Судове рішення #13560074

Справа №  2029/2-а-220/11

                                                                         ПОСТАНОВА

Іменем  України

31.01.2011 року                                                                                                                                 м. Харків

     Орджонікідзевський районний суд м. Харкова  у складі:

головуючого судді  - Маслова М.І.,

за участю секретаря  - Заневської А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання здійснити перерахунок, виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд:

-   відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 2007 року до 2010 року;

              -   зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком та провести на користь позивача нарахування і виплати недоплаченої, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з 2007 року до 2010 року.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач в порушення законодавства не здійснює йому нарахування допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явились, про час та місце слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином, надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, в порядку  письмового провадження.

Відповідач надав суду заперечення в яких просить в позові позивача відмовити.

Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, в порядку письмового провадження, на підставі наявних  у справі доказів.

За п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, зокрема чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).  

Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. З 30 липня 2010 р. діють зміни, які внесені до ст.ст. 99, 100 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Крім того, законодавцем змінено приписи щодо правових наслідків пропуску строку звернення до суду. Чинними положеннями ч. 1 ст. 100 КАС передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановлюється ухвала.   

Враховуючи те, що позивач звернувся до суду з позовом 22.11.2010 року, судом встановлено, що позивач пропустив 6-місячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2007 року по  21.05.2010  року включно.

Перевіряючи поважність причин пропуску строку звернення до суду, суд враховує, що позивач в 2007-2010 роках щомісячно отримував цільову державну соціальну допомогу у розмірі, що оспорює, а  тому повинен був дізнатися про порушення своїх прав, адже проблема захисту дітей війни актуальна з 2007 року. Позивачем надано клопотання про поновлення строку. Дослідивши матеріали справи, судом не встановлено підстав для поновлення строку звернення до суду.   

Таким чином, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду в частині вимог за зазначені вище періоди.   

Щодо позовних вимог за період з 22.05.2010 року по 31.01.2011 року, суд вважає їх підлягаючими задоволенню з наступних підстав.

Позивач має статус дитини війни відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Враховуючи зазначений статус позивача, він відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.  

Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.           

Відповідно до п.п.41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в наступній редакції. Дітям війни  (крім  тих,  на  яких  поширюється  дія  Закону України "Про  статус  ветеранів  війни,  гарантії  їх  соціального захисту")  до  пенсії  або  щомісячного  довічного грошового  утримання  чи   державної   соціальної   допомоги,   що виплачується  замість  пенсії,  виплачується  підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України),  визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Законом України "Про Державний бюджет на 2010 рік" дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей" не зупинено.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

                   Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни",   ст.ст. 6-14, 71, 99, 100, 107, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання здійснити перерахунок, виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни в частині позовних вимог за період з 01.01.2007 року по  21.05.2010  року, включно - залишити без розгляду.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання здійснити перерахунок, виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни в частині позовних вимог за період з 22.05.2010 року  –задовольнити в повному обсязі.

 Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова по невиконанню за період з 22.05.2010 року по 31.01.2011 року приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до  порушення прав  на  своєчасне нарахування та отримання  доплати до пенсії за період з 22.05.2010 року по 31.01.2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 22.05.2010 року по 31.01.2011 року з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду  через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова шляхом подачі протягом 10 днів з дня одержання постанови апеляційної скарги.

Суддя:                                                                                                     Маслов М.І.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація