Судове рішення #13683058

Справа  № 2а-197/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

"14" лютого 2011 р. Суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Волкова О. І., розглянувши  в порядку скороченого провадження адміністративну справу  за позовом  ОСОБА_1  до  Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області неправомірними, зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо здійснення  нарахування і виплати щомісячної соціальної державної допомоги «Дітям війни» за період з 02 серпня 2010 року по 02 лютого 2011 року.

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1  звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду  України в м. Южноукраїнську  Миколаївської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області неправомірними, зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо здійснення  нарахування і виплати щомісячної соціальної державної допомоги «Дітям війни» за період з 02 серпня 2010 року по 02 лютого 2011 року, мотивуючи свої вимоги тим, що вона  є дитиною війни і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання щомісячного підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Однак, їй фактично виплачувалася значно менша сума.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, пенсіонеркою, має статус «дитина війни», що підтверджується копією її паспорту та  копією пенсійного посвідчення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195 від 18.11.2004 року, дитиною війни є особа, яка є громадянином України та, якій на час закінчення Другої світової війни було менше 18 років.

Згідно  ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України  «Про соціальний захист дітей війни».   

На підставі ст. 6 названого Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року), дітям війни, пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.   

Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України, а також ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.  

Пунктом 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням ст.11 цього закону, якою визначено певні умови отримання підвищення пенсії .

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», отже, з цього часу відновлено дію ст.6 Закону в повному обсязі.   

Рішенням Конституційного суду України по справі  N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.   

При цьому у п. 6 Конституційний Суд України зазначив, що рішення у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.  

Виходячи з того, що редакція ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 01 січня 2008 року втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України по справі  N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, то з 22 травня 2008 року відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивача на нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.   

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України,  Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.   

Законами України «Про державний бюджет на 2009 рік», «Про державний бюджет на 2010 рік» зміни до законодавства з приводу нарахування соціальної допомоги дітям війни не вносилися.  

У розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум – вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, забезпечення його здоров’я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Статтею 2 цього Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та допомоги, допомоги сім’ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України.   

Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.   

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України „Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.   

Положення Законів „Про Державний бюджет України” не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (ст. 22 ч. 3 Конституції України).Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.   

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.   

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За  ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум  для осіб, які втратили працездатність встановлений в 2010 році у розмірі: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривні.   

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством,   за період з 02 серпня  2010 року  по 02  лютого 2011 року за виключенням виплачених сум.

Згідно ст. 94 КАС України судовий збір  в сумі 3,40 гривень, сплачений позивачем при зверненні до суду  з позовною заявою, підлягає поверненню останньому  з Державного бюджету України (а. с. № 2).     

Керуючись  ст.ст. 19, 22, 55, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-І від 18.11.2004 року, рішенням Конституційного суду України №10-рп-2008 від 22.05.2008 року, Законом України „Про Державний Бюджет України на 2010 рік”, ст.ст. 6, 8-11, 70,71,86,87,94,98,99,158-163,183-2,185,186,254 КАС України, суд,  -

ПОСТАНОВИВ:

  



Суддя Южноукраїнського

міського  судуО. І. Волкова


  • Номер: 2-аво/711/18/15
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
  • Номер справи: 2а-197/11
  • Суд: Придніпровський районний суд м. Черкаси
  • Суддя: Волкова О. І.
  • Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.07.2015
  • Дата етапу: 22.07.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація