Судове рішення #13828007

Головуючий у 1 інстанції - Каніщєва Н.О.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2011 року  справа №2а-6287/10/0543           приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Гайдара А.В.

суддів  Бадахової Т.П. ,  Яковенка М.М.

розглянула у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області  на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 09 грудня 2010 р. у справі № 2а-6287/10/0543 (головуючий І інстанції Каніщєва Н.О.) за позовом  ОСОБА_2  до  Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про перерахунок пенсії ,-


В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про перерахунок пенсії.

Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 09 грудня 2010 р. у справі № 2а-6287/10/0543 позовні вимоги задоволені, а саме: визнано незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 за періоди з 01.09.2009 р. по 31.08.2010 р.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області перерахувати та сплатити ОСОБА_2 пенсію за віком з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2010 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівники застраховану особу в цілому по України, відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

          Не погодившись з таким рішенням, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального права, у зв’язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

         Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання. За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції  здійснюється в межах апеляційних скарг.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Як правильно встановлено судом першої інстанції, позивач є працюючим пенсіонером, та 15 вересня 2010 року вона звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за стажем та заробітком, 20 вересня 2010 року відповідач надав відповідь - рішення  на звернення позивача за № 2184 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, в якому повідомив, що перерахунок її пенсії не було зроблено на підставі того, що страховий стаж ОСОБА_2. після попереднього перерахунку пенсії становить 01 рік 05 місяців 00 днів, замість необхідних для перерахунку 2-х років, тому право на перерахунок пенсії у позивача не виникло. Недостатність періоду стажу на думку відповідача обумовлена несплатою щомісячних страхових внесків до УПФУ за період з 01.09.2009 р. по 31.08.2010 р. підприємством ВП «шахта Україна» ДП «Селидіввугілля».

Розглядаючи позовні вимоги, слід зазначити, що після визнання неконституційними окремих положень Закону № 107-VI Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, на теперішній час діє редакція Закону № 1058-IV в редакції станом на 9 липня 2007 року.

Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У відповідності із частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь час страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. При цьому заробітна плата для обрахування пенсії вираховується за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де Зп – заробітна плата застрахованої особи для обчислення пенсії, в гривнях; Зс – середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, який передував року звернення за нарахуванням пенсії; Ск – сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць; К – кількість місяців страхового стажу за які розраховані коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи.   

          Тобто, для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлена необхідність застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

         В той же час, постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року N 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 р. за N 146/14837, було затверджено Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії.

         Відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 11 постанови КМУ № 530 як при призначенні, так і при перерахунку для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», використовується заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

         Зазначені положення пункту 11 постанови КМУ № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року, є чинними, не суперечать відповідним положенням Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (їх загальному змісту і сутності), тому їх також слід застосовувати до спірних правовідносин.

         Тобто, при зверненні за перерахунком пенсії у працюючого пенсіонера є право на застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії за віком позивачу, відповідачем  не було враховано середню заробітну плату за 2009 рік, що суперечить нормам частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції що посилання відповідача на те, що підприємством, на якому працює позивач, несвоєчасно сплачуються страхові внески, є безпідставними, оскільки із заробітної плати позивача щомісячно утримуються суми страхових внесків і позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов’язків підприємством, на якому він працює.

З цих підстав суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2008 рік, є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним вимогам закону, а тому позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах закону і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої  інстанції.

        

На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, п.3 ч.1 ст. 199, ч.4 ст. 202, п.3 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області  на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 09 грудня 2010 р. у справі № 2а-6287/10/0543 – залишити без задоволення.

Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 09 грудня 2010 р. у справі № 2а-6287/10/0543 за позовом  ОСОБА_2  до  Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про перерахунок пенсії – залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвала підлягає оскарженню до Вищого адміністративного суду України   протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції


Головуючий:                                                                                  А.В. Гайдар

          Судді:                                                                       Т.П. Бадахова

                                                                                          

М.М. Яковенко

  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація