РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" серпня 2006 р. | Справа № 8/215-2595 |
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Жук Г.А.
Розглянув справу
За позовом: Комунального підприємства „Тернопільводоканал”, м. Тернопіль, ідентифікаційний код №03353845
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Ватра” м. Тернопіль, ідентифікаційний код № 00214267
За участю представників від :
Позивача: ШевчукВ.Г., довіреність № 1523/01 від 16.05.06 року
Відповідача: Кіцан А.Л. довіреність від 03.01.2006 року
В судовому засіданні представникам сторін роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20,22,81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Суть справи:
Комунальне підприємство „Тернопільводоканал”, м. Тернопіль, звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства „Ватра” м. Тернопіль, ідентифікаційний код № 00214267 - 8185,37 грн. заборгованості за перевищення допустимих показників якості стічних вод підприємства.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Інструкцію „Про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затверджену Наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року N 37, Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя, затверджені рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №650 від 14.07.2004 року.
Розгляд справи призначений вперше на 14.08.2006 року, було відкладено на 18.08.2006 року.
Позивач позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач позов не визнає, стверджує, що не порушило умов договору укладеного з КП „Тернопільводоканал” № 67-4/2 від 27.02.2002 року на відпуск води з комунального водопроводу і відведення стічної води в комунальну каналізацію, який діє на даний час.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи позивача, заперечення відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд встановив:
Інструкція „Про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затверджена Наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року N 37, встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів
Пунктом 1.3 згаданої Інструкції передбачено, що підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста, Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.94 N 65, зареєстрованих у Мінюсті України 22.07.94 за N 165/374, та цієї Інструкції. Підприємства повинні повністю покрити всі витрати Водоканалу, пов'язані з транспортуванням і очищенням стічних вод та справлянням збору за забруднення навколишнього природного середовища. При недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.
На даний час, правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернопіль затверджені рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №650 від 14.07.2004 року регламентують умови користування системою комунального водовідведення міста Тернопіль і нормативи водовідведення за кількістю та якістю стічних вод, прийнятих від абонентів у систему каналізації міста. Дані правила передбачають, що взаємовідносини між Водоканалом і Абонентами регламентує „Договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення”. При здійсненні контролю за скиданням Абонентом стічних вод у міську каналізаційну мережу Водоканал керується цими Правилами. Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Абонентів, пред’являти Абонентам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні Правил, здійснювати раптовий, не погоджений з Абонентом заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Абоненти зобов’язані в повному обсязі виконувати вимоги цих правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги, дотримуватись встановлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Абонента, сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Відповідно до п.6.8 Правил, з метою контролю якості стічних вод Абонентів Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Абонента виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті відбору проб, який підписують як представники Водоканалу так і представник Абонента.
16.02.2006 року та 31.05.2006 року лабораторією каналізаційно-очисних споруд КП „Тернопільводоканал” було проведено відбори проб стічних вод, проведено дослідження відібраних проб, за результатами яких виявлено перевищення ГДК у стічних водах споживача –ВАТ „Ватра”, про що складено протоколи № 66, № 187, на підставі яких відповідачу виставлено рахунки до оплати за перевищення допустимих показників якості стічних вод на п суму 8185,37 грн. При цьому позивач посилається на ст.. 11 ЦК України, Рішення ВК Тернопільської міської ради № 650 від 14.07.2004 року „Про затвердження приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя”, стверджує, що відносини між сторонами виникли саме з даного акту органу місцевого самоврядування.
Однак, як встановлено в судових засіданнях, між Комунальним підприємством „Тернопільводоканал”, м. Тернопіль, з одної сторони, та Відкритим акціонерним товариством „Ватра” м. Тернопіль, з другої сторони, укладено Договір № 67-4/2 27. 02. 2002 року на відпуск води з комунального водопроводу і відведення стічної води в комунальну каналізацію. (договір представлено в матеріалах справи).
За умовами укладеного договору КП „Тернопільводоканал” (позивач у справі) зобов’язався здійснювати безперебійне забезпечення Споживча (відповідача у справі) питною водою до місця з’єднання з міським водопроводом, відведення та очистку стічної води від абонента в міський каналізаційний колектор. При цьому, сторони зобов’язалися керуватися діючими Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах селищах України, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.94 N 65, зареєстрованих у Мінюсті України 22.07.94 за N 165/374. Договором передбачено (п. 2.4) перелік гранично допустимих концентрацій стічної води. Договір підписано з протоколом розбіжностей та протоколом узгодження розбіжностей.
Згідно п. 4.9 зазначеного договору він укладений строком до 31.12.2002 року в вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії жодною із сторін не буде заявлено про відмову від договору або його припинення.
Позивач не заперечує існування між сторонами договору від 2002 року, однак, стверджує, що у зв’язку з рішення міськвиконкому від 14.07.2004 року № 650 відповідачу було направлено лист від 06.12.2004 року № 4773/01 з повідомленням про прийняття нових Правил та надано пропозицію для переукладення договору про надання послуг. Відповідач був повідомлений про прийняття місцевих Правил, йому було надіслано 2 примірники нової редакції договору, на що останнім надано пропозиції про внесення змін, котрі як вважає позивач, не мали законодавчого обґрунтування, тому договір в новій редакції не було укладено.
В судових засіданнях сторонами було підтверджено, що процедуру укладення нового договору, як передбачено вимогами ст..179-188 Господарського Кодексу України, не завершено, змін до існуючого договору, після прийняття ВК Тернопільської міської ради Правил № 650 від 14.07.2004 року сторони не вносили, існуючий між сторонами на час виникнення спору договір № 67-4/2 від 27. 02. 2002 року не містить умови односторонньої зміни договору у разі зміни правил, чи прийняття нових (протоколи судових засідань від 14.08.2006 року та 18.08.2006 року).
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов’язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до вимог ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов’язання, або одностороння зміна його умов не допускається.
Таким чином, відповідач, згідно умов договору № 67-4/2 від 27.02.2002 року (із врахуванням протоколу розбіжностей та протоколу узгодження розбіжностей) дотримувався нормативів допустимих величин показників шкідливих речовин у стічних водах, що скидаються у міську каналізаційну мережу, які встановлені даним договором і позивачем на час розгляду спору не доведено належними і допустимими доказами їх порушення.
Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов’язки сторін виникають з договорів та інших право чинів. В умовах існуючого між сторонами договору що у разі затвердження нових Правил приймання стічних вод відповідач зобов’язаний переукласти діючий договір.
Враховуючи, що внесення змін до договору № 67-4/2 від 27.02.2002 року на відпуск води з комунального водопроводу і відведення стічної води в комунальну каналізацію, укладеного між сторонами у справі і дійсного на час розгляду справи, в порядку передбаченому чинним законодавством, не відбулось, позовні вимоги позивача щодо стягнення з Відкритого акціонерного товариства „Ватра” м. Тернопіль, 8185,37 грн. заборгованості за перевищення допустимих показників якості стічних вод підприємства, визначених з врахуванням вимог нових Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя, суд визнає неправомірними, необґрунтованими, такими, що не підлягають до задоволення.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно вимог ст.ст. 44- 49 ГПК України, покладаються на позивача.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 1,2,4,12,22,32,43,44-49,69,82,84,85,115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. В позові відмовити.
2. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
3. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання), через місцевий господарський суд.
Рішення підписано _15 вересня 2006 року __
Суддя Г.А. Жук