ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2006 р. |
Справа № 8а/236-2757 |
16 год.35 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Жук Г.А.
при секретарі судового засідання Підлубній О.В.
Розглянув справу
За позовом: Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, АДРЕСА_1
До відповідача: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль, вул. Білецька,1, ідентифікаційний код № 21131189.
За участю представників сторін
Позивача: ОСОБА_2 - довіреність від 01.04.2006року.
Відповідач: Білий В.В. -довіреність від 06.04.02006року.
Прокурора:
В судовому засіданні присутнім представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 27,28,41,49,51,130 Кодексу адміністративного судочинства України.
За відсутністю клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Суть справи:
Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1, м. Тернопіль звернувся до господарського суду з позовною вимогою до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль, вул. Білецька,1, про скасування рішення податкового органу від 01.11.2005 року за НОМЕР_1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 19 грн. 32 коп.
Позивач стверджує, що оскаржуване рішення є необґрунтованим та прийнято всупереч вимогам чинного законодавства, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не відповідає встановленій законом формі. В обґрунтування позовних вимог позивач представив: копію акту перевірки НОМЕР_2 від 23.10.2005 року; копію Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій НОМЕР_3 від 01.11.2005; копію рішення НОМЕР_7 від 22.11.2005 «Про результати розгляду первинної скарги»; копію рішення №НОМЕР_8 від 20.12.2005 «Про результати розгляду повторної скарги»; копію рішення №НОМЕР_9 від 14.02.2006 «Про результати розгляду повторної скарги»; копію свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_1, як суб'єкта підприємницької діяльності; копію свідоцтва про сплату єдиного податку.
В судових засіданнях позивач підтримав позовні вимоги повністю.
Відповідач позов не визнає, стверджує,що позивач здійснює діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу, і у відповідності до вимог Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами підлягають патентуванню, враховуючи, що при проведенні перевірки у позивача відсутній патент на право здійснення такої діяльності спірним рішенням до нього застосовано санкції у розмірі 19 грн. 32 коп. Просить в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи позивача, заперечення відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд в с т а н о в и в:
За результатами перевірки проведеною працівниками Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 складено акт перевірки від 23 жовтня 2005року НОМЕР_2, яким встановлено порушення підприємцем вимог ч. 1, 2 ст. 5 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" №98/96-ВР від 23.03.96р.( зі послідуючими змінами та доповненнями). Перевіркою встановлено, що приватний підприємець ОСОБА_1 здійснював діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу, без придбання відповідного патенту, а саме: на момент перевірки приватний підприємець Козій надав послуги з гри в більярд на двох більярдних столах, про що свідчить виданій ним товарний чек № 21 від 23.10.2005 року на суму 32 грн.
Посилаючись на ст..5 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" №98/96-ВР від 23.03.96р відповідач стверджує, що позивач, без придбання відповідного торгового патенту проводить реалізацію послуг гри на більярдних столах, а також, не має Ліцензії на фізкультурно-оздоровчу та спортивну діяльність з організації та проведення спортивних занять професіоналів та любителів спорту.
На підставі акту перевірки податковим органом прийнято Рішення від 01.11.2005 року за НОМЕР_1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 19 грн. 32 коп. ,у відповідності до ч.1 ст. 8 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" №98/96-ВР від 23.03.96р. заперечуючи позовні вимоги позивача представник податкового органу зазначає, що позивачем не доведено факт надання спортивного інвентаря в прокат.
Порядок придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності передбачений Законом України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" №98/96-ВР від 23.03.96р
Згідно статті 2 даного Закону Торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними в цьому Законі видами підприємницької діяльності.
Торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені в частині першій статті 1 цього Закону.
Стаття 1 Закону визначає, що об'єктом правового регулювання, згідно Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг.
Так, відповідно до ст. 5 зазначеного Закону патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами.
Під гральним бізнесом у цьому Законі розуміється діяльність суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язана з влаштуванням казино, інших гральних місць (домів), гральних автоматів з грошовим або майновим виграшем, проведенням лотерей (крім державних) та розиграшів з видачею грошових виграшів у готівковій або майновій формі. При цьому, вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється у фіксованому розмірі (за рік),зокрема, для використання столів для більярду, що вводяться в дію за допомогою жетона, монети або без них, крім столів для більярду, що використовуються для спортивних аматорських змагань, - 1800 гривень за кожний стіл для більярду;
Відповідно до ст. 8 Закону України„Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" №98/96-ВР від 23.03.96р суб'єкти підприємницької діяльності, при здійсненні операцій, передбачених цим Законом, в тому числі операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту сплачують штраф у розмірах передбачених даним законом.
Матеріали справи свідчать, що Позивач отримав свідоцтво про сплату єдиного податку НОМЕР_4 від 4.01.05р., в якому зазначено таки види діяльності, як прокат спортивного інвентаря, громадське харчування, гуртова та роздрібна торгівля. Свідоцтво видано на підставі заяви ПП ОСОБА_1. про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності на 2005р.
Відповідач стверджує, що в ході проведення перевірки податковим органом встановлено, що даний підприємець здійснює діяльність саме в сфері грального бізнесу, що під час реєстрації в органі державної податкової служби позивачем були заявлені відомості, щодо видів діяльності, які не відповідають дійсності.
Матеріали справи свідчать, що підприємець ОСОБА_1 для здійснення підприємницької діяльності користується приміщенням на праві оренди, відповідно до договору суборенди НОМЕР_6 від 01.06.2005 року, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 305 кв.м., (копія договору представлено в матеріалах справи). Дане приміщення належить ТОВ „Абриколь” на підставі договору оренди № 88 від 09.10.2003 року.
Асоціація більярдного столу Львівської області передала в безоплатне користування позивачу майно -більярдні столи у кількості 10 штук, що підтверджено копією договору НОМЕР_5 від 01.02.2004 року безоплатного користування майном та додатку до договору НОМЕР_5 від 01.02.2004 року.
Підприємець ОСОБА_1,як значиться в свідоцтві про сплату єдиного податку, займається таким видом підприємницької діяльності, як надання в прокат спортивного інвентаря (більярдних шарів, кіїв та трикутників), гральним бізнесом підприємець не займається. Дане підтверджується також тим, що під час проведення перевірки працівникам Тернопільської ОДПІ було видано товарний чек, в якому зазначено: «прокат спортивного інвентарю за 2 години».
Крім того, як вбачається з наданого позивачем прейскуранта цін на прокат спортивного інвентаря на 2005 рік позивач справляє з відвідувачів не плату за використання більярдних столів, а кошти за прокат аксесуарів до 12 футового більярдного стола, аксесуарів до 10 футового більярдного стола, аксесуарів до 9 футового більярдного стола „ПУЛ”.
Згідно статті 787 ЦК України за договором прокату наймодавець, який здійснює підприємницьку діяльність з передачі речей у найм, передає або зобов'язується передати рухому річ наймачеві у користування за плату і на певний строк. У разі надання спортивного інвентаря, в тому числі і більярдного обладнання, у прокат Законом не передбачено придбання торгового патенту.
Отже, у позивача фактично використовуються столи, та аксесуари до більярдного стола, як спортивний інвентар, гра на яких не передбачає грошового або майнового виграшу, що не є діяльністю у сфері грального бізнесу. За здійснення діяльності, визначеної приватним підприємцем у свідоцтві на право сплати єдиного податку, та фактично здійснюваної ним, торговий патент, передбачений статтею 5 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" №98/96-ВР від 23.03.96р., не придбавається.
Суд звертає увагу, що на час проведення перевірки та розгляду справи свідоцтво про сплату єдиного податку НОМЕР_4 від 4.01.05р., з видами діяльності прокат спортивного інвентарю, громадське харчування, гуртова та роздрібна торгівля, яке видане СПДФО ОСОБА_1 чинне, не анульоване.
Таким чином, СПДФО ОСОБА_1 надає послуги з прокату спортивного інвентаря та його діяльність не пов'язана з видачею виграшів в грошовій , майновій або будь-якій іншій формі, а отже висновки перевіряючих про необхідність придбавання ним патенту на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу не грунтуються на чинному законодавстві, в зв'язку з чим рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій НОМЕР_3 від 01.11.2005 підлягає до скасування в повному обсязі.
Судові витрати покласти на відповідача у справі.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. ст.ст.1,2,4,6,8,12,17-19,49,50,51,59,69-79,87,94,99,104,107,108,122-154,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити
Визнати протиправним і скасувати рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції від 01.11.2005 року за НОМЕР_1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 19 грн. 32 коп., як таке , що суперечить вимогам чинного законодавства.
Стягнути з Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль, вул. Білецька,1, ідентифікаційний код № 21131189. на користь Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_3 -85 грн. в повернення державного мита
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Постанову підписано 11 вересня 2006 року
Суддя Г.А. Жук