Справа 22/910 Категорія 44
Головуючий у суді 1 інст.:Гулак Н.А. Доповідач у суді II інст.:Товянська О.В.
РІШЕННЯ Іменем України
19 липня 2006 року Апеляційний суд Житомирської області в складі :
головуючого : судді Франовської К.С.
суддів : Широкової Л.В., Товянської О.В.
при секретарі :
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання договору довічного утримання за апеляційною скаргою ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 на рішення Богунського районного суду м. Житомира Житомирської області від 02 березня 2006 року,
встановив :
В лютому 2004 року ОСОБА_4 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2, посилаючись на те, що він безпідставно не виконує умови договору довічного утримання, укладений між сторонами в жовтні 1994 року. Тому просила цю угоду розірвати.
Під час розгляду справи в ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира Житомирської області від 17 січня 2005р, визнано ОСОБА_1 правонаступником ОСОБА_4. Рішенням Богунського районного суду м. Житомира Житомирської області від 02 березня 2006р, розірвано договір довічного утримання між ОСОБА_4 та ОСОБА_2, укладений 04.10.1994р. та посвідчений державним нотаріусом II Житомирської нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за НОМЕР_1.
В апеляційній скарзі представник відповідача ставить питання про скасування рішення та ухвалення нового рішення про відмову у позові.На порушення вимог закону суд після припинення договору довічного утримання в зв'язку зі смертю відчужувача, суд прийняв рішення про його розірвання.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як видно із матеріалів справи, в жовтні 1994 року ОСОБА_4 уклала з ОСОБА_2, договір довічного утримання, за яким відповідач приймав на себе зобов'язання по догляду та утриманню за нею (а.с.6).
В своїй позовній заяві у 2004 році вона зазначала, що на протязі року (перед зверненням до суду) ОСОБА_2, перестав її відвідувати та надавати допомогу.
Матеріалами справи доведено, що ОСОБА_2, останнім часом намагався продовжувати здійснювати догляд, проте внаслідок погіршення стосунків, відчужувач від допомоги відмовлялась. В березні 2004 року ОСОБА_4 склала заповіт на ОСОБА_1, яка проживала в іншому населеному пункті - Андрушівському районі Житомирської області, а в червні того ж року вона померла.
Відповідно до ч.2 ст.756 ЦК України у разі розірвання договору у зв'язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем з підстав, що мають істотне значення, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов'язки за договором.
Апеляційний суд вважає, що тривалість періоду виконання відповідачем умов договору (майже 10 років) дають право залишити за ним право власності на 1/2 частину майна відчужувача.
За таких обставин Апеляційний суд змінює рішення суду першої інстанції та залишає за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину будинковолодіння АДРЕСА_1. В решті рішення є законним та обґрунтованим. Підстав для його скасування немає. Керуючись ст.ст.ЗОЗ,307,311,313-315 ЦПК України, Апеляційний суд,
рішив :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Богунського районного суду м. Житомира Житомирської області від 02 березня 206 року змінити. Залишити за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину будинковолодіння АДРЕСА_1. В решті рішення залишити без зміни.
Рішення набирає законної сили з часу проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням Апеляційного суду.
Головуючий