Судове рішення #13612073

   

                                                                                                                                                                                                                                                                  

                                   

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


                              


15 лютого 2011 р.  Справа № 2а/0470/1111/11



          Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:


головуючого судді Кучми К.С.

розглянувши у письмовому провадженні  у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Кривого Рогу до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області про відшкодування боргу, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2011 року позивач звернувся до адміністративного суду із вищезазначеним позовом з позовними вимогами про відповідача включити до актів звірки для подальшого відшкодування на централізованому рівні витрати Управління ПФУ в Центрально-міському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області борг в сумі 2 827, 45 грн. по виплаті та доставці пенсіонерам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за період з 01 липня 2010 року по 30 листопада 2010 року. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що виплати які здійснив Пенсійний фонд на виплату пенсій, відповідно до п.5 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», підлягають відшкодуванню у встановленому порядку, затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України, управління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04 березня 2003 року №5-4/4 та зареєстровано в Мінюсті України 16 травня 2003 року за №376/7697. Невключені суми витрат, здійснених органом ПФУ на пенсійне забезпечення громадян, які отримали каліцтво, до акту щомісячної звірки, унеможливлює відшкодування цих витрат Пенсійному фонду України відповідачем, у зв’язку з чим позивач вимушений був звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, просив позов задовольнити, з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача подав до суду заперечення на позовну заяву, в яких просив у задоволенні позову відмовити повністю та проводити розгляд справи за відсутності їх представника. В обґрунтування заперечень зазначив, що у своїх вимогах позивач спирається на Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов`язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв`язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання,затвердженого постановою Правлінь Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04 березня 2003 року № 5-4/4 (Порядок). Але цей нормативний акт не встановлює права та обов`язки по взаєморозрахункам, а встановлює процедуру погодження тих виплачених позивачем сум, котрі будуть використані Фондами позивача та відповідача, при взаєморозрахунках.

Інша справа, що сторони розійшлися у поглядах, суми яких пенсій підлягають заліку при взаєморозрахунках між Фондами, не погодили суми, які підлягають заліку, але Порядок не приписує відповідача погоджувати т, з чим він не згоден. Примус до погодження не є примусом до дії. Незгода відповідача не є порушенням права позивача, в Законі (ст.16 ЦК України) немає такого способу захисту права, як примус погодитися. Позов про примушення підписати акт про взаєморозрахунки не досягає мети.

Таким чином, п.4 Порядку визначає виключний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Виплати адресної допомоги введені з 01 квітня 2008 року станом на час підписання актів звірки спільні рішення щодо відшкодування коштів на виплату адресної допомоги ПФУ та Фондом страхування від нещасних випадків на виробництві не приймалися, відповідні зміни до Порядку №5-4/4 не вносилися.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що в задоволенні адміністративного позову має бути відмовлено з наступних підстав.

Призначення та виплата пенсій, у тому числі пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»органами Пенсійного фонду України.

Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення громадяни України»громадяни мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, в зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

 Громадяни ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5 перебувають на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Кривого Рогу, де отримують пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які отримали травму на підприємствах, розташованих на території країн СНД за період з 01 липня 2010 року по 30 листопада 2010 року, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 2 827, 45 грн.:

-          ОСОБА_2 –750, 00 грн.;

-          ОСОБА_6 –1007, 90 грн.;

-          ОСОБА_4 –319, 55 грн.;

-          ОСОБА_7 750, 00 грн.

Згідно ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

З набранням чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»обов’язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема виплати йому пенсії по інвалідності покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Згідно з ч.2 ст.7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду від 04 березня 2003 року № 5-4/4 затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.

Згідно п.2 вказаного Порядку останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою відповідних пенсій.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Збір та акумулювання страхових внесків здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та статей 1, 2 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Таким чином витрати, понесені Пенсійним фондом України у зв’язку з виплатою пенсій, передбачених ст.26 Закону України Про пенсійне забезпечення, підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»від 22 лютого 2001 року, Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.

Міністерством юстиції України 16 травня 2003 року зареєстрована постанова правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04 березня 2003 року № 5-4/4, якою затверджений «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання».

Вказаний порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом, у тому числі потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов’язаних із виконанням ним своїх трудових обов’язків.

Відповідно до п.4 вказаного Порядку, відшкодуванню підлягають, зокрема, суми витрат Пенсійного фонду України з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.

З аналізу наведених вище норм чинного законодавства вбачається, що ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності», ні Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04 березня 2003 року № 5-4/4, не передбачений такий захист прав позивача, як зобов'язання підписати акт звірки за особовими справами потерпілих, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Натомість, вказаним Порядком встановлені порядок та правила підписання актів звірки розрахунків за відсутності спору щодо сум виплат, а витрати, понесені Пенсійним фондом України у зв'язку з виплатою пенсій, передбачених ст.26 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Враховуючи наведене, відшкодування витрат відбувається на централізованому рівні між центральними органами –Пенсійним Фондом України та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Вказана правова позиція узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 30.05.2007р. по справі №21-1289во06.

Отже, звертаючись до суду з позовом про зобов’язання відповідача включити до актів щомісячної звірки суми витрат по особовим справам потерпілих ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5, яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за пенсійними справами, Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Кривого Рогу не дотрималось встановленого порядку вирішення питання щодо стягнення зазначених сум, і не є тією особою, якій належить право вимоги.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає що позовні вимоги задоволенню не підлягають у зв’язку з відсутністю правових підстав для їх відшкодування відповідачем.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області про зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.  

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.     



Суддя                       




К.С. Кучма

                                                                         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація