Судове рішення #140691
Справа № 22-Ц-4381 2006р

Справа № 22-Ц-4381 2006р.                      Головуючий 1 інстанції

Хачатуров М.М.

Категорія: відшкодування

шкоди         Доповідач: Ізмайлова Г.Н.

УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2006р, судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого        - Малійської С.М.

суддів                  - Шевченко Н.Ф., Ізмайлової Г.Н.

при секретарі      - Білицької Ю.Є.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду м.Харкова від 20 червня 2006р, по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,-

встановила:

В жовтні 2005р. ОСОБА_2 звернувся до суду до ОСОБА_1 зі вказаним позовом.

Зазначив, що 5 липня 2005р, з вини відповідача, який керував автомобілем ВАЗ-21093 та порушив Правила дорожнього руху України, сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої пошкодженням належного йому автомобіля «Форд-Сієрра» спричинено матеріальну шкоду в сумі 8110 грн. 66 коп. та моральну шкоду, яку він оцінював у 10 000 грн.

В обґрунтування спричинення йому моральної шкоди посилався на наявність тілесних ушкоджень, отриманих під час ДТП з приводу яких він понад місяця знаходився на лікуванні, а також неможливістю на протязі тривалого часу використовувати автомобіль при здійсненні підприємницької діяльності.

Виходячи з наведеного, просив стягнути з відповідача 8110 грн. 66 коп. матеріальної шкоди та 10 000 грн. моральної шкоди, а також судові витрати.

 

Відповідач ОСОБА_1 проти позовних вимог в частині відшкодування матеріальних збитків, спричинених ОСОБА_2 пошкодженням автомобіля не заперечував, а позов в частині відшкодування моральної шкоди не визнав, вважаючи його безпідставним.

Рішенням Комінтернівського районного суду м.Харкова позов ОСОБА_2 задоволено частково. На його користь суд стягнув з ОСОБА_1 матеріальну шкоду в сумі 9168 грн. та моральну шкоду в сумі 8000 грн. Цим же рішенням з ОСОБА_1 стягнено 30 грн. на покриття витрат на інформаційно-технічне забезпечення.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення в частині стягнення з нього 8000 грн. в відшкодування моральної шкоди скасувати та відмовити ОСОБА_2 в задоволенні вказаних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та недоведеність обставин, на які суд посилався як на доведені. Вважає, що суд безпідставно, за відсутності будь-яких доказів, дійшов до висновку про спричинення ним моральної шкоди позивачеві.

Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного:

Судом встановлено та не оспорюється сторонами, що 5 липня 2005р, з вини ОСОБА_1 в результаті зіткнення автомобілів ОСОБА_2 було спричинено матеріальну шкоду від пошкодження належного йому автомобіля «Форд-Сієрра» в сумі 8110 грн. 66 коп. і в цій частині рішення не оскаржується.

В той же час рішення в частині відшкодування моральної шкоди ухвалено судом з порушенням норм матеріального права.

Підстави відповідальності за завдану моральну шкоду врегульовано ст.1167 ЦК України і у відповідності до ч.І вказаної статті вона відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Поняття моральної шкоди визначено у п.З постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.95р. № 4 зі змінами, внесеними постановою від 25 травня 2001р. № 5 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», в якому вказано, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Суд першої інстанції на ці положення уваги не звернув і в обгрунтування рішення про відшкодування моральної шкоди навів наявність втрати позивачем вигоди в здійсненні ним підприємницької діяльності, що не відносяться до втрати немайнового характеру, тобто неправильно в цій частині визначив характер правовідносин та закон, що їх регулює.

Виходячи з наступивши для позивача наслідків ДТП, що виразились в спричиненні йому тілесних ушкоджень, пошкодженні автомобіля та з принципу розумності, судова колегія розмір моральної шкоди, яка підлягає відшкодуванню, визначає в 3000 грн., в зв'язку з чим у відповідності до п.п.З, 4 ч.І ст.309 ЦПК України є підставою для зміни рішення.

Керуючись п.п.З, 4 ч.І ст.309, ст.хт.313, 315, 317, 319 ЦПК України, судова колегія,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Комінтернівського районного суду м.Харкова від 20 червня 2006 року змінити і стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 3000 грн. (три тисячі гривень) в відшкодування моральної шкоди замість 8000 грн.

В іншій частині рішення залишити без зміни.

Рішення набирає законної сили від дня його проголошення та може бути оскаржене безпосередньо до Верховного Суду України безпосередньо на протязі двох місяців від дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий                  - підпис

Судді                             - підписи

Вірно: суддя -

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація