ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
03.03.11 о 10 год. 10 хв.Справа №2а-474/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Лотової Ю.В.;
при секретарі - Бартиші В.О.,
з участю представників:
позивача – Мельник Н.Л., довіреність від 03.03.2011 року № 1345/09-07,
відповідача – не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Карантинна, 16-56, м. Севастополь, 99008); до фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2); про стягнення заборгованості.,
Обставини справи :
03.02.2011 року Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до фізичної особи –підприємця ОСОБА_2 про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в сумі 509,91 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 04.02.2011 року відкрито провадження в адміністративної справі № 2а-474/11/2770.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 04.02.2011 року закінчено підготовче провадження у справі № 2а-474/11/2770, адміністративну справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила адміністративний позов задовольнити. Позовні вимоги обґрунтовані Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі по тексту Закон України № 1058) та Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»від 26 червня 1997 року № 400/97–ВР.
Відповідач у судове засідання не з’явився, ухвали Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 04.02.2011 року не виконав, письмового відзиву на позовну заяву з документальним та правовим обґрунтуванням своїх заперечень суду не надав, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причину неявки суду не повідомив.
Розглянувши документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 12 Прикінцевих положень Закон України № 1058-ІV, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст.ст. 58, 63 Закону України № 1058-ІV та п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001, (далі по тексту Положення) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення – ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Таким чином позивач є суб’єктом владних повноважень, що має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом про стягнення штрафної (фінансової) санкції та пені.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа – підприємець, ідентифікаційний номер в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів – НОМЕР_1, є платником страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя.
Згідно зі ст. 14 Закону України № 1058-VI роботодавці – фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, є страхувальниками.
Відповідно до п.п. 6 п. 2 ст. 17 Закону України № 1058-VI, в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин, страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Пунктом 1 ч. 8 Прикінцевих положень Закону України № 1058-VI встановлено, що до набрання чинності Закону про спрямування частини страхових внесків у накопичувальний фонд, страхові внески, що перераховуються до солідарної систем, сплачуються страхувальниками і застрахованими особами на умовах і в порядку визначених цим Законом і в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» № 400/97 від 26.06.1997 р. для відповідних платників збору.
Розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. під № 64/8663 (далі Інструкція) встановлено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати і використання, а також незалежно від того, чи були вказані суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше, ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної платні (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Згідно зі ст. 106 Закону України № 1058-VI, в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин, суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками вважаються простроченою заборгованістю (недоїмкою) по сплаті страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені і застосуванням фінансових санкцій. Нарахування пені починається з першого календарного дня, наступного за днем настання терміну відповідно платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником. Про нарахування пені і накладення штрафів посадовці виконавських органів Пенсійного фонду виносять ухвалу, яка протягом трьох робочих днів з дня його винесення має бути направлена страхувальнику, банку або організації, що здійснює виплату пенсій. Суми пені і штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного рішення.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків вказаних сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів (у редакції Закону України №1058, яка діяла до 11.06.2009 р.).
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів розрахована за кожний день прострочення платежу.
Позивачем у відношенні відповідача 05.10.2010 р. винесено рішення № 1348 про застосування фінансові санкцій та нарахування пені на суму 22,63 грн., за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 2004 року по 2006 рік.
Рішення про застосування фінансової санкції та нарахування пені № 1348 від 05.10.2010 року було надіслано за юридичною адресою відповідача та повернуто з відміткою за закінченням терміну зберігання.
Таким чином, вказане рішення є обґрунтованим та таким, що прийняте відповідно до діючого законодавства.
Крім того, згідно з п.п. 1, 4 ст. 4 Закону України № 400, п. 4.1 ч. 4 Інструкції № 21-1 розмір страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування для фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників складає 33,2 відсотки від об’єкта оподаткування – суми фактичних витрат на оплату праці працівників і 2 відсотки суми сукупного оподаткованого доходу, нарахованого працівнику відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.
Частиною 6 ст. 20 Закону України № 1058 встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Розділом 5 Інструкції № 21-1 страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати і використання, а також незалежно від того, чи були вказані суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше, ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної платні (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Таким чином, відповідач зобов’язаний самостійно сплатити нараховані суми внесків, вказані в поданих розрахунках суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: - за 2006 рік на суму 607,38 грн. Але, відповідачем, у встановлений законом строк, сума страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не сплачена.
Відповідно до п.п. 8.1, 8.2 п. 8 Інструкції № 21-1 суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
Отже, своєчасно несплачені страхові внески в розмірі 607,38 грн. були визнані недоїмкою, у відношенні якої позивачем було виписана вимога про сплату боргу № Ф-67 від 06.12.2010 року, від 04.11.2010 року, від 05.10.2010 року та від 07.09.2010 року. Вказана вимога повернута до позивача з поміткою за закінченням терміну зберігання.
З урахуванням часткової сплати відповідачем суми страхових внесків у розмірі 120,10 грн., заборгованість відповідача перед позивачем на час розгляду справи складає 509, 91 грн., з яких 22,63 грн. – застосування фінансової санкції та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків та 487,28 грн. – заборгованість зі сплати страхових внесків.
В рахунок погашення заборгованості відповідача на розрахунковий рахунок позивача, на час розгляду справи по суті, грошові кошти не поступали.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з позивача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 березня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 09.03.2011 року
Керуючись ст. ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1) Адміністративний позов задовольнити повністю.
2) Стягнути з фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (АДРЕСА_1, м. Севастополь, 99008, ЄДРПОУ 22274991) на р/р 256022 в СМВ № 4548 ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 384027 заборгованість в сумі 509,91 грн.(п’ятсот дев’ять грн. 91 коп.).
Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ю.В. Лотова
Судді:
Суддя Ю.В. Лотова
Судді: