Судове рішення #13617141

Головуючий у 1 інстанції - Панова Т.Л.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2011 року            справа № 2а-2871/10/0516

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Казначеєва Е.Г.

суддів  Яманко В.Г. ,  Васильєвої І.А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області  на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 23.11.2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій неправомірними,  перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

01 листопада 2010 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області (далі по тексту - УПФУ) про визнання неправомірними дій відповідача, зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40, частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, з часу набуття такого права.

В обґрунтування позовних вимог позивачем визначено про незаконність дій відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії у 2010 році показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій, в розмірі 1197 грн. 91 коп., що обумовлює наявність підстав для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням вказаного показника в розмірі 1650 грн. 43 коп.

Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року позовні вимоги задоволені шляхом визнання незаконними дій відповідача щодо неперерахування пенсії відповідно статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 року, зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії недотриману пенсію позивача згідно статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.

В обґрунтування задоволення позовних вимог судом першої інстанції вказано на неправомірність дій відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії позивачу в 2010 році показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну зараховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік з посиланням на вимоги статті 40, частини 4 статті  42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пункту 11.3 Постанови КМ України № 530 від 28 травня 2008 року, виходячи з показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсій за 2009 рік з проведенням доплати не донарахованих сум.

Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Основні доводи апеляційної скарги:

- судом першої інстанції не досліджено усіх обставин, що мають значення для вирішення справи по суті, а саме того, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 не поновлено дію попередньої редакції частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,

- відповідачем при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії позивача дотримано вимоги підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530,  спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року № 201/01/12-09/039 та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 4096/02-04.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, становила наступне.

Позивач звернувся до відповідача 05 липня 2010 року з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі згідно вимог статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». За розпорядженням УПФУ позивачу з 10 березня 2010 року був здійснений перерахунок пенсії.

Проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам здійснюється на підставі пункту 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) (далі по тексту – Закон № 1058).

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 в редакції, що діяла з 7 грудня 2006 року по 31 грудня 2007 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V дію частини 4 статті 42 Закону № 1058 зупинено на 2007 рік.

Положення підпункту 11 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими частина 4 статті 42 Закону України № 1058 викладена в іншій редакції та передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа № 1-28/2008, пункт 2 резолютивної частини).

Пунктом 5 резолютивної частини вищенаведеного Рішення Конституційного Суду України передбачено, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17), визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 22 травня 2008 року статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» діють в редакції, яка була чинною до 31 грудня  2007 року.

Частинами 1, 6 статті 92 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

За вимогами підпункту 3 пункту 11 постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року (далі по тексту – постанова КМ України № 530), у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

За вимогами частини 2 статті 40 Закону № 1058 заробітна плати (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), однією з складових якої є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, при перерахунку пенсії працюючим особам, які мають за законодавством на це право УПФУ повинен використовуватися показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Згідно частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, тобто він повинен з’ясовувати ті обставини чи порушення закону, у яких на думку особи, що подала скаргу, суд першої інстанції допустив помилки; однак якщо при такому з’ясуванні буде встановлено порушення закону, що призвели до неправильного вирішення справи, поза межами оскарження, суд апеляційної інстанції може вийти за ці межі.

Суд першої інстанції не визначив дату, з якої відповідача зобов’язано здійснити перерахунок пенсії позивача, тому колегія суддів з урахуванням матеріалів справи, вимог позовної заяви, дійшла до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії згідно вимог статті 42 Закону № 1058 виникло з 1 липня 2010 року, що обумовлює часткове задоволення позовних вимог, зміну постанови суду першої інстанції та часткове задоволення апеляційної скарги відповідача.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 – задовольнити частково.

Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 - змінити.

Доповнити абзац 1 резолютивної частини постанови  Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 після вислову «задовольнити» висловом «частково».

Доповнити абзац 3 резолютивної частини постанови Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 після вислову «за 2009 рік» висловом «з 1 липня 2010 року».

Доповнити резолютивну частину постанови Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 абзацом 4 наступного змісту:

«В задоволенні решти позовних вимог відмовити».

Вважати абзаци 4, 5, 6, 7 резолютивної частини постанови Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 абзацами 5, 6, 7,8.

В іншій частині постанову Дружківського міського суду Донецької області від 23 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-2871/10/0516 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий

суддя:                                                                                                        Е.Г.Казначеєв

                                                            

Судді:                                                                                      В.Г.Яманко                              

                                                                                                      І.А.Васильєва       



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація