Головуючий у 1 інстанції - Скудін В.Є.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2011 року справа №2а-2683/10/0539 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Казначеєва Е.Г.
суддів Яманко В.Г. , Васильєвої І.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області на постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 06.12.2010 року у адміністративній справі № 2а-2683/10/0539 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (далі по тексту - УПФУ) про визнання протиправними дій відповідача, зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за нормою Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік, 01.05.2010 року.
Постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 06.12.2010 року позовні вимоги задоволені, шляхом визнання неправомірними дії відповідача, зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 травня 2010 року, з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік, відповідно до вимог статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування задоволення позовних вимог судом першої інстанції вказано на неправомірність дій відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії позивачу в 2010 році показників середньої заробітної плати по Україні, за 2007 рік з посиланням на вимоги статті 40, частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пункту 11.3 Постанови КМ України № 530 від 28 травня 2008 року, виходячи з показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік, з 01 травня 2010 року.
Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Частиною 8 ст. 1832 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, становила наступне.
Згідно листа відповідача позивач звернувся до відповідача у травні 2010 року з заявою про перерахунок пенсії згідно вимог статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам здійснюється на підставі пункту 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) (далі по тексту – Закон № 1058).
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 в редакції, що діяла з 7 грудня 2006 року по 31 грудня 2007 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V дію частини 4 статті 42 Закону № 1058 зупинено на 2007 рік.
Положення підпункту 11 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими частина 4 статті 42 Закону України № 1058 викладена в іншій редакції та передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії визнана неконституційною Рішенням
Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа № 1-28/2008, пункт 2 резолютивної частини).
Пунктом 5 резолютивної частини вищенаведеного Рішення Конституційного Суду України передбачено, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17), визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 22 травня 2008 року статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» діють в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року.
Частинами 1, 6 статті 92 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
За вимогами підпункту 3 пункту 11 постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року (далі по тексту – постанова КМ України № 530), у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
За вимогами частини 2 статті 40 Закону № 1058 заробітна плати (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), однією з складових якої є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працюючим особам, які мають за законодавством на це право УПФУ повинен використовуватися показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
За частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтовано, апеляційна скарга відповідача, не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 183-2, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області на постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 06.12.2010 року у адміністративній справі № 2а-2683/10/0539 – залишити без задоволення.
Постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 06.12.2010 року у адміністративній справі № 2а-2683/10/0539 - залишити без змін.
Ухвала набуває законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий
суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
І.А.Васильє