Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01.03.2011 року Справа № 2-а-1787/11/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1 (ОСОБА_1) - громадянина Ісламської Республіки Афганістан про видворення у примусовому порядку за межі України, -
В С Т А Н О В И В:
Харківський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 (ОСОБА_1), в якому просить суд: примусово видворити Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 за межі території України до країни походження; затримати Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на період, необхідний для підготовки його видворення за межі території України у примусовому порядку, але не більше 6 місяців.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 17.02.2011 року на ділянці відділу прикордонної служби "Веселе" прикордонним нарядом "прикордонний патруль" в рейсовому автобусі сполученням "Тернова-Харків" було виявлено та затримано Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, який незаконно перетнув державний кордон України з Російською Федерацією поза пунктом пропуску, маючи на меті подальше нелегальне перебування на території України. Відповідач незаконно перетнув державний кордон України, коштів для виїзду з території України до країни походження він не має, працевлаштуватися на території України на законних підставах не має можливості, родичів на території України немає, до міграційної служби та посадових осіб Державної прикордонної служби України з заявою про набуття статусу біженця не звертався. Посилаючись на викладені обставини, позивач просив видворити Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України в примусовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, надав до суду заяву з проханням розглянути адміністративну справу без його участі.
Відповідач, Громадянин Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до судового засідання не прибув, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.
Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд приходить до висновку про можливість розгляду адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»відповідач, Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має правовий статус іноземця.
У ч. 1 ст. 2 зазначеного Закону вказано, що іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. При цьому, в силу ч.5 ст.2 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»на іноземців, а отже і на відповідача, покладено обов’язок поважати та дотримувати Конституції і законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» правила в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію встановлюються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Аналізуючи положення наведених норм права, суд доходить висновку, що приписи Правил в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію (затверджено постановою КМУ від 29.12.1995р. № 1074; далі за текстом - Правила), як частина національного законодавства України, мають бути неухильно дотриманні кожним іноземцем і саме в цьому полягає правовий порядок, до створення та забезпечення якого має безпосередній інтерес Держава Україна в особі компетентних органів.
Згідно з п. 19 Правил іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами (абз.1 п.19).
Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами. Іноземці та особи без громадянства можуть звільнятися від реєстрації паспортного документа на підставі відповідного міжнародного договору України на умовах взаємності (абз.2 п.19).
З матеріалів справи вбачається, що Громадянин Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у складі групи кількістю трьох осіб 17.02.2011 року вчинив незаконний перетин державного кордону України з території Російської Федерації поза пунктом пропуску.
На напрямку с. Муром (Російська Федерація) - с. Тернове (Україна), відповідач був затриманий прикордонним нарядом в районі інформаційно-попереджувального знаку № 927.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 18.02.2011 року відносно Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, було застосовано адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП у вигляді арешту строком на 12 діб.
Ч. 1 ст.26 Конституції України вказано, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Оскільки, як встановлено судом і підтверджено матеріалами справи, у відповідача законна підстава для знаходження на території України відсутня, внаслідок власної недобросовісної правової поведінки відповідач жодних дій на набуття такої підстави не вчинив, наміру дотримуватись вимог національного законодавства України і змоги залишити територію України відповідач об'єктивно не має, то відповідач підлягає примусовому видворенню з України.
Відповідно до ч. 6 ст. 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України (в порушення заборони щодо в'їзду в Україну, за відсутності визначених законодавством та міжнародними договорами України підстав для перебування в Україні (транзитного проїзду через її територію), у тому числі перебування за чужими, підробними, зіпсованими або такими, що не відповідають встановленому зразку, візою (дозволом), паспортним документом), розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більше ніж шість місяців.
Ч. 5 ст.32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
При розв'язанні спору суд посилається на положення ч. 9 ст. 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", в силу яких видворення іноземців та осіб без громадянства, які затримані у межах контрольованих прикордонних районів при спробі або після незаконного перетинання державного кордону в Україну, здійснюється органами охорони державного кордону, а в інших випадках - органами внутрішніх справ. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про видворення здійснюється органом, який його прийняв.
За приписами п.п.3.1.1, 3.1.3 Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (затверджено наказом МВС України 16.10.2007 року № 390, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.11.2007 року за №1268/14535) іноземці, які незаконно перебувають в Україні, поміщаються до пункту тимчасового перебування на період необхідний для підготовки їх видворення за межі держави в примусовому порядку, але не більше ніж 6 місяців (п.п.3.1.1); поміщення іноземців до пункту тимчасового перебування здійснюється за направленням МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України чи Служби безпеки України або їх територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. До направлення долучаються документи що посвідчують особу іноземця, постанова суду про затримання іноземця або його примусове видворення, матеріали адміністративного затримання іноземця, передбачені законодавством України про адміністративні правопорушення (п.п.3.1.3).
Системно проаналізувавши положення наведених норм права, суд доходить до висновку, що затримання громадянина, який без належної правової підстави знаходиться на території України, тобто обмеження свободи пересування такого громадянина, є передумовою, що зумовлює можливість реального виконання рішення суду про примусове видворення громадянина за межі України.
Отже, в разі відсутності належної правової підстави для перебування громадянина (в розумінні фізичної особи) на території України, наявності рішення суб'єкта владних повноважень про видворення цього громадянина за межі України, невиконання громадянином означеного рішення або наявності достатніх обґрунтованих підстав для виваженого припущення про можливість невиконання громадянином означеного рішення, такий громадянин підлягає затриманню в порядку ст. 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
За таких обставин, заявлена позивачем вимога щодо затримання відповідача визнається судом такою, що підлягає задоволенню, бо її обґрунтованість доведена матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Окремо суд відмічає, що відповідач визнав позов, а тому суд не вбачає, що заявлена по справі вимога порушує його права, інтереси свободи у сфері публічно-правових відносин.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, Постановою Кабінету Міністрів України "Про правила в’їзду в Україну іноземних громадян, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію" № 1074 від 29.12.1995 року, ст.ст. 3, 9, 41, 128, 159, 160–163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1 (ОСОБА_1) - громадянина Ісламської Республіки Афганістан про видворення за межі України - задовольнити у повному обсязі.
Видворити у примусовому порядку за межі України Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1.
Затримати Громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, на строк до 6 місяців.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Супрун Ю.О.