ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________________________________________
__________________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" серпня 2006 р. Справа № 12/56-06
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черпака Ю.К.
суддів: Веденяпіна О.А.
Щепанської Г.А.
при секретарі ,
за участю представників сторін:
від позивача: Мельник Ю.М. (довіреність №б/н від 13.12.2004р.);
від відповідача: Павлик В.Г. (довіреність №07/1251 від 15.09.2005р.),
розглянувши апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод "Будмаш" (м.Вінниця)
на постанову господарського суду Вінницької області
від "17" березня 2006 р. у справі
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод "Будмаш" (м.Вінниця)
до Виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м.Вінниця)
про скасування рішення та визнання незаконним акта перевірки,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2006 року відкрите акціонерне товариство "Вінницький завод "Будмаш" (далі "акціонерне товариство") пред'явило до виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі "виконавча дирекція відділення Фонду") позов про визнання незаконним акта перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків від 27.12.2005р. та скасування рішення від 04.01.2006р. №1 про застосування та зарахування до бюджету Фонду сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені.
Ухвалою господарського суду Вінницької області від 17.03.2006р. провадження у справі в частині позовних вимог про визнання незаконним акта перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків від 27.12.2005р. закрито на підставі п.14.1 ст.157 КАС України.
Постановою цього ж суду від 17.03.2006р. відмовлено в задоволенні позову в частині скасування рішення виконавчої дирекції відділення Фонду від 04.01.2006р. №1.
Акціонерне товариство оскаржило в апеляційному порядку постанову господарського суду , яку просить змінити, судові витрати покласти на відповідача.
Посилається на порушення судом п.15.14 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та п.4.3 Інструкції про порядок планування, обліку видачі путівок.
Неприйняття до заліку суми в розмірі 1425,6грн., витраченої на оплату путівки працівника акціонерного товариства, суперечить чинному законодавству України.
Акт перевірки від 26.12.2005р. не був поданий на підпис керівнику і головному бухгалтеру підприємства, а в подальшому надісланий поштою з виправленнями та зазначенням іншої дати - 27 грудня 2005 року.
Від відповідача не надійшло письмових заперечень на апеляційну скаргу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Службовими особами виконавчої дирекції відділення Фонду проведено перевірку на предмет правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та їх цільового використання акціонерним товариством за період з 01.01.2004р. по 30.09.2005р.
За результатами перевірки складено акт від 26.12.2005р., відповідно до якого було виявлено порушення п.2 та п.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими з народженням та похованням" (а.с.18-19).
Однак зазначений акт уповноваженими особами позивача не був підписаний та їм не вручався, тобто він юридичного значення не має.
Працівниками виконавчої дирекції відділення Фонду на прохання акціонерного товариства було перераховано розмір страхових внесків до Фонду та складено два акти за 27 грудня 2005 року: перший - щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та порядку витрачання страхових коштів, другий - щодо порядку планування, розподілу, обліку та видачі путівок на санаторно-курортне лікування, отриманих за рахунок коштів державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.13-16, 60-61).
Оскільки від підпису актів перевірки службові особи позивача відмовились, то виконавчою дирекцією відділення Фонду був складений акт від 27.12.2005р. про відмову від підписання актів перевірки (а.с.59).
Посилання позивача в апеляційній скарзі на порушення відповідачем порядку складання та підписання акту перевірки не вплинуло на законність прийнятого рішення.
Окрім того, провадження у справі стосовно визнання незаконним акта перевірки від 27.12.2005р. закрито, про що судом постановлена ухвала від 17.03.2006р. Зазначену ухвалу ВАТ "Вінницький завод "Будмаш" не оскаржено.
В актах перевірки від 27.12.2005р. зазначено про порушення:
- в оплаті лікарняних листків тимчасової непрацездатності - на суму 182,52грн.;
- завищено суму виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку - на 69,92грн.;
- зайво за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності оплачена путівка на санаторно-курортне лікування на суму 1425,6грн. (різниця між повною вартістю путівки 1584грн. та частковою оплатою її вартості в розмірі 10% (158,4грн.).
Загальна сума витрат, не прийнятих до заліку, за цими актами складає 1678,04грн.
За наслідками перевірки відповідачем прийнято рішення від 04.01.2006р. №1 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким позивачу визначено суму платежу та фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 2517,06грн, у тому числі: не прийнятих до заліку витрат - 1678,04грн. та 839,02грн. фінансових санкцій (50% від суми не прийнятих до заліку витрат (а.с.5, 57-58).
Із змісту позовної заяви, апеляційної скарги та пояснень представника позивача в судовому засіданні видно, що акціонерне товариство погоджується з рішенням виконавчої дирекції відділення Фонду щодо неприйняття до заліку сум проведених підприємством витрат за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі "Фонд") у розмірі 182,52грн. (витрати на оплату листків тимчасової непрацездатності) і 69,92грн. (витрати на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку) та нарахованими на ці суми фінансовими (штрафними) санкціями у відповідному розмірі.
Отже спір виник щодо правильності неприйняття до заліку проведених підприємством за рахунок Фонду витрат у розмірі 1425,6грн.
З матеріалів справи вбачається, що працівник підприємства Марцинюк Л.І. отримала путівку на санаторно-курортне лікування у квітні-травні 2004 року в санаторій "Поділля" на суму 1680грн. і в серпні 2004 року в санаторій "Росія" на суму 1584грн. (а.с.8, 63, 64, 65)
Вирішуючи спір, суд першої інстанції обгрунтовано виходив з того, що оплата за кошти Фонду повторної путівки на суму 1425,6грн. не підлягає заліку.
Відповідно до п.п.4.1, п.п.4.2 та п.п.4.3 п.4 Інструкції про порядок планування, обліку, видачі путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, придбаних за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 24.12.2001р. № 51 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), правління Фонду та його відділень, виконавча дирекція Фонду, виконавчі дирекції відділень Фонду, комісії (уповноважені) із соціального страхування здійснюють контроль за правильністю зберігання, обліку, використання путівок, своєчасністю оприбуткування і відображення у звітності часткової оплати за путівки. Виявлені недоліки відображаються в акті ревізії (перевірки). Страхувальник, виконавчі дирекції відділень Фонду, їх робочі органи розглядають акт ревізії (перевірки) і вживають заходів з метою усунення виявлених недоліків.
Згідно з п. 2.2.4 цієї Інструкції, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 24.12.2001р. № 51, протягом одного року одній і тій же особі за кошти Фонду може бути видано лише одну путівку, за винятком путівок для лікування та оздоровлення дітей без дорослих.
Зазначене положення також містяться в ч.2 п.п.4.3 п.4 Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 02.06.2005р. №55, згідно з якою за рахунок коштів Фонду одна і та ж застрахована особа протягом календарного року може отримати лише одну послугу із санаторно-курортного лікування.
Підпунктом 8.7 пункту 8 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001р. №16, встановлено, що витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.
Отже, Фонд обгрунтовано не прийняв до заліку спірну суму витрат, оскільки надання повторної путівки за кошти Фонду забороняється.
Згідно з п.6 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" страховик (Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) має право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Статтею 30 цього Закону передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність, зокрема, за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.
Право застосування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.
З врахуванням наведеного акціонерному товариству правильно визначена фінансова санкція у розмірі 839,02грн.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на п.п.4.3 п.4 Інструкції про порядок планування, обліку, видачі путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, придбаних за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 24.12.2001р. №51, є безпідставним, оскільки ця правова норма не регулює спірних правовідносин.
З огляду на викладене, постанова місцевого господарського суду є законною та обгрунтованою, а тому підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод "Будмаш" (м.Вінниця) залишити без задоволення, а постанову господарського суду Вінницької області від 17 березня 2006 року - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня складання ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Черпак Ю.К.
судді:
Веденяпін О.А.
Щепанська Г.А.
Віддрук. 2 прим.
1 - до справи
2 - в наряд