Судове рішення #1384489
Справа № 2-478/2007 p

Справа № 2-478/2007 p.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2007 р.                          Бериславський районний суд Херсонської області

у складі: головуючого судді - Сіянко В.М.

при секретарі - Третьяковій Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бериславі Херсонської області справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ "ЕК Херсонобленерго" в особі Бериславського РЕЗ і ЕМ про захист прав споживачів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ВАТ "ЕК Херсонобленерго" в особі Бериславського РЕЗ і ЕМ про визнання недійсними актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 194911 від 10.11.2006 p., № 184847 від 31.03.2006 р., та№ 170026 від 04.03.2005 р. та скасування рішень комісії Бериславського РЕЗ і ЕМ про нарахування збитків по даним актам з підстав, викладених у позові.

У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача Бітюра. А. А. у судовому засіданні позов визнав в повному обсязі і не заперечував проти його задоволення.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та їхніх представників, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 як наймач проживає АДРЕСА_1, за даною адресою у відповідача відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 і відповідно, позивачка являється побутовим споживачем електроенергії (а.с. 5). За даною адресою було складено три акти: № 194911 від 10.11.2006 p., № 184847 від 31.03.2006 р., та № 170026 від 04.03.2005 р. про порушення ПКЕЕН та розраховано суму нанесених збитків (а.с. 6-11). Зазначені акти були складені у відсутності позивачки і зовсім на інших сторонніх осіб, при чому кожного разу на різних осіб, яких вона навіть не знає та які не проживали за даною адресою, що достовірно встановлено в судовому засіданні.

Судом встановлено, що 04 березня 2005 року, працівниками Бериславського РЕЗ і ЕМ було складено акт про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем за № 170026. Причиною складання акту було виявлення порушення пункту 42 ПКЕЕН, що полягало у накиді дротів навантаження на лінію електропередач поза електролічильником. При цьому електроенергія споживалася, але не враховувалася, (а. с. 10). Акт складено на громадянина ОСОБА_3. Даний акт підписано трьома працівниками позивача.

За даним актом комісією Бериславського РЕЗ і ЕМ 10 березня 2005 року було затверджено розмір збитків, розрахований по акту в сумі 3478,46 грн. Розрахунок зроблено на громадянина ОСОБА_3 на інший номер будинку (АДРЕСА_2) (а. с. 10-11).

31 березня 2006 року, працівниками Бериславського РЕЗ і ЕМ було складено акт про порушення правил користування електричною єнергією побутовим споживачем за   184847.

 

2

Причиною складання акту було виявлення порушення пунктів 3, 42 ПКЕЕН, що полягало у накиді дротів навантаження на лінію електропередач поза електролічильником. При цьому електроенергія споживалася, але не враховувалася. Речовий доказ вилучено і опломбовано в пакет № 146 (а. с. 8). В акті зазначено, що споживач відмовився вийти до працівників РЕЗ. Даний акт підписано трьома працівниками позивача.

За даним актом комісією Бериславського РЕЗ і ЕМ 03 квітня 2006 року було затверджено розмір збитків, розрахований по акту в сумі 3478,46 грн. Розрахунок складено на споживача -ОСОБА_4 на інший номер будинку (АДРЕСА_2) (а. с. 8-9).

10 листопада 2006 року, працівниками Бериславського РЕЗ і ЕМ було складено акт про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем за № 194911. Причиною складання акту було виявлення порушення пункту 42 ПКЕЕН, що полягало у накиді дротів навантаження на лінію електропередач поза електролічильником. При цьому електроенергія споживалася, але не враховувалася. Речовий доказ вилучено (а. с. 6). Акт складено на ОСОБА_5, яка відмовилася від підпису акту. Даний акт підписано трьома працівниками позивача.

За даним актом комісією Бериславського РЕЗ і ЕМ 12 листопада 2006 року було затверджено розмір збитків, розрахований по акту в сумі 2310,75 грн. Розрахунок складено на споживача - ОСОБА_4 (а. с. 6-7).

Загальна сума нарахованих збитків за актами склала 9267,67 грн.

У відповідності до ч. 4. ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» (далі по тесту -Закон) споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 27 Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є (серед іншого) крадіжка електричної енергії, у тому числі споживання енергії без приладів обліку.

У відповідності до п. 53 Правил користування електричною енергією для населення (далі по тексту - ПКЕЕН), затверджених постановою КМУ № 1357 від 26.07.1999 року (з наступними змінами і доповненнями) у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.

На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 цих Правил), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.

Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.

У порушення вимог статей 10, 11 ЦПК України, не зважаючи на вимогу суду, відповідач не надав доказів перебування осіб, що складали оспорювані акти у трудових відносинах з відповідачем, не надав доказів їх повноважень щодо складання актів про порушення ПКЕЕН побутовими споживачами, не надав договору про користування електричною енергією з позивачкою, не надав доказів про створення комісії Бериславського РЕЗ і ЕМ щодо розгляду актів про порушення ПКЕЕН побутовими споживачами, її персональний та кількісний склад, повноваження та порядок прийняття рішень комісією, що передбачено пунктами 3.1. - 3.26. Інструкції по складанню актів про порушення Правил користування електричною енергією, затвердженої головою правління ВАТ ЕК «Херсонобленерго» Білець О. П. 14.03.2003 року (з

 

 

3

наступними змінами та доповненнями). У відповідності до абзацу 3 розділу «Загальні положення» Інструкції по складанню актів про порушення Правил користування електричною енергією, Інструкція визначає єдині вимоги щодо: складання актів, розгляду їх комісією, порядку проведення технічного огляду та експертизи приладів обліку електричної енергії; обчислення збитків внаслідок порушення споживачем ПКЕЕН на території Херсонської області; а також створює механізм взаємовідносин працівників ВАТ «Херсонобленерго» з населенням -споживачами електричної енергії, в разі настання обставин, зазначених у пунктах 48, 53 ПКЕЕН та п. 2 Методики.

Ненадання вище зазначених документів, а також не зазначення причин, які унеможливили надати необхідні документи, викликає у суду сумніви стосовно компетенції осіб щодо складання актів про порушення ПКЕЕН побутовими споживачами, їх розгляду та затвердження розміру збитків.

Під час перевірок, які проводили працівники Бериславського РЕЗ і ЕМ та при складанні актів крім представників енергопостачальника жодних інших незацікавлених осіб не було. При складанні актів позивачка жодного разу не була присутня, що є порушенням вимог п. 42, 53 ПКЕЕН та п. 1.11, 1.12 Інструкції по складанню актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення згідно якої акт складається в присутності побутового споживача, на якого відкритий особовий рахунок. При його відсутності - в присутності іншої повнолітньої особи, що проживає за зазначеною в Акті адресою і користується електричною енергією через той же лічильник, що і особа, на яку відкритий особовий рахунок. В складених актах вписані прізвища людей, які в будинку ніколи не проживали.

У відповідності до п. 1.21., п. 1.22. Інструкції по складанню актів про порушення Правил користування електричною енергією при виявленні у споживача підключених пристосувань для розкрадання електричної енергії (наприклад накид на ПЛ) представник ВАТ ЕК «Херсонобленерго» зобов'язаний, з дотриманням вимог Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, демонтувати пристрої крадіжки та доставити вилучені пристосування, як речовий доказ, до свого підрозділу, попередньо надавши споживачу розписку про вилучення матеріалів (додаток 3 до Інструкції). Факт вилучення речових доказів фіксується в акті, в графі «стан пломб».

Даних вимог Інструкції представниками ВАТ ЕК «Херсонобленерго» не було дотримано, вилучених речових доказів суду не надано, схем самовільного підключення не складено, що унеможливлює встановити факт розкрадання позивачем електричної енергії та відповідно унеможливлює відповідальність позивача за розкрадання електричної енергії у вигляді відшкодування збитків енергопостачальній компанії.

Крім того розрахунок збитків за актом від 10.11.2006 року № 194911 здійснений на підставі п. 53 ПКЕЕН та п. 6 Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, затвердженою постановою НКРЕ № 1416 від 22.11.1999 року, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.12.1999 року за № 919/4212 і яка втратила чинність на підставі постанови НКРЕ № 562 від 04.05.2006 року, якою відповідно затверджена Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 року за № 782/12656.

Таким чином, відповідач при визначенні розміру нарахування збитків за даним актом керувався нормативним актом (Методикою визначення збитків), який втратив чинність, а тому нарахована сума збитків є неправомірною.

Жодних доказів порушення „Правил користування електричною енергією для населення" в судове засіданні представником відповідача не надано. Позов він визнав в повному обсязі і не заперечував проти скасування складених актів.

Таким чином, суд вважає, що працівниками енергопостачальної компанії не було належним чином встановлено та зафіксовано факту розкрадання електричної енергії чи встановлено інші порушення ПКЕЕН з метою зниження показів засобу обліку за оспорюваними актами, акти і розрахунки завданих збитків були складені безпідставно і підлягають скасуванню.

 

4

На підставі викладеного, в межах заявлених позивачем вимог, з урахуванням принципів змагальності та диспозитивності цивільного судочинства, керуючись Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією для населення, ст. ст. 11, 16, 22, 23 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 212 - 215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ВАТ "ЕК Херсонобленерго" в особі Бериславського РЕЗ і ЕМ про захист прав споживачів - задовольнити.

Скасувати нижче зазначені акти ВАТ "ЕК Херсонобленерго" Бериславського РЕЗ і ЕМ про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем:

№ 194911 від 10.11.2006 p.;

№ 184847 від 31.03.2006 p.;

№ 170026 від 04.03.2005 p..

Скасувати нижче зазначені рішення комісії Бериславського РЕЗ і ЕМ ВАТ «ЕК «Херсонобленерго»:

від 10 березня 2005 року № 2/15;

від 03 квітня 2006 року;

від 12 листопада 2006 року № 14, якими затверджені розрахунки збитків по скасованим актам на загальну суму 9267,67 грн., як незаконні.

На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Бериславський районний суд. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя              В.М.Сіянко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація