Судове рішення #13590103

       

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

23 лютого 2011 року                                                               м. Рівне

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду  Рівненської області в складі :

            головуючого - судді                         Мельника Ю.М.

            суддів:                                                Буцяка З.І., Ковальчук Н.М.

            з участю секретаря                           Сеньків Т.Б.,

          представника відповідача                ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2   на рішення Рівненського міського суду від  12 січня 2011 року в цивільній справі за позовом  ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання договору позики укладеним та стягнення  боргу за договором позики ,-

           в с т а н о в и л а :

          У  жовтні  2009 року ОСОБА_3 звернувся в суд із позовом до ОСОБА_2 про визнання дійсним договору позики та стягнення 70000 грн. боргу за цим договором.

          У лютому 2010 року ОСОБА_3 змінив позовні вимоги і просив визнати договір позики укладеним. Одночасно просив стягнути  з відповідача на його користь 70 000 грн. боргу за цим  договором.

          Вимоги обґрунтовував тим, що 27 травня 2005 року  відповідач позичив у нього 80000 грн. про що написав письмову розписку.

          У серпні 2007 року відповідач повернув йому 10000 грн., а решту  боргу відмовляється повертати.

          Із посиланням на ст. 1046 ЦК України просив стягнути борг в сумі 70000 грн. та стягнути судові витрати по справі.

          Рішенням Рівненського міського суду від 12 січня 2011 року   визнано  що між ОСОБА_3 та ОСОБА_2  27 травня 2005 року було  договір позики . Одночасно суд стягнув  із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 70000 грн. боргу за  цим  договором та  стягнув 120 грн. витрат на ІТЗ.

          Цим же рішенням суд стягнув із ОСОБА_2  700 грн. судового збору.

          В апеляційній скарзі ОСОБА_2  вказував на незаконність рішення місцевого суду  .

          Зазначив , що суд безпідставно  відхилив докази  , які свідчили , що ОСОБА_2 коштів у позивача не позичав , розписок про позику коштів  не писав та не підписував.

          Окрім того вказував , що суд не застосував до спірних правовідносин позовну давність , хоча  відповідач подав до суду письмову заяву про її застосування.

          Із цих підстав просив оскаржуване  рішення  суду  скасувати  та ухвалити нове рішення про   відмову в задоволенні позову.

          

          У  судовому засіданні апеляційного суду представник ОСОБА_2 , давши пояснення в межах доводів апеляційної скарги , просила  рішення місцевого суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову за позовною давністю.

          ОСОБА_3 та його представник   до суду не з"явилися без поважних причин , а тому  суд вирішив справу без їх участі.

          

          За результатами апеляційного розгляду справи колегія суддів  прийшла  до висновку, що апеляційну скаргу слід  задовольнити частково з таких підстав.

          Визнаючи договір позики укладеним та стягуючи на користь позивача кошти за договором позики , суд першої інстанції виходив із того , що сторони   в належній формі досягли домовленості щодо всіх істотних умов договору  і на виконання цієї домовленості одна із сторін передала іншій стороні кошти , а позичальник відмовляється їх повертати.______________________________

          Справа №  22- 477-11                              Головуючий в суді 1 інст. Головчак М.М.

          Категорія №  27                                        Суддя-доповідач Мельник Ю.М.

          Колегія суддів  в повному обсязі з  таким рішенням місцевого суду погодитися не може з таких підстав.

          Відповідно до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні ( позичальникові) грошові кошти або інші речі , визначені родовими ознаками , а позичальник зобов»язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж кількості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей , визначених родовими ознаками.

          Згідно ч.2 ст. 1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ , який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості  речей.

          Із розписки від 27 травня 2005 року вбачається, що ОСОБА_2 позичив у ОСОБА_3 80000 грн. , які зобов»язувався повернути позиикодавцеві до 1 вересня 2005 року ( а.с. 40)

          ОСОБА_2  заперечував той факт, що він підписував вказану розписку.

          Для перевірки такого твердження відповідача суд за клопотанням відповідача  призначив почеркознавчу експертизу. ( а.с. 55).

          Для проведення експертизи суд зобов»язав ОСОБА_2 надати вільні зразки  його підписів та оплатити експертизу.( а.с.56,62).

          ОСОБА_2 вільних зразків підпису не надав і відмовився від оплати коштів за проведення  експертизи ( а.с. 64).

          Відповідно до вимог ст. 146 ЦПК України суд враховуючи  відмову відповідача оплатити експертизу та надати  вільні зразки підписів , визнав той факт , що розписка була підписана ОСОБА_2

          Із пояснень ОСОБА_3 та  його розписки ( а.с.65) слідує, що у серпні 2007 року ОСОБА_2 повернув ОСОБА_3  борг в сумі 10000 грн.

          Відповідач доказів на спростування  таких доводів позивача не надав.

          Вчинення  відповідачем дій , які свідчать про визнання ним свого боргу відповідно до ч. 1 ст. 264 ЦК України перериває позовну давність.

          Із урахуванням зазначеного  суд першої інстанції відповідно до норм матеріального права  ухвалив рішення про стягнення із позичальника 70 000 грн. боргу.

          У той же час ,   визнавши правочин укладеним , суд першої інстанції  не виконав  вимог норм матеріального  та процесуального права.

          Відповідно до ст. 3 ЦПК України та ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду  за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

          Частиною 2 цієї статті визначені способи захисту цивільних прав чи інтересів.

          Такого способу захисту права цивільного як визнання правочину укладеним вказана норма права не передбачає.

          Оскільки ні законодавством , ні договором позики не  передбачено  такого способу захисту  права цивільного як  визнання правочину укладеним , то у суду першої інстанції не було правових підстав для задоволення позову в цій частині.

          З урахуванням зазначеного колегія суддів прийшла до висновку , що рішення місцевого суду в частині  визнання правочину укладеним було ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права,  а тому  рішення суду в цій частині підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову в позові. В решті рішення місцевого суду слід залишити без зміни , а апеляційну скаргу - без задоволення.

          Керуючись  п.2 ч.1 ст. 307 ,  п.4 ч.1 ст. 309 , ст. 316, 317 ЦПК України , колегія суддів,

                                                                    ВИРІШИЛА :

          Апеляційну скаргу  ОСОБА_2  задовольнити частково.

          Рішення  Рівненського міського  суду від  12 січня 2011 року  в частині визнання договору позики між ОСОБА_3 та ОСОБА_2  укладеним – скасувати.

          Відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позову до ОСОБА_2 про визнання договору позики укладеним.

          В решті рішення  суду першої інстанції залишити без зміни.

          Рішення суду першої інстанції та рішення апеляційного суду набирають законної сили з моменту проголошення рішення апеляційного суду , але можуть бути оскаржені  в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів із дня набрання ними законної сили.

          Головуючий :

          Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація