2-а/2218/1373/11
18.01.2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2011 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в особі судді Бондарчука В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни,
встановив:
14 грудня 2010 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі про визнання дій незаконними, зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007р. та з 22 травня 2008р. по 30 листопада 2010 року, а також зобов’язати виплачувати дане підвищення в подальшому, посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" вона є дитиною війни, так як на час закінчення Другої світової війни їй не виповнилось 18 років. Згідно зі ст. 6 цього ж Закону у вказаний період було передбачено підвищення до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, яке відповідач, незважаючи на рішення Конституційного Суду України, не виплачує.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 21 грудня 2010 року частину позовних вимог за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2010 року по 13 червня 2010 року було залишено без розгляду, у зв’язку із пропуском позивачем шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ст.99 КАС України.
Представником відповідача було подано письмове заперечення проти позову. Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає
частковому задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (02 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України та станом на 02.09.1945 р. їй було менше 18 років, що підтверджується наявними в матеріалах справи паспортними даними позивача.
В силу ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" внесено зміни, зокрема ст. 6 викладено в новій редакції “Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни .”
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 в справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", (справа щодо предмета та змісту закону України про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі і ці норми Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік".
Положення закону, визнані Конституційним Судом України неконституційними, втрачають чинність від дня прийняття цим Судом відповідного рішення (ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 16.10.1996 р.).
У 2009 –2010 роках будь - які зміни в ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не вносились.
Таким чином, вимоги позивача про перерахунок та виплату їй надбавки до пенсії як дитині війни за період з 14 червня 2010 року по 30 листопада 2010 року включно підлягають задоволенню.
В пенсійному законодавстві про розмір мінімальної пенсії за віком передбачено в Законі України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в ч. 1 ст. 28. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший, немає.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що неможливо прийняти до уваги положення ч. 3 ст. 28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки, наявність такої норми та відсутність іншого визначеного на законодавчому рівні мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації визначених Конституцією гарантій, визначених у ст. 46 та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Таким чином Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі повинно здійснити доплату до пенсії позивачу з розрахунку 30 відсотків від розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування".
Що стосується позовних вимог в частині зобов’язання нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30 відсоткової надбавки як дитині війни в подальшому, то в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки вимоги ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», право позивача на отримання підвищення до пенсії, є чинними, а тому підлягають виконанню, відповідачем право на подальше отримання цієї допомоги ще не порушено, а захист прав на майбутнє не передбачений діючим законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 46, 55, 152 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.9, 11, 69, 86, 183-2, 186 КАС України, рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі щодо невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 14 червня 2010 року по 30 листопада 2010 року включно неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 14 червня 2010 року по 30 листопада 2010 року включно, з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп. позивачу компенсувати за рахунок державного бюджету.
Постанова підлягає негайному виконанню. Управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі протягом одного місяця з дня отримання копії постанови подати до суду звіт про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: