Судове рішення #13917684

Справа №  2-а-168/11

ПОСТАНОВА

Іменем   України

17 березня 2011 року                                                                       м. Арциз

Суддя Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н.Д.,

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій відповідача по ненарахуванню щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни протиправними і зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

23 лютого 2011 року позивачка звернулася з адміністративним позовом до суду, в якому просить визнати протиправною недоплату належних їй як дитині війни сум щомісячної державної соціальної допомоги згідно зі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і відмову відповідача у нарахуванні і виплаті їй цієї щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за 2006 –2010 роки, а також зобов’язати відповідача провести перерахунок призначених виплат згідно зі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком, розрахованої відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, і виплатити їй недоплачені як дитині війни суми щомісячної державної соціальної допомоги з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року. При цьому позивачка посилається, що з 01.01.2006 р. до 01.01.2008 р. відповідачем в порушення норм чинного законодавства вказана допомога не сплачувалась взагалі, а починаючи з 01.01.2008р. –лише у розмірі 10 %.

Ухвалою від 25 лютого 2011 року частина позовних вимог позивачки про визнання дій відповідача по ненарахуванню щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни протиправними і зобов’язання вчинити певні дії за період з 01.01.2006 року по 22.08.2010 року залишено без розгляду в зв’язку з його поданням після закінчення строків для звернення до адміністративного суду та провадження у справі відкрито в частині позовних вимог позивача про визнання дій відповідача по ненарахуванню щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни протиправними і зобов’язання вчинити певні дії в межах позовних вимог за період з 23.08.2010 р., яку направлено відповідачу для надання заперечення по справі або заяви про визнання позову. На виконання вказаної ухвали відповідачем 16.03.2011 року надано заперечення на адміністративний позов.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута не пізніше п’яти днів з дня надання відповідачем заперечень по справі.

Адміністративна заява позивачки, в силу ст.183-2 КАС України, підлягає розгляду в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", від 18 листопада 2004 року №2195-IV (зі змінами та доповненнями), дитина війни –особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 3, ст. 6, ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції від 18 листопада 2004 року державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Дітям війни доплата до пенсії підвищується на 30% від мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

На підставі ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22, ст.64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, згідно з якими, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Найвищою соціальною цінністю є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов’язком держави (ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст.21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не може бути звужений (ст.22).

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 № 1058-ІУ, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Отже, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 статті 28 зазначеного Закону, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачкою конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18.11.2004 № 2195-ІУ.

Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

В даному випадку слід застосувати і ч. 7 ст. 9 КАС України, яка передбачає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правові відносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правові відносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону, суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права), тому для реалізації визначених конституцією гарантій та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідач має здійснити доплату до пенсії позивачці, виходячи із розрахунку 30% від розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Відповідно до статті 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

Таким чином, позивачка, яка має статус «дитина війни», має право на одержання соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, оскільки правові положення, які передбачають виплату соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком є чинними, у зв’язку з чим органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах.

Згідно п. 3 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1261, від 24 жовтня 2007 року (далі Постанова № 1261)  до основних засад Пенсійного Фонду України відноситься, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Згідно п. 8 вказаної Постанови до джерел формування коштів Пенсійного Фонду України відносяться також кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством, тому зазначену державну соціальну допомогу повинен нараховувати і виплачувати саме відповідач.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що нарахування та виплата позивачці пенсії повинна була проводитись відповідачем з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тому суд приходить до висновку, що відповідач не здійснював нарахування та виплати позивачці у 2010 році пенсії з підвищенням її на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», як це передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому позовні вимоги позивачки за період з 23.08.2010 року по 31.12.2010 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню і відповідача слід зобов'язати нарахувати та виплатити позивачці доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в межах заявлених позивачкою позовних вимог за період з 23 серпня 2010 року до 31 грудня 2010 року з урахуванням виплачених сум..

Керуючись ст.ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 6-14, 71, 99, 100, 122, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 23 серпня 2010 року до 31 грудня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 зі сплати судового збору у сумі 3 (три) гривні 40 копійок.

Постанова підлягає негайному виконанню.  

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.

Суддя

Арцизького районного суду                                                  Гусєва Н.Д.

  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державнусоціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-168/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гусєва Н.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.03.2011
  • Дата етапу: 11.04.2011
  • Номер:
  • Опис: заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних, нарахованих заявником на суму заборгованості
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-168/11
  • Суд: Здолбунівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Гусєва Н.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.03.2011
  • Дата етапу: 15.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-168/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гусєва Н.Д.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.01.2011
  • Дата етапу: 21.11.2012
  • Номер: 2-а-168/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-168/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Гусєва Н.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.02.2011
  • Дата етапу: 14.02.2011
  • Номер: 2-а/220/2239/11
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною в частині невиплати надбавки до пенсії та про зобов"язання здійснювати нарахування та виплатити зазначеної надбавки
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-168/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гусєва Н.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.02.2011
  • Дата етапу: 10.02.2011
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання акта індивідуальної дії - незаконним, а дій працівників суб"єкта владних повноважень - неправомірними
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-168/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Гусєва Н.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.02.2011
  • Дата етапу: 04.03.2011
  • Номер: 2-а/444/2/2013
  • Опис: скасування постанови
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-168/11
  • Суд: Жовківський районний суд Львівської області
  • Суддя: Гусєва Н.Д.
  • Результати справи: Скасовано ухвалу і передано справу для продовження розгляду до суду першої інстанції
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.12.2009
  • Дата етапу: 27.04.2014
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація