Судове рішення #13987233

   

                            Справа № 2-а-116

2011 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

12 березня 2011 року                                                                                 м.Яремче

Суддя Яремчанського  міського суду Івано-Франківської області Марчак Ю.І., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного  фонду України в м. Яремче  про зобов’язання  нарахувати  та виплатити   підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 28.08.2010 року  з врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,-

                                                                  в с т а н о в и в:

   ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче про зобов’язання  нарахувати  та виплатити  підвищення до пенсії  в розмірі 30 %  мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 28.08.2010 року з врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

              Позовні вимоги позивачка обґрунтовує тим, що має статус дитини війни  і відповідно до положень ст.6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни» її  пенсія має бути підвищена на 30% мінімальної пенсії за віком, яку всупереч рішенню  Конституційного Суду України від  22.05.2008 року відповідач не виплатив. В зв’язку з вищенаведеним просить здійснити перерахунок та виплату їй підвищення до пенсії.

У письмовому  запереченні  на позов відповідач зазначає,  що правові підстави для виплати підвищення до пенсії відсутні, позаяк Постановою  Кабінету Міністрів України  №530 від 28.05.2008 року, прийнятою після скасування Конституційним Судом  22.05.2008 року окремих положень Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено,  що  розмір підвищення  дітям війни  встановлюється на рівні підвищення для ветеранів війни. Незважаючи на рішення Конституційного  Суду  України  від  22.05.2008 року нормативне регулювання порядку виконання вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»відсутнє, на законодавчому рівні не визначено органи,  які повинні виплачувати підвищення до пенсії, за рахунок яких коштів і джерел, яким чином обчислювати вказаний розмір.  Крім того, фінансування витрат, пов’язаних з виплатами, передбаченими  ст. 6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни», проводиться з  Державного бюджету України. Управління Пенсійного фонду України в м.Яремче здійснює свої повноваження по використанню коштів Пенсійного фонду України шляхом  фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України  джерел  і відповідно до конкретних напрямків витратної частини бюджету.  Кошти ПФУ  використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Заперечення позову представник відповідача також обгрунтовує тим, що мінімальний розмір пенсії за віком , який  визначається відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не  може  застосовуватися  для обчислення розміру підвищення до пенсії особам, які мають статус дітей війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Згідно Ухвали Конституційного Суду України від 19.05.2009 року  в частині  3 статті  28  Закону № 1058  закладено однозначну вимогу  щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого  в абзаці 1 частини 1 цієї статті – виключно для визначення розмірів пенсій,  призначених згідно з цим Законом . Позивачці  з 01.01.2008 року виплачується  підвищення до пенсії як дитині  війни  в розмірі 10%  прожиткового мінімуму. Враховуючи вищенаведене, та те,  що Законом України  «Про соціальний захист  дітей війни»передбачено, що  фінансування виплат за цим Законом  проводиться із Державного бюджету, на законодавчому рівні не визначено,  які органи і за рахунок яких джерел  повинні виплачувати підвищення, яким чином має обчислюватись таке підвищення, просить в позові відмовити.

                    Суд, дослідивши докази та оцінюючи їх  в сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни  пенсії  або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога,  що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Даними   копії  пенсійного    посвідчення   та копії паспорту ОСОБА_1 судом встановлено,  що  позивачка   народилася  ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»є дитиною війни, поскільки  є громадянкою  України і на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої  світової  війни їй було
менше 18 років. Тому згідно ст.6 вищезазначеного  Закону  вона  має право на отримання підвищення виплачуваної їй Управлінням Пенсійного фонду України в м.Яремче  пенсії за віком.

                    Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008  визнано неконституційним і таким , що втратив чинність пункт 41 розділу другого Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»з дня ухвалення цього Рішення. Таким чином дія  ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції , яка передбачає виплату дітям війни підвищення в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відновлена з 22.05.2008 року.  

Тому суд вважає  встановленим, що  відповідачем  порушуються  права позивачки  щодо виплати їй підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які підлягають поновленню. В зв’язку з цим  слід зобов’язати відповідача   нарахувати та виплатити  позивачці підвищення до пенсії  з 28.08.2010 року.

                    Доводи відповідача щодо встановлення Постановою Кабінету Міністрів України  від 28.05.2008 року механізму  реалізації положень ст. 6 Закону України «Про  соціальний захист дітей війни»суд не приймає до уваги  виходячи із загальних засад  пріоритетності законів  над підзаконними актами, позаяк  зазначена постанова істотно звужує   обсяг прав дітей війни, передбачених законом.

                    При цьому суд враховує, що відсутність бюджетного фінансування на виплату   передбачених   Законом України «Про  соціальний захист дітей війни» доплат до пенсій, не може бути причиною невиконання відповідним суб’єктом владних повноважень покладених на нього зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко  проти України»).

Оскільки правові положення, які передбачають виплату  щомісячного підвищення до пенсії  дітям війни  є чинними, а позивачка належить до вказаної групи осіб і має право на її отримання,  органи державної влади не можуть свідомо зменшувати  розмір такої допомоги.

                    Наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбачених ст. 6  «Про  соціальний захист дітей війни», яка полягає у відсутності механізму вирахування  мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися  пенсії  та допомоги дітям війни, за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком, окрім встановленого ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не може бути підставою для відмови в реалізації позивачкою конституційної гарантії та права на отримання  підвищення розміру пенсії , оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1  цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.  

          Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсій позивачці  здійснює Управління  Пенсійного фонду України в м. Яремче, обов’язок щодо   підвищення  їй  пенсії слід покласти на відповідача у справі.

           На підставі ч.2 ст.152 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та керуючись ст. ст. 183-2, 256  КАС  України ,  -

п о с т а н о в и в:

       позов задовольнити.

       Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Яремче провести  нарахування  та виплату ОСОБА_1 підвищення  до пенсії  розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 28.08.2010 року з врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування»та виплачених сум.

          Постанова суду  набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.  

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Яремчанський міський суд шляхом подачі  апеляційної скарги  протягом 10 днів  з дня  отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  


Суддя:Ю. І. Марчак

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація