Справа № 22/884 Головуючий у 1 інстанції: Котік Т.С.
Категорія 40 Доповідач: Головчук С.В.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2006 року Апеляційний суд Житомирської області в складі :
головуючого Головчук С.В.
суддів Ракаловича В.М., Худякова A.M.
при секретарі Прищепі О.А.
з участю сторі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю промислова Торгівельна фірма (далі ТОВ ПТФ) „Україна" про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації за невикористану відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, визнання незаконними наказів та записів в трудовій книжці, зміни дати звільнення та відшкодування моральної шкоди за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та ТОВ ПТФ „Україна" на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 7 березня 2006 року, -
встановив:
в жовтні 2005 року ОСОБА_1 звернувся з позовом про стягнення заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку, зміни дати звільнення та визнання наказів та записів в трудовій книжці недійсними, відшкодування моральної шкоди. Він зазначав, що з 1987 року до 18.04.2005 року працював у відповідача на посаді кранівника. В день звільнення трудову книжку йому не видали та остаточний розрахунок не провели, в тому числі не виплатили заборгованість по заробітній платі, починаючи з 1998 року в сумі 9264,80 грн., компенсація за невикористані протягом всіх років відпустки в сумі 6292,80 грн. Крім того, при отриманні трудової книжки 26.04.2005 року він дізнався, що його без згоди переводили на роботу в фірму „Агат" та ТОВ „Родина", на яких він фактично працював на орендовану у відповідача крані. Тому просив визнати зазначені записи в трудовій книжці недійсними. Фірма „Агат" з квітня 2003 року по .жовтень 2004 року направляла його на роботи в зону радіоактивного забруднення в с. Чигирі Коростенського району та м. Коробтень. За цю роботу йому не була виплачена відповідна компенсація в розмірі двох мінімальних заробітних плат, всього на суму 7188 грн. Порушенням трудових прав йому завдані моральні страждання, які він оцінив у 3000 грн. Просив також змінити дату звільнення на 26.04.2005 року, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 600,04 грн.
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 7 березня 2006 року позов задоволено частково. Стягнуто з ТОВ ПТФ „Україна" на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі: з 1998 року по 2005 рік 3232,89 грн., з 101.2005 року по 18.04.2005 року 2057,19 грн.; компенсацію за невикористану відпустку 2 62 9,02 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні 4821,75 грн. на відшкодування моральної шкоди 1000 грн.; в прибуток держави 154,40 грн. судового збору. Визнано недійсним запис про звільнення ОСОБА_1 з 18.04.2005 року, змінено дату звільнення на 26.04.2005 року. В решті позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 порушує питання про зміну рішення суду. Позивач посилається на те, що суд неправильно визначив розмір заборгованості по заробітній платі, час невикористаних відпусток, не прийняв до уваги показань свідків, які підтвердили факт його роботи в зоні забруднення, безпідставно відмовив в позові в частині визнання незаконними наказів про перевід на інші підприємства. Суд не повно врахував всіх обставин при визначенні розміру відшкодування моральної шкоди.
ТОВ ПТФ „Україна" в апеляційній скарзі порушує питання про скасування рішення суду та ухвалення нового. Відповідач зазначає, що судом порушено правила підсудності, допущені арифметичні помилки при обчисленні середнього заробітку за період з 1.01.2005 року по 18.04.2005 року, не враховано, що позивач пропустив строк звернення до суду. Стягуючи заборгованість по заробітній платі, суд не звернув уваги на те, що позивач працював на інших підприємствах, та відповідно на них отримував заробітну плату. Крім того, вважав вимоги про відшкодування моральної шкоди безпідставними, оскільки ОСОБА_1 одразу працевлаштувався.
Апеляційні скарги сторін не містять доводів щодо законності рішення суду в частині задоволення вимог про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, тому апеляційний суд не перевіряє законність рішення в цій частині .
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, суд вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а відповідача - відхиленню з таких підстав.
Як видно з матеріалів справи ОСОБА_1 з 1987 року по 18.04.2006 року перебував у трудових відносинах з ТОВ ПТФ „Україна", працюючи на посаді кранівника.
Записи в трудовій книжці позивача про перевід на роботу в ТОВ „Родина" та БПФ „Агат" вчинені з порушення норм трудового законодавства та Інструкції по веденню трудових книжок. Проте суд правильно відмовив в позові про визнання їх „ недійсними, оскільки такі записи вчинялись та завірялись печатками юридичних осіб, які не були притягнуті до участі в справі. Отже зазначені вимоги до відповідача заявлені безпідставно.
Судом встановлено, що в порушення вимог ст.47 КЗпП трудова книжка в день звільнення 18.04.2005 року позивачу видана не була, тому суд обґрунтовано задовольнив вимоги про зміну дати звільнення на 26.04.2005 року.
Задовольняючи вимоги ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по заробітній платі за період роботи з 1998 року по 2005 рік, судом враховано фактично відпрацьований час та час відпусток, використано відомості про нарахування заробітної плати, які направлялись роботодавцем до Пенсійного фонду України, розмір заробітної плати за відповідний рік.
Суд правильно обчислив кількість календарних днів невикористаної відпустки на підставі особової картки позивача, в яку внесені всі записи про підстави, час та періоди наданих позивачу відпусток за весь період роботи в ТОВ ПТФ „Україна" (а.с.108). ОСОБА_1 не доведено, що ним у встановленому законом порядку оспорювались накази про надання йому відпусток без збереження заробітної плати в 1998,1999,2000 роках.
Визначаючи розмір відшкодування моральної шкоди в сумі 1000 грн., судом враховано характер та тривалість страждань позивача, завданих порушенням його трудових прав.
Рішення суду в зазначеній частині відповідає вимогам закону та обставинам справи, підстав для його скасування або зміни немає. Арифметичні помилки можуть бути виправлені судом 1 інстанції згідно з ст.219 ЦПК.
Що стосується рішення в частині відмови в позові про стягнення доплати за роботу у зоні гарантованого добровільного відселення, то ОСОБА_1 апеляційному суду надано докази про роботу в м. Коростень в період з квітня 2003 року по жовтень 2004 року. Такі обставини підтверджуються довідкою БПФ „Агат" від 25.03.2006 року (а.с.162), яка орендувала в зазначений період кран у відповідача, показаннями свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3 про роботу ОСОБА_1 на крані в м. Коростень.
Враховуючи наведене, позивач має право на отримання доплати, встановленої Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836.
Відповідно до статті 62 зазначеного Закону, його застосування проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади.
Отже спірні правовідносини крім Закону регулюються постановами Кабінету Міністрів України, з врахуванням вимог ст. 87 Бюджетного кодексу України.
На підставі наведеного, апеляційний суд вважає, що рішення суду в цій частині підлягає скасуванню, по справі можливо ухвалити нове рішення, яким частково задовольнити вимоги ОСОБА_2 та стягнути з відповідача на його користь за період з травня 2003 року по жовтень 2004 року доплату в розмірі 18 9 грн. (18x10,50).
Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", ст.ст.209, 305, 307,309,313,316 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, апеляційну скаргу ТОВ ПТФ „Україна" відхилити.
Рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 7 березня 2006 року скасувати в частині відмови в позові про стягнення доплати за роботу в зоні забруднення, ухваливши нове рішення.
Стягнути з ТОВ ПТФ „Україна" на користь ОСОБА_1 189 грн. доплати за роботу у зоні гарантованого добровільного відселення.
В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.
Головуючий
Судді