Копія
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати з цивільних справ
апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого судді Шершуна В.В.
суддів Корніюк А.П., П’єнти І.В.
при секретарі Товкан І.І.
розглянула в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради на постанову Старокостянтинівського районного суду від 18 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Міністерства соціальної політики про стягнення недоплаченої разової грошової допомоги.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
В 2008 році ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 звернулись до суду. Вони вказували, що є учасниками війни і даний факт підтверджується, виданим управлінням праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради посвідченнями. Відповідно до ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” вони мають право на отримання щорічно 5 травня разової грошової допомоги у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком. Однак, у 2007 році допомога їм була виплачена не в повному обсязі в сумі 55 грн. кожному. Тому позивачі просили стягнути з відповідача на свою користь недоплачену разову грошову допомогу за 2007 рік в сумі 3-х мінімальних пенсій за віком.
Постановою Старокостянтинівського районного суду від 18 червня 2009 року вказаний позов задоволено частково. Ухвалено стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівсько міської ради на користь позивачів недоплачену частину грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік в сумі 1175 грн. 18 коп.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради вважає вказану постанову суду в частині зобов’язання виплатити ОСОБА_2 недоплачену частину разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік незаконною, просить її скасувати, в позові відмовити, посилаючись на
________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Андрущук Є.М. Справа № 22а-175
Доповідач –Шершун В.В. Категорія № 10
порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вказує, що суд безпідставно поклав на нього обов'язок по виплаті допомоги, оскільки Міністерство Фінансів України не здійснює виплат щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, здійснення цих виплат покладено на органи праці та соціального захисту населення. Судом не було враховано, що п. 13 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” дія ч. 5 ст.ст. 12,13, 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які передбачають виплату вказаної допомоги, була зупинена на 2007 рік. При цьому, рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 України від 9 липня 2007 року, яке не має зворотної сили, положення п. 13 ст. 71 вказаного Закону України визнано неконституційними. Однак, в подальшому законодавчим органом не було внесено змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, додаткових коштів на доплату допомоги не виділено. Також не передбачено видатків на виконання рішень судів про стягнення такої допомоги і у Державному бюджеті України на 2008 рік, щодо решти позивачів постанова суду не оскаржена.
У відповідності зі ст. 1 Закону України Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів»щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами, справи розглянуті судами першої інстанції в порядку, визначеному ЦПК України, розглядаються судами апеляційної інстанції у порядку адміністративного судочинства.
В судове засідання сторони не з’явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та дату судового засідання, а тому керуючись п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду –скасуванню з постановленням нового рішення, в межах апеляційного оскарження.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Судом встановлено, що позивачі є учасниками війни і відповідно до ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” мають право на щорічну до 5 травня разову грошову допомогу в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, встановлено, що в квітні 2007 року ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 отримали допомогу в сумі 55 грн.
В той же час ОСОБА_7, ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_10 на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради не перебували, а тому допомогу отримувати в цій частині не могли.
Ці обставини підтверджені довідкою управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради.
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 ст. 29. п. 13 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнано неконституційним.
Ст. 29, п. 13 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та „Про жертви нацистських переслідувань” здійснюється учасникам війни у розмірі трьох мінімальних пенсій. Зупинено дію на 2007 рік частини п'ятої статей 12, 13, 14 та 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та частини третьої статей 61, 62, 63, 64 Закону України „Про жертви нацистських переслідувань” в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 ст. 29. п. 13 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнано неконституційним.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У відповідності до ст. 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено право осіб, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня звернутись за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюються виплата.
Таким чином в період з 1 січня 2007 року по 8 липня 2007 року Закон України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” був чинним та підлягав виконанню, а органи, уповноважені на здійснення цих виплат, у цей час діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із системного аналізу зазначених нормативних актів випливає, що, право на отримання щорічної одноразової допомоги до 5 травня у розмірах, встановлених Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” мають особи, які взагалі не отримали її з різних причин до 5 травня; у разі їх звернення за отриманням такої допомоги після поновлення дії норм цих законів у зв’язку з визнанням неконституційними змін до них, у строк до 30 вересня відповідного року.
Як вбачається з матеріалів справи позивачі отримали зазначену допомогу в квітні 2007 року.
За таких обставин суд першої інстанції необґрунтовано прийшов до висновку про те, що позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню.
Разом з тим колегія суддів враховує, те що апеляційна скарга по справі подана лише , щодо ОСОБА_2, а тому розглядаючи справу в межах позовних вимог і поданої апеляції суд позбавлений права приймати рішення, щодо інших осіб.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів вважає, що постанова суду підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 з постановлянням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись Законом України Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів»щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами, ст.ст. 197, 199, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради задовольнити.
Постанову Старокостянтинівського районного суду від 18 червня 2009 року в частині зобов’язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради виплатити ОСОБА_2 недоплачену частину разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік в розмірі 1175 грн. 18 коп. скасувати, в позові в цій частині відмовити. В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
З оригіналом згідно
Суддя апеляційного суду
Хмельницької області В.В. Шершун