ц
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2010 року Справа № 2а-9317/09/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О.В.
суддів Бондар М.В., Коблової О.Д.
при секретарі Манько К.А.
за участю:
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпропетровську адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Верхньодніпровської об’єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, Державної податкової адміністрації України
про визнання дій неправомірними та зобов’язаня вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в якому позивач просить:
- визнати неправомірними дії Верхньодніпровської ОДПІ у частині відмови здійснювати податковий облік позивача за раніше встановленими формами обліку без застосування індивідуального ідентифікаційного номеру, проставити в паспорті позивача відмітку про право здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номеру;
- зобов’язати утриматися від вчинення антиконституційних дій службовим особам Верхньодніпровської ОДПІ щодо: збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про позивача, що є порушенням ст.32 Конституції України;
- зобов'язати відповідача Верхньодніпровську ОДПІ зробити в паспорті позивача на сторінці 7, або 8, або 9 відмітку наступного змісту "Має право здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номера", завірити цю відмітку підписом відповідальної особи і гербовою печаткою Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції і зберегти за позивачем раніше встановлену форму обліку платника податків і інших обов'язкових платежів без застосування індивідуального ідентифікаційного номера.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача -1 в судове засідання не з’явився надавши заяву про розгляду справи без його участі разом із запереченнями та просив в задовленні позовних вимог відмовити.
Відповідач - 2 до суду не з'явився, заперечень проти позову не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, оцінивши письмові докази вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 01.07.2009 року позивач звернулася до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції у м.Вільногірську з письмовою заявою про те, що вона відмовляється від раніше наданого їй ідентифікаційного номера.
Відповіддю Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції у м.Вільногірську від 10.07.2009 р. позивачу було надано роз'яснення, що для скасування ідентифікаційного номера їй необхідно здійснити необхідні дії відповідно до Порядку визначеного спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Державної податкової адміністрації України "Про затвердження порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів" від 19.10.2004 р. №602/1226
Частиною 2 ст.1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" від 22.12.1994 р. передбачено право платників податку та інших обов'язкових платежів через свої релігійні переконання відмовитися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомивши про це відповідні державні органи, та сплачувати державні платежі за раніше встановленою формою, про що отримати відповідну відмітку в паспорті.
Для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Відповідно до норм спільного Наказу Міністерства внутрішніх справ України та Державної податкової адміністрації України "Про затвердження порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів" від 19.10.2004р. особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, у разі наявності в неї ідентифікаційного номера, повідомляє у формі заяви, яка наведена в додатку 2 Порядку (форма В2), та додає до неї свідоцтво про народження, паспорт громадянина України та інше.
Згідно до п.3 зазначеного Порядку, посадова особа органу державної податкової інспекції, отримавши заяву з додатком, перевіряє інформацію про дану особу, та у термін 30 календарних днів з дня прийняття заяви надає заявнику довідку, форма якої наведена в додатку 3 до Порядку (форма ВЗ).
Відповідно до пункту 4 Порядку особа подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою В3 та паспорт громадянина України.
Згідно з пунктом 5 Порядку посадова особа органу внутрішніх справ розглядає довідку за формою ВЗ щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту, після цього вносить на 7-9 сторінку паспорта відмітку, зміст якої наведено в додатку 4 Правил.
Згідно з пунктом 6 Порядку після надходження відривного корінця до форми № ВЗ від органу внутрішніх справ щодо внесення відмітки до паспорта, посадова особа державної податкової інспекції протягом 2-х тижнів учиняє відповідні дії щодо внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, після цього, згідно із ст. 5 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" від 22.12.1994 р. до державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доказами підтверджено, що позивач при зверненні до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції у м.Вільногірську із заявою про відмову від ідентифікаційного номера не виконала необхідних дій передбачених спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Державної податкової адміністрації України "Про затвердження порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів" від 19.10.2004р., у зв’язку з чим відповідач –1 не мав можливості задовольнити вказану заяву.
Посилання позивача на те, що спільний наказ Міністерства внутрішніх справ України та Державної податкової адміністрації України "Про затвердження порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів" від 19.10.2004 року №602/1226 є незаконним, не може бути прийнято до уваги судом, оскільки позивач не наділений відповідно до закону правом тлумачення нормативно-правових актів.
З урахуванням викладеного колегія суддів доходить висновку, що відповідач-1 при розгляді заяви ОСОБА_1 про відмову від ідентифікаційного номеру діяв у межах повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства у зв’язку з чим в задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Верхньодніпровської об’єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, Державної податкової адміністрації України про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст.186 України.
Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Текст постанови у повному обсязі складено 22 жовтня 2010року.
Головуючий (підпис) О.В. Врона
Судді М.В.Бондар
О.Д.Коблова