У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 лютого 2011 року м. Київ
Суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Завгородня І.М., розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Роздільнянського районного суду від 27 травня 2010 року та рішення колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області від 4 листопада 2010 року в справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа – Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди і за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди ,
в с т а н о в и в :
Рішенням Роздільнянського районного суду від 27 травня 2010 року позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 8 653 гривні матеріальної шкоди, 5 000 гривень моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, 2 787 гривень 15 копійок судових та інших витрат, а також 913 гривень витрат на правову допомогу. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 10 000 гривень моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, 1 294 гривні 16 копійок судових та інших витрат, а також 1 255 гривень витрат на правову допомогу.
Рішенням колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області від 4 листопада 2010 року вказане рішення місцевого суду змінено. Зобов’язано ОСОБА_2 після відшкодування шкоди повернути ОСОБА_3 пошкоджені деталі автомобіля. В решті – рішення суду залишено без змін.
У касаційній скарзі ОСОБА_2, яка надіслана поштою 5 січня 2011 року і надійшла до суду касаційної інстанції 28 січня 2011 року, ставиться питання про скасування рішення апеляційного суду, зміну рішення місцевого суду й задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Скаржник також подав клопотання про поновлення строку касаційного оскарження вказаних судових рішень, посилаючись на поважність його пропуску. Зокрема, ОСОБА_2, який є громадянином Республіки Молдова, указує, що не знає українського законодавства, вчасно не отримав копію рішення апеляційного суду, а тому, не знаючи порядок оскарження, подав касаційну скаргу через місцевий суд, копію рішення суду апеляційної інстанції отримав поштою лише 24 грудня 2010 року, що підтверджується копією наданого скаржником поштового конверта.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 ЦПК України касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду.
Рішення або ухвала апеляційного суду набирають законної сили з моменту їх проголошення (ст. 319 ЦПК України).
Тобто строк касаційного оскарження ухвалених судових рішень закінчився 24 листопада 2010 року, а касаційну скаргу здано на пошту 5 січня 2011 року.
У разі пропущення строку, встановленого ч. 1 ст. 325 ЦПК України, з причин, визнаних поважними, суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала скаргу, може поновити цей строк (ч. 2 ст. 325 ЦПК України).
Зважаючи на те, що строк касаційного оскарження пропущений скаржником з поважних причин, суд вважає за можливе поновити його.
У відкритті касаційного провадження у справі слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 328 ЦПК України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені у ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Із матеріалів касаційної скарги, оскаржуваних рішень вбачається, що скарга є необґрунтованою і наведені в ній доводи не дають підстав для висновків щодо незаконності та неправильності зазначених судових рішень.
Керуючись ч. 2 ст. 325 і п. 5 ч. 3 ст. 328 ЦПК України,
у х в а л и в :
Поновити ОСОБА_2 строк касаційного оскарження рішення Роздільнянського районного суду від 27 травня 2010 року та рішення колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області від 4 листопада 2010 року.
Відмовити у відкритті касаційного провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа – Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди і за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Копію ухвали разом із доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ І.М. Завгородня