Судове рішення #13815
А-6/38


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2006 р.   

Справа № А-6/38   

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

 Cуддя  Грица Юрій Іванович     

При секретарі   Цюрак Андрій Михайлович


за позовом  Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі  вул. Шевченка,4,Снятин,78300

до відповідача  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань  вул. Лотоцького,18,Снятин,Івано-Франківська область,78300

про немайнові спори (позадоговірні)


Представники:

 ., Від позивача: Мельничук М.В., (довіреність № 60/01 від 12.01.06 завідувач юридичного сектору )

Від відповідача:  Брезіцька М.В., (довіреність № 10-01/23 від 02.02.06 головний

спеціаліст )

СУТЬ СПРАВИ: подано позов про зобов"язання вчинити дії по підписанню акту щомісячної звірки

                  Відповідач подав суду відзив на позов, в якому проти позову заперечив.

            Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив, що Управлінням пенсійного фонду України в Снятинському районі виплачується  пенсія гр. Кольцову В.О., Григорійчику Б.Й., Шевченко М.А., яким призначено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку або профзахворювання на виробництві, що сталися за межами України. На думку позивача,  відповідачем по справі безпідставно виключено даних осіб з акту щомісячної звірки особових справ потерілих, яким виплачено  пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного заворювання по тій причині, що нещасний випадок стався за межами України, тобто до відшкодування не прийнято суму виплачених пенсій по Кольцову В.О. за період з 01.04.01 по 31.12.05 в розмірі 8691 грн 14 коп; Шевченко М.А. з період з 01.04.01 по 31.12.05 в розмірі 8463 грн 41 коп; Григорійчук Б.Й. за період з 01.04.01 по 01.08.04 в розмірі 8247 грн 31 коп.

             Тому позивач подав суду позов з вимогою про зобов"язання вчинити дії по підписанню акту щомісячної звірки особових справ потерпілих, яким виплачено пенсійї по інвалідності внаслідок нщасного випадку на виробництві або професійного захворювання відносно громадян Григорійчука Б.Й., Кольцова В.О., Шевченка М.А. в сумі 25401 грн 86 коп.

             Згідно п.5 ст.24 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" відшкодування пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання та пенсій в зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків.

       Проте,  норми вищевказаного Закону регулюють відносини між страхувальником, страховиком та застрахованою особою. На осіб які отримали травми за межами України норми даного Закону не поширюються, оскільки вони не були застраховані   відповідно ст.10 Закону.

Відповідно до п.4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій із втрати годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затвердженого спільною постановою двох Фондів від 04.03.2003 №5-4/4 передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Закону України „Пенсійне забезпечення” та   Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”

Відповідно до ст. 3 Угоди про гарантії прав громадян країн –учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року призначення та виплата пенсій громадянам , членам їх сімей , держав –учасників СНД здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Взаєморозрахунки не проводяться.

          Отже, виплата пенсій є складовою частиною відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті , і порядок їх виплати особам , які потерпіли на виробництві в інших , ніж Україна , державах –учасницях Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди заподіяної працівникам каліцтвом , професійним захворюванням , або іншим ушкодженням здоров’я , які пов’язані з виконанням ними трудових обов’язків, і переїхали на проживання до України , регулюються нормами зазначеної угоди.

          Крім того,  Угода про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди , заподіяної працівникам каліцтвом , професійним захворюванням , або іншим ушкодженням здоров’я , які пов’язані з виконанням ними трудових обов’язків , що була підписана 09.09.1994 р. державами , колишнього Союзу РСР , в тому числі і Україною.

          У відповідності до частини першої статті 2 цієї Угоди передбачено , що відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я ( в тому числі під час втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві , пов’язаного з виконанням працівником трудових обов’язків , після переїзду потерпілого на територію іншої Сторони) , смерті, проводиться роботодавцем Сторони законодавство якої поширюється на працівника під час отримання каліцтва,  іншого ушкодження здоров’я , смерті. Такий роботодавець проводить відшкодування відповідно до свого законодавства.

           Отже, на думку суду, потерпілі, які отримали каліцтво поза межами України і переїхали в України на постійне місце проживання не є застрахованими в Україні і за них не сплачувалися страхові внески до Фонду соціального страхування від нешасних випадків та професійних захворювань України, а тому у відповідача немає підстав відшкодовувати виплачені пенсії управлінню Пенсійного фонду України. Таке відшкодування діючим законодавством України не передбачено.

              Враховуючи той факт, що на час завдання шкоди потерпілому діяло законодавство, яке передбачало право позивача звернутися з регресною  вимогою до страхувалика, міжнародні угоди не ратифіковані, а відповідно до вимог ст. 4 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" норми цього Закону не застосовуються, якщо міжнародним договором України, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України встановлено інше, обов"язковість відшкодування віповідачем виплачених пенсій позивачем потерпілим, які отримали ушкодження здоров"я за межами України діючим законодавством не перебачено, тому відсутні підстави для спонукання відповідача до зобов"язання прийняти до відшкодування спірну суму скласти акт звірки.

              За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача безпідставні і задоволенню не підлягають.

                Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.8, ст.124 Конституції України,  Законом України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"  ст.ст. 158-163 КАСУ України, суд          


          П О С Т А Н О В И В:


в  позові відмовити.


           На постанову  сторони мають право подати  заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі- з дня складення в повному обсязі.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через місцевий господарський суд.


 

Суддя                                                            Грица Юрій Іванович

                                                            

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація