Головуючий у 1 інстанції - Маловічко З.О.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2011 року справа №2а-419/10/0511 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Бадахової Т.П. , Яковенка М.М.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області на постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 11 жовтня 2010 року у справі № 2а-419/10/0511 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
28 вересня 2010 року ОСОБА_2 звернувся до Дебальцевського міського суду Донецької області з позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірними дії відповідача, щодо незастосування при проведенні перерахунку пенсії на підставі ст.40, п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, в розмірі 1650,43 грн.120, зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії за віком у відповідності до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн., виплачувати перераховану пенсію у наступному.
Постановою Дебальцевського міського суду Донецької області від 11 жовтня 2010 року позовні вимоги були задоволені повністю, внаслідок чого було визнано дії відповідача при проведенні у 2010 році перерахунку пенсії за віком неправомірними, зобов’язано відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком з 01 серпня 2010 року, відповідно до вимог ст.40, ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, із урахуванням раніше виплачених сум. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області на користь позивача судові витрати в сумі 8,50 грн., зобов’язати Головне управління державного казначейства в Донецькій області повернути позивачу суму судового збору, сплачену ним при подачі позову в розмірі 5, 10 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області оскаржило його в апеляційному порядку і просило апеляційний суд скасувати це рішення і прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не відповідність висновків суду обставинам справи.
В обґрунтування заявлених в апеляційній скарзі вимог апелянт зазначив, що при вирішення цієї справи слід застосовувати норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до внесення змін Законом України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України, у тому числі, положення пункту 35 розділу 2 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було внесено зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Сторони до суду не з’явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 1058-IV регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, позивач є працюючим пенсіонером, та 31 серпня 2010 року він звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за стажем та заробітком.
07 вересня 2010 року відповідач надав відповідь на звернення позивача за № 2355/Д-02-01-01 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, в якому повідомив, що перерахунок його пенсії було зроблено, і при перерахунку була застосовано середня заробітна плата по України за 2007 рік у розмірі 1197,91грн.
Розглядаючи позовні вимоги, слід зазначити, що після визнання неконституційними окремих положень Закону № 107-VI Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, на теперішній час діє редакція Закону № 1058-IV в редакції станом на 9 липня 2007 року.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У відповідності із частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь час страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. При цьому заробітна плата для обрахування пенсії вираховується за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де Зп – заробітна плата застрахованої особи для обчислення пенсії, в гривнях; Зс – середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, який передував року звернення за нарахуванням пенсії; Ск – сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць; К – кількість місяців страхового стажу за які розраховані коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлена необхідність застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
В той же час, постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року N 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 р. за N 146/14837, було затверджено Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 11 постанови КМУ № 530 як при призначенні, так і при перерахунку для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», використовується заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Зазначені положення пункту 11 постанови КМУ № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року, є чинними, не суперечать відповідним положенням Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (їх загальному змісту і сутності), тому їх також слід застосовувати до спірних правовідносин.
Тобто, при зверненні за перерахунком пенсії у працюючого пенсіонера є право на застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії за віком позивачу, відповідачем не було враховано середню заробітну плату за 2009 рік, що суперечить нормам частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області на постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 11 жовтня 2010 року у справі № 2а-419/10/0511 – залишити без задоволення.
Постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 11 жовтня 2010 року у справі № 2а-419/10/0511 – залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Гайдар
Судді: Т.П. Бадахова
М.М.Яковенко