Справа 2-595/09 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2009 року. Броварський міськрайонний суд Київської області в
складі:
головуючого судді - Міхієнкової Т.Л.
при секретарі - Куделі О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бровари цивільну справу за
позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про
відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної
пригоди
встановив:
У грудні 2008 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, який обгрунтував наступним чином. 27.09.2008 р. о 15 год. 50 хв. в м. Києві на Одеському шляхопроводі сталась дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів Тойота "CAMRY", реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням позивача та ВАЗ-2121, реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням відповідача, внаслідок якої автомобіль позивача отримав пошкодження та потребує ремонту.
Відповідно до постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 17.10.2008 р. ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні даного ДТП.
В результаті цієї дорожньо-транспортної пригоди позивачу була спричинена моральна шкода, яку він обгрунтовує наступними обставинами.
Способом завдання моральної шкоди було вчинення відповідачем ДТП з порушенням правил дорожнього руху. Вина відповідача встановлена, що підтверджується постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 17.10.2008 p., отже існує прямий причинно-наслідковий зв’язок між винним протиправним діянням та завданням, як матеріальної, так і моральної шкоди позивачу.
Порушення звичайного способу життя (втрата засобу пересування) призвело до порушення встановлених життєвих зв’язків, весь вільний час позивач змушений був проводити не із своїм рідними та близькими, а у пошуках способів усунення негативних наслідків, завданих вчиненням ДТП. Такий процес супроводжувався моральними переживаннями позивача, адже було порушено його спосіб життя, встановилась нервова напруга у стосунках в сім’ї, пов’язана з відсутністю засобу пересування та пошуком фінансових джерел для відновлення пошкодженого транспортного засобу.
Моральні переживання позивача, на його думку, також пов’язані із необхідністю пошуку та витрат на спеціалістів - товарознавців, фахівців з ремонту автомобілів, отримання суми страхової виплати.
Завдану моральну шкоду позивач оцінює в 5000 грн.
В судовому засіданні позивач свій позов підтримав і просив стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 5000 грн.
Відповідач позов не визнав і просив відмовити в його задоволенні, оскільки вважає, що його діями не було завдано позивачу моральної шкоди.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
За змістом п.п. 5, 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" (зі змінами й доповненнями) - відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов’язковому з’ясуванню при вирішенні питання про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв’язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховується стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану тощо. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Факт вчинення відповідачем протиправних дій, внаслідок яких позивачу завдана моральна шкода підтверджується копією постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 17.10.2008 р. про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності.
З урахуванням характеру та обсягу моральних страждань, перенесених позивачем через пошкодження автомобіля, неможливість тривалого часу використання транспортного засобу за призначенням, істотних змін у житті ОСОБА_1 через викладені обставини, суд приходить до висновку, що на відшкодування моральної шкоди позивачу з відповідача ОСОБА_2 підлягає стягненню 2000 грн. При цьому суд виходить із засад розумності та справедливості. В іншій частині позов задоволенню не підлягає.
Керуючись: ст. ст. 10, 15, 58, 215 ЦПК України, ст. ст. 1167, 1187 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково. Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого в АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 2 000 грн., в іншій частині позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання в десятиденний термін заяви про апеляційне оскарження, починаючи з дня проголошення рішення, а в разі неподання заяви про оскарження після закінчення строку подання цієї заяви - рішення набирає законної сили.