Справа № 2а/2570/464/2011
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2011 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Клопот С.Л.,
при секретарі Крук О.В.,
з участю представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Служби автомобільних доріг у Чернігівській області до Головного управління Державного казначейства України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області звернулася до суду з позовом до Головного управління Державного казначейства України в Чернігівській області про зобов'язання зареєструвати зобов'язання на суму 969 669, 00 грн. до додаткової угоди № 3 від 13.01.2011 року до договору № 10009 від 19.03.2010 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач 24.01.2011 року відмовив у реєстрації зобов’язання в зв’язку з порушенням Службою автомобільних доріг у Чернігівській області, як розпорядника бюджетних коштів, абзацу 2 пункту 84 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року № 921 «Положення про закупівлю товарів і послуг за державні кошти», яка на сьогодні, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року № 666, втратила чинність. Відмову позивач вважає неправомірною, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином на договір № 10009 від 19.03.2010 року поширювалась дія постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року № 921 «Положення про закупівлю товарів і послуг за державні кошти». Відповідно до частини 5 ст. 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель» договір діє до повного виконання зобов'язань сторонами. Згідно з п.18.2. договору № 10009 від 19.03.2010 року «Договір набуває чинності з 19.03.2010 року і діє до 31.12.2010 року. У разі неповного виконання сторонами своїх обов'язків Договір продовжує свою дію до повного виконання сторонами своїх зобов'язань». У відповідності до пункту 3.4. перегляд термінів виконання робіт оформлюється додатковою угодою. В зв'язку з неповним виконанням умов договору була укладена додаткова угода № 3 від 13.01.2011 року.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, в його задоволенні просили відмовити в повному обсязі та пояснили, що органи казначейства діяли в точній відповідності до вимог чинного законодавства та правомірно відмовили в реєстрації зобов'язання Служби автомобільних доріг у Чернігівській області.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 13.01.2011 року Головне управління Державного казначейства України у Чернігівській області відмовило Службі автомобільних доріг у Чернігівській області у реєстрації зобов'язань на суму 969 669, 00 грн. до додаткової угоди № 3 від 13.01.2011 року, з підстав недотримання одержувачем бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами. Порушено п.п «а» п. 2.11 Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 року № 136, а також абз. 2 пункту 84 Положення про закупівлю товарів і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року № 921.
Відповідно до ст.ст. 48, 51 Бюджетного кодексу України та Положення про Головне управління Державного казначейства України у Чернігівській області, затвердженого Головою Державного казначейства України від 24.07.2006 року органи Державного казначейства України відповідно до покладених на них завдань, здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та здійснюють контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису Державного бюджету України.
З умов Договору підряду від 19.03.2010 р. № 10009 укладеного між Службою автомобільних доріг у Чернігівській області та Дочірнім підприємством «Чернігівській облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» вбачається, що фінансування послуг (робіт) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Оскільки, фінансування послуг здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, то при регулюванні даних відносин застосовуються норми бюджетного законодавства, які є спеціальними по відношенню до норм іншого права.
Пунктом 1 ст.13 Бюджетного кодексу України 2010 року (далі – БК України), діючого на момент укладення договору, передбачено, що бюджет може складатися із загального та спеціального фондів в розрізі бюджетних програм, які класифікуються за кодами програмної класифікації видатків (далі - КПКВ).
Відповідно до п. 4 зазначеної статті БК України розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди визначається законом про Державний бюджет України. Джерела формування спеціального фонду визначаються виключно законами України. Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» по спеціальному фонду затверджені видатки за КПКВ 3111070 «Розвиток мережі і утримання автомобільних доріг загального користування та доріг, задіяних до підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу», для виконання якої згідно з розписом державного бюджету Службі автомобільних доріг у Чернігівській області був відкритий рахунок за балансовим рахунком 3524 «Рахунки одержувачів коштів за коштами спеціального фонду державного бюджету» № 35248018000551.
Згідно п. 7 зазначеної статті БК України платежі за рахунок спеціального фонду здійснюються в межах коштів, що надійшли до цього фонду на відповідну мету.
Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» видатків за КПКВ 3111070 не передбачено.
Відповідно до п. 5 ст. 51 БК України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Також, згідно п. 6 даної статті будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватись.
Стаття 60 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» встановлює, що розпорядники бюджетних коштів беруть зобов'язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету.
Дана норма кореспондується з п.2.1. Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 року № 136 (далі - Наказ) в редакції чинній на момент укладення договору, згідно якого розпорядники бюджетних коштів мають право брати бюджетні зобов'язання за спеціальним фондом бюджету в межах відповідних фактичних надходжень до цього фонду та бюджетних асигнувань (у розрізі складових спеціального фонду відповідно до зведення показників спеціального фонду кошторису), установлених кошторисом (планом використання бюджетних коштів).
Відповідно до п. 2.11. зазначеного Наказу органи Державного казначейства України не реєструють зобов'язання при недотриманні розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами.
За таких обставин, органи казначейства не мають правових підстав для реєстрації фінансових зобов'язань у разі відсутності в розпорядника бюджетних коштів фактичних надходжень спеціального фонду.
Стаття 23 БК України зазначає, що усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, за винятком тих випадків, коли окремим законом передбачені багаторічні бюджетні призначення. Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, у відповідності до ст. 3 БК України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Згідно з даними звіту за 2010 рік бюджетні призначення по коду економічної класифікації 1310 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» затверджені Службі автомобільних доріг у Чернігівській області на укладення договорів у сумі 134502600,00 грн. Дана сума коштів надійшла позивачу за звітний період та касові видатки відповідно становили вказану суму.
Відповідно до п. 93 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року № 921 «Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (далі - Положення) державний нагляд (контроль) у сфері закупівель у межах їх повноважень здійснюється уповноваженим органом, органами державної контрольно-ревізійної служби, Державним казначейством, Держкомстатом, Антимонопольним комітетом, а також Рахунковою палатою і правоохоронними органами. Органи казначейства перевіряють наявність укладеного договору про закупівлю та його відповідність звіту про результати проведення процедури закупівлі та інших документів, передбачених цим Положенням.
Згідно п. 84 Положення Договір про закупівлю укладається у письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору до повного виконання зобов'язань сторонами.
Відповідно до ст. 638 Цивільного Кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однією із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з абзацом 5 п. 6 Положення, замовник має право розпочати процедуру закупівлі до затвердження планів використання бюджетних коштів у разі встановлення в тендерній документації при проведенні торгів та/або у договорі про закупівлю умов щодо виникнення бюджетних зобов'язань за договором у разі наявності та в межах відповідних бюджетних асигнувань. Річний план використання бюджетних коштів Службою автомобільних доріг затверджений 08.06.2010 р. Процедура закупівлі позивачем розпочата у січні 2010 р., договір укладений 19.03.2010 р. Відповідно до вимог Положення у п. 4.2. спірного договору істотною умовою є коригування вартості договору у сторону зменшення у випадку змін обсягів фінансування з державного бюджету у 2010 році.
В порушення зазначених норм законодавства позивач Додатковою угодою № 2 до договору № 10009 від 31.12.2010 р. не зменшує договірну ціну по даному договору, а лише змінює строк його дії та виконання робіт з продовженням на 2011 рік.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відмовивши в реєстрації зобов'язання Служби автомобільних доріг у Чернігівській області, органи казначейства діяли у відповідності до вимог чинного законодавства, що в свою чергу є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог Службі автомобільних доріг у Чернігівській області.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позовних вимог Служби автомобільних доріг у Чернігівській області до Головного управління Державного казначейства України в Чернігівській області необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Служби автомобільних доріг у Чернігівській області - відмовити.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Клопот С.Л.