Судове рішення #13861200

  Справа № 2-а-5/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2011 року Овідіопольський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Кириченко П.Л.,

при секретарі Осадченко С.В.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Овідіополь адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, третя особа без самостійних вимог на боці позивача –садівничий кооператив «Дружба»Овідіопольського району Одеської області, про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, , в якому просив рішення сесії Кароліно-Бугазької сільської ради від 10.08.2010 року визнати протиправним та скасувати з мотивів невідповідності вимогам чинного законодавства, зобов’язати сільську раду на черговій сесії розглянути, з урахуванням висновок суду та вимог чинного законодавства, питання про надання йому дозволу на розроблення технічної документації щодо передачі у власність земельної ділянки № 21-Б площею 0,0154 га для ведення садівництва в СК «Дружба».

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 посилається на те, що, згідно Земельному кодексу України  від 25.10.2001 року (який набрав чинності з 01.01.2002 року), земля в Україні може перебувати тільки у приватній, комунальній та державній власності. Конституцією України колективна форма власності також не передбачена, тобто інститут колективної власності на землю чинним законодавством фактично ліквідований. Відповідно до п. 3 розділу ІХ Земельного кодексу України («Прикінцеві положення») закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечать цьому Кодексу. Після набрання чинності Земельним кодексом України садівничий кооператив, в порушення вимог ст. ст. 35, 78 та п. 3 «Перехідних положень»Земельного кодексу України, не оформив право приватної власності кооперативу на земельну ділянку, на яку йому був у 2001 році виданий державний акт на право колективної власності. Отже СК «Дружба»не має ніяких прав на вказану земельну ділянку. Ці землі фактично відносяться до земель комунальної власності Кароліно-Бугазької сільської ради, у зв’язку з чим у сільської ради не було підстав відмовляти позивачеві у наданні йому у власність земельної ділянки № 21-Б площею 0,0154 га в СК «Дружба»з зазначених у оскаржуваному рішенні підстав. У відповідності до ч. 2 ст. 83 та ч. 1 ст. 116 ЗК України  питання про надання позивачеві вказаної земельної ділянки належить до компетенції відповідача. До того ж, органи управління СК «Дружба»клопочуть перед сільською радою про передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала та просила задовольнити його у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні погодився з доводами адміністративного позову ОСОБА_2 ,в  подальшому представник відповідача участі в судовому засіданні не приймав, але від сільської ради до суду надійшов лист, згідно якому сільська рада з доводами адміністративного позову згодна, до того ж сам садівничий кооператив «Дружба»не оспорює компетенцію сільської ради відносно розпорядження земельною ділянкою №21-Б площею 0,0154 га, проти задоволення позову сільська рада не заперечує та просить розглянути справу без участі свого представника .

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на боці позивача Садівничого Кооперативу «Дружба», до суду не з’явився , але надійшов лист, відповідно якому СК «Дружба»не заперечує проти задоволення позову ОСОБА_2, приватизації позивачем земельної ділянки та просить розглянути позов без участі представника СК «Дружба».

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у власність та користування із земель комунальної  власності.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених законом. Стаття 173 Земельного кодексу України визначає межу адміністративно-територіального утворення як умовну лінію на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста від інших територій. У межах конкретного адміністративно-територіального утворення здійснюється повноваження компетентних органів, як-то, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 3 ст. 78 Земельного кодексу України, земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об’єкти комунальної власності.

Земельний кодекс України (в редакції Закону від 13.03.1992 р.) та Закон України від 30.01.1992 р. № 2073-ХІІ «Про форми власності на землю», якими встановлювалась колективна власність на землю, втратили чинність у зв’язку із тим, що вони суперечать новому Земельному кодексу України та Конституції України.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Земельного кодексу України (від 25 жовтня 2001 року)  закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу.

Під час розгляду справи судом встановлено, що у грудні 2001 року садівничий кооператив «Дружба»одержав державний акт на право колективної власності на земельну ділянку площею 1,92 га в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області. На момент видачі державного акту Конституцією України колективна форма власності на землю не передбачалась. Після набрання чинності у січні 2002 року Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року СК «Дружба»правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 1,92 га у відповідність до вимог чинного земельного законодавства не привів, державний акт на право приватної власності садівничого кооперативу на землі загального користування відповідно до вимог статей 35, 78 ЗК України не одержав. Таким чином, державний акт на право колективної власності на землю, виданий СК «Дружба»29.12.2001 року на підставі рішення Кароліно-Бугазької сільської ради № 1002 від 29.12.2001 року, фактично втратив чинність. Крім того, на підставі відповідних клопотань правління та загальних зборів СК «Дружба», Кароліно-Бугазькою сільською радою вже приймались рішення про передачу у приватну власність громадян земельних ділянок, які були частиною земельної ділянки, на яку СК «Дружба»був виданий державний акт на право колективної власності (внаслідок чого, виходячи із положень статті 79 ЗК України, на цей час вже не існує в натурі тієї земельної ділянки, на яку колись був виданий державний акт на право колективної власності членів кооперативу на землю).

Під час розгляду справи представником позивача додатково були надані суду витяг з протоколу загальних зборів СК «Дружба»від 08.08.2004 року  про надання ОСОБА_2 у власність земельної ділянки № 21-Б та клопотання правління СК «Дружба»перед Кароліно-Бугазькою сільською радою про передачу позивачу у власність зазначеної земельної ділянки , виходячи з цього вбачається що позивач є належним користувачем земельної ділянки .

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Відмова органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно зі ст. 122 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної та комунальної власності для ведення садівництва –не більше 0,12 гектара.

З огляду на зазначені обставини суд приходить до висновку про наявність компетенції Кароліно-Бугазької сільської ради щодо права розпорядження земельною ділянкою №21-Б площею 0,0154 га для ведення садівництва в СК «Дружба»та вважає що рішення Кароліно-Бугазької сільської ради № 3060 –V від 10 серпня 2010 року про відмову позивачеві у передачі йому у власність вказаної земельної ділянки з тих підстав, що вона начебто відноситься до земель колективної власності, не засновано на законі.(є протиправним) та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до повноважень голови сільської ради  входить внесення пропозицій  та формує  порядок денний сесії ради.  В зв’язку з тим , що рішення сільської ради по вищевказаному питанню підлягає скасуванню  та з метою захисту прав та інтересів позивача , та відповідності до Інструкції «Про порядок складання , видачі, реєстрації і зберігання державних акті на право власності …», затвердженою Наказом   Держкомзему України № 43 від 04.05.1999 року з мінами та доповненнями , суд вважає за необхідним зобов’язати посадових осіб сільської ради внести питання щодо надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення технічної документації на передачу у приватну власність земельної ділянки № 21- Б площею 0,0154 га для введення садівництва у садівничому кооперативу «Дружба».

Відповідно до ст..94 КАС судові витрати розподілу не підлягають .

          Керуючись ст.ст. 6, 70, 112, 161-163 КАС України, ст. ст. 12, 116, 118 ЗК України,  суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії  задовольнити .

Рішення Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 3060-У від 10 серпня 2010 року про розгляд заяви ОСОБА_2 ,  щодо закріплення земельної ділянки  для введення садівництва –скасувати .

Зобов’язати посадових осіб Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області на чергову сесію , внести на розгляд питання , щодо надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення технічної документації на передачу у приватну власність земельної ділянки № 21- Б площею 0,0154 га для введення садівництва у садівничому кооперативу «Дружба»   

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до  Одеського адміністративного  апеляційного суду шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги  з дня винесення постанови.          


Суддя П. Л. Кириченко


  • Номер: 872/10528/15
  • Опис: визнання незаконним та скасування рішень, внесення змін до трудової книжки, стягнення середього заробітку за час вимушеного прогулу
  • Тип справи: На новий розгляд (2 інстанція)
  • Номер справи: 2-а-5/11
  • Суд: Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Кириченко П.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.09.2015
  • Дата етапу: 30.11.2015
  • Номер: 7013/18
  • Опис: визнання неправомірною бездіяльність, зобов’язання перерахувати пенсію, включити до страхового стажу періоди роботи, визнання неправомірними розпоряджень про призначення та подальші перерахунки пенсійних виплат, визнання неправомірними дій відповідача
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-5/11
  • Суд: Харківський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Кириченко П.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.08.2018
  • Дата етапу: 07.11.2018
  • Номер:
  • Опис: про визнання бездіяльності протиправною,зобов"язання суб"єкта владних повноважень вчинити певні дії та відшкодування шкоди
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5/11
  • Суд: Шаргородський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Кириченко П.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.09.2010
  • Дата етапу: 21.04.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущеного строку та стягнення держ. соц. допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5/11
  • Суд: Варвинський районний суд Чернігівської області
  • Суддя: Кириченко П.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.11.2010
  • Дата етапу: 26.04.2011
  • Номер:
  • Опис: про скасування постанови
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5/11
  • Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
  • Суддя: Кириченко П.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.08.2010
  • Дата етапу: 20.01.2011
  • Номер: 2-а/1511/5019/11
  • Опис: про скасуваня рішення п`ятої сесії п`ятого скликання Дальницької сільської Ради від 04.07.2006року
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Кириченко П.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.06.2007
  • Дата етапу: 15.08.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація