВС/5329533 від 27.11.2009р. Стосовно правонаступника відповідача - Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Партнер", суд вбачає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 995 ЦК України - якщо юридична особа – страхувальник припиняється і встановлюється її правонаступники, права та обов’язки страхувальника переходять до правонаступників.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Абзацом 1 ст. 9 Закону України № 85/96-ВР від 07.03.1996 р. "Про страхування" (з подальшими змінами та доповненнями, далі - Закон України "Про страхування") визначено, що страхова сума - грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при настанні страхового випадку.
Абзацом 16 ст. 9 Закону України "Про страхування" визначено, що страхове відшкодування - це страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку. Згідно з абзацом 18 ст. 9 Закону України "Про страхування" франшиза - частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування.
Як вбачається з договору та Умов страхування, страховим випадком, зокрема, визнається втрата, знищення, пошкодження транспортного засобу, його частині, деталей, приладів внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Відповідно до приписів чинного законодавства та умов договору страхування, позивач виплатив страхувальнику страхове відшкодування на загальну суму 23394,16 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Статтею 27 Закону України "Про страхування" визначено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток. Аналогічні положення містить ст. 993 Цивільного кодексу України, згідно з якою до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Згідно зі ст. 1191 Цивільного кодексу України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Таким чином, до позивача перейшло право зворотної вимоги до особи, відповідальної за заподіяний збиток.
Судом досліджено поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВС/5329533 від 27.11.2009р., яким застрахована цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1. Строк дії Полісу – до 26.11.2010 року. ДТП скоєно – 13.08.2010 року. Тобто, на час скоєння ДТП Поліс діяв.
Оскільки на винну особу в скоєнні ДТП розповсюджується дія договору (полісу) страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, укладеного з ОСОБА_1., то відповідно до умов даного договору об’єктом страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів є збиток, який може бути заподіяний страхувальником життю, здоров’ю та майну третіх осіб при використанні застрахованого транспортного засобу.
Згідно ст. 37 Закону України "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховик має право здійснювати виплату страхового відшкодування безпосередньо потерпілим або погодженим з ними підприємствам, установам, організаціями, що надають послуги, пов’язані з відшкодуванням збитків.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
На вимогу позивача (претензія № 7157 від 10.11.2010р.) повернути вартість виплаченого страхового відшкодування в порядку регресу, відповідач належним чином не відреагував.
Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов’язку не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги.
Згідно ст. ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За викладеного, позовні вимоги обґрунтовані як поданими доказами, так і нормами матеріального права, не спростовані відповідачем, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 32-33, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Партнер" (м. Кременчук, вул. Чапаєва, 75, код ЄДРПОУ 13958383) на користь Акціонерного товариства "Українська пожежно-страхова компанія" (м. Київ, вул. Фрунзе, 40, п/р 26502301197 в філії АКБ «Меркурій», МФО 300755, код ЄДРПОУ 20602681) - 23394,16 грн. страхового відшкодування, 234,00 грн. витрат по сплаті державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
Суддя Білоусов С. М.