Судове рішення #136881
Справа №22-а-217 2006р

Справа №22-а-217 2006р.             Головуючий у 1-й інстанції   Левченко Т.А.

Категорія 26                                        Суддя-доповідач Смирнова Т.В.

ПОСТАНОВА іменем України

17 серпня 2006 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого - Смирнової Т.В. суддів - Рибалки В.Г., Хвостика С.Г. з участю секретаря судового засідання - Пархоменко А.П. та осіб, які приймають участь у справі - позивача ОСОБА_1, відповідача Семеннікової О.А., третіх осіб: ОСОБА_2., ОСОБА_3.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 21 березня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора виконавчого комітету Сумської міської ради Семенникової Ольги Анатоліївни, третя особа: представництво Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у Сумській області, ОСОБА_2, про визнання права на державну реєстрацію юридичної особи без внесення реєстраційного збору, зобов'язання провести державну реєстрацію юридичної особи без документа, що засвідчує внесення реєстраційного збору, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1. звернувся до суду з зазначеним позовом, який обґрунтовував тим, що він є одним із засновників Сумської міської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних ініціатив», яка була зареєстрована рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради №НОМЕР_1 від 22 листопада 2005 року, на підставі чого було видано свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян № НОМЕР_2.

Для проведення державної реєстрації даної молодіжної громадської організації як юридичної особи були подані необхідні документи державному реєстратору, але державний реєстратор відмовила в проведенні державної реєстрації юридичної особи в зв'язку з несплатою реєстраційного збору.

Позивач, вважаючи, що молодіжні організації звільняються від сплати за державну реєстрацію згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про молодіжні та дитячі громадські організації», просив суд зобов'язати державного реєстратора провести державну реєстрацію Сумської міської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних ініціатив» без сплати реєстраційного збору.

 

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 21 березня 2006 року в задоволенні позову ОСОБА_1. відмовлено.

Суд першої інстанції вважав вимоги позивача необгрунтованими, а дії відповідача правомірними, виходячи з наступного. Під час державної реєстрації молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних ініціатив»у виконкомі Сумської міської ради були виконані вимоги ч. 2 ст. 9 Закону України «Про молодіжні та дитячі громадські організації» і організація позивача не сплачувала реєстраційний збір за державну реєстрацію.

Згідно Закону України «Про об'єднання громадян» після реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи. До 01 липня 2004 року, коли набрав чинності Закон України «Про державну реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», виконавчі комітети при реєстрації об'єднань громадян також видавали їм свідоцтва про реєстрацію їх як юридичних осіб.

Однак, після 01 липня 2004 року, об'єднання громадян та інші організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації державним реєстратором. Закон же «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» не містить будь-яких винятків для звільнення від сплати реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1. просить скасувати постанову Зарічного районного суду м. Суми від 21 березня 2006 року, якою йому відмовлено в задоволенні позову, так як вважає її незаконною та просить прийняти нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

В своїх доводах апелянт посилається на невідповідність постанови суду нормам діючого законодавства, неправильність і неповноту застосування судом норм права, так. Апелянт вказує на те, що ч. 2 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян. Апелянт вважає, що однією з таких особливостей є те, що згідно ч.2 ст.9 Закону України «Про молодіжні та дитячі громадські організації» дані організації звільняються від сплати за державну реєстрацію, він зазначає, що дана особливість повинна враховуватись державним реєстратором при перевірці переліку документів, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, заслухавши пояснення апелянта та третьої особи ОСОБА_2., підтримавших доводи скарги, заперечення проти скарги відповідача та третьої особи ОСОБА_3

 

., колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з прийняттям нової постанови з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № НОМЕР_1 від 22 листопада 2005 року була зареєстрована молодіжна громадська організація «Фундація Регіональних ініціатив» і видано свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян № НОМЕР_2.

З набранням чинності з 01 липня 2004 року Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором, якому подається визначений Законом перелік документів. Серед інших подається також і документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

Частиною 2 ст. З цього Закону передбачено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян, і саме такою особливістю є звільнення молодіжних організацій від внесення реєстраційного збору, що встановлено ч. 2 ст. 9 Закону України «Про молодіжні та дитячі громадські організації».

Такої позиції дотримується Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, надавши наступні рекомендації застосування Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»: суб'єкти господарювання, визначені у частині другій статті 3 Закону про реєстрацію, після реєстрації у відповідних органах звертаються до державного реєстратора у виконавчий комітет міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи для засвідчення факту створення та включення їх до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб-підприємців.

При цьому подається заповнена реєстраційна картка (форма № 6), пред'являється оригінал свідоцтва про державну реєстрацію у відповідному органі та ідентифікаційний код, отриманий від органу статистики (для не новостворених суб'єктів).

. На підтвердження включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державним реєстратором оформляється та видається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи встановленого зразку, при цьому реєстраційний збір не стягується.

На запит апеляційного суду щодо усунення різноманітної практики застосування зазначеного Закону державними реєстраторами різних областей України, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва відповів, що державним реєстраторам при

 

здійснення   державної   реєстрації   слід   користуватись   вищенаведеним роз'ясненням (лист від 18 липня 2006 року № 5246, а.с.76).

Суд першої інстанції не врахував позицію Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо стягнення плати за державну реєстрацію при особливостях державної реєстрації та неправильно застосував матеріальний закон, що в силу п. 1, 4 ст. 202 КАС України є підставою для скасування постанови та ухвалення нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись п.3 ст. 198, п.п. 1,4 ст.202, ст.207 КАС, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 21 березня 2006 року в даній справі скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Сумської міської ради прийняти документи Сумської міської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив» без сплати реєстраційного збору для проведення державної реєстрації.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація