справа № 2а-9402/10/0670
категорія 2.11.16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2011 р. м.Житомир
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Іваненко Т.В. ,розглянувши у письмовому провадженні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила зобов'язати Овруцьку міжрайонну державну податкову інспекцію виключити з інформаційного фонду Державного реєстру, з електронної реєстрації та будь-якого іншого інформаційного джерела інформацію про неї, визнати за нею право на проживання без ідентифікаційного номера та на реєстрацію і здійснення будь-яких платежів за прізвищем, ім'ям, по-батькові на паперових носіях, а також зобов'язати відповідача зробити в паспорті відмітку наступного змісту: «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та без електронних документів», завіривши її підписом відповідальної особи та гербовою печаткою Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції. При цьому зазначала, що за своїми релігійними переконаннями не бажає обліковуватися у податковому органі за індивідуальним ідентифікаційним номером, про що із відповідною заявою зверталася до відповідача. Однак Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція вимоги ОСОБА_1 залишила без задоволення і зобов'язала її оформити заяви за формами, встановленими Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2004 року за № 1345/9944 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок). Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, оскільки Порядок суперечить вимогам Конституції України та ним передбачений неправомірний збір конфіденційної інформації. Також позивач вважає неправомірним посилання відповідача при відмові проставити у її паспорті відповідну відмітку на вимоги пунктів 4, 5 Порядку, якими обов'язок щодо внесення відміток у паспорти осіб-платників податків про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера покладено на органи внутрішніх справ, бо, на думку ОСОБА_1, саме органи податкової служби здійснюючи контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю підрахунків, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, встановлених законодавством, зобов'язані вносити такі відмітки.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" від 22 грудня 1994 року № 320/94-ВР (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон), Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів (далі - Державний реєстр) - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України. Для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Платники податків мають право виконати свій конституційний обов'язок щодо сплати податків та інших обов'язкових платежів, обравши альтернативну форму обліку без присвоєння ідентифікаційного номера шляхом повідомлення про це відповідних державних органів.
Закон передбачає, що відповідні правові наслідки: невнесення інформації до Державного реєстру і надання права сплати податків без ідентифікаційного номера, або, якщо особі був вже наданий ідентифікаційний номер і до Державного реєстру внесена відповідна інформація - вилучення ідентифікаційного номера з Державного реєстру - мають наступити тільки за умови виконання вимог щодо офіційного повідомлення про це відповідних державних органів.
Механізм та процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від ідентифікаційного номера, визначає Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2004 року за № 1345/9944 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок), який розроблений згідно із Законом та Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХП «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтва про народження" ( пункт 1.1 Порядку).
Згідно з вимогами пункту 1.3 Розділу 1 Порядку, громадяни України, які відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, обліковуються як платники податків та інших обов'язкових платежів за серією та номером паспорта.
Відповідно до пункту 1.5 розділу 1 та пункту 2.1 розділу 2 Порядку, особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від ідентифікаційного номера, у разі наявності в неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форму заяви наведено в додатку 2 до Порядку. У залежності від свого статусу фізична особа надає відповідний комплект документів.
Згідно з вимогами розділу 3 зазначеного Порядку, посадова особа органу державної податкової служби отримує заповнену заяву з додатком. У разі відсутності розбіжностей між даними заяви та пред'явленими документами приймає заяву, про що робить відповідний запис на заяві та формує особову справу. Після прийняття заяви орган державної податкової служби за місцем реєстрації особи проводить перевірку наявності інформації про особу в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (далі - ДРФО) щодо достовірності поданих даних. У термін до 30 календарних днів з дня прийняття заяви орган державної податкової служби надає заявнику довідку, форму якої наведено в додатку 3 до Порядку, або відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причин відмови. Термін дії довідки - 30 календарних днів.
Розділом 4 Порядку передбачено, що фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою № ВЗ та паспорт громадянина України.
Згідно з вимогами розділу 5 Порядку, посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає довідку за формою № В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту. У разі відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7 - 9 сторінку паспорта відмітку, зміст та форму якої наведено в додатку 4. У разі невідповідності довідки за формою № В3 пред'явленому паспорту посадова особа повертає паспорт та довідку за формою № В3 громадянину. До 10 числа кожного місяця посадова особа органу внутрішніх справ надсилає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням повідомлення органу внутрішніх справ про заміну паспортів і перенесення відміток та передачу відривних корінців до довідок за формою N В3 тих осіб, до паспортів яких було внесено відмітку вперше.
Вимогами розділу 6 Порядку встановлено, що після надходження відривного корінця до форми № ВЗ від органу внутрішніх справ щодо внесення відмітки до паспорта громадянина посадова особа органу державної податкової служби протягом двох тижнів учиняє відповідні дії щодо внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Отже, відповідно до вищевказаного Порядку та положень частини 2 статті 5 Закону, поняття офіційного повідомлення відповідних державних органів, яке є необхідною умовою вилучення ідентифікаційного номера з Державного реєстру та надання права сплачувати податки та інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку, складається не лише з подання заяви особою, яка відмовляється від ідентифікаційного номеру, а і з сукупності дій, що їх потрібно вчинити як у органах державної податкової служби, так і в органах внутрішніх справ.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 зверталася до відповідача із заявою за формою № В2 (додаток 2 до Порядку) та заявою від 13 жовтня 2010 року, у якій просила здійснювати її облік за прізвищем, ім'ям та по-батькові шляхом паперового документообігу без застосування будь-яких цифрових номерів, сформованих за номером паспорта або іншими принципами, знищити її облікову картку, а також відмовилася від раніше поданої заяви форми В2 і відкликала її.
Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією 19 жовтня 2010 року за вих. № 8771/10/29 ОСОБА_1 на її заяву від 13.10. 2010 року було надано відповідь. У відповіді позивачці роз'яснено, що її ідентифікаційний номер вилучено з Центральної бази Державного реєстру фізичних осіб, так як вона вже здійснила процедуру відмови від ідентифікаційного номера та отримала відмітку в паспорті. Також позивачці було повідомлено, що відмітка у паспорті громадянина, який через свої релігійні переконання відмовляється від ідентифікаційного номера, проставляється лише органами внутрішніх справ .
На аркуші 7 паспорта позивача, копія якого знаходиться в матеріалах справи, стоїть штамп "Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера", відмітка зроблена 14.12.2004 р., що свідчить про те, що ОСОБА_1 зверталася з заявою за формою № В3 до органів внутрішніх справ, тобто нею було дотримано у повному обсязі процедуру офіційного повідомлення відповідних державних органів про відмову від ідентифікаційного номера.
На момент звернення позивача з даним позовом до суду, ні Законом, ні Порядком, ні жодним іншим нормативно-правовим актом органи державної податкової служби не уповноважені були робити відмітки у паспорті громадян про право здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номеру, завіряти її підписом уповноваженої особи та гербовою печаткою підприємства. Ідентифікаційний номер ОСОБА_1 був вилучений відповідачем з Державного реєстру та надано їй право сплачувати податки та інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України "Про Державний реєстр фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів", Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов’язкових платежів (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944), ст. ст. 158-163 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко