Судове рішення #13523177

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

10  лютого  2011   року                                                            м. Чернівці

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:

          головуючого Міцнея В.Ф.

          суддів: Височанської Н.К., Половінкіної Н.Ю.

          секретаря Злого В.П.    

         за участю: представника ОСОБА_1 –ОСОБА_2, представника

         УПФУ в Шевченківському районі м.Чернівці –Везденка Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні           справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Чернівці (далі –УПФУ в Шевченківському районі м.Чернівці) про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, за апеляційною скаргою УПФУ в Шевченківському районі м.Чернівці на рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 22 липня 2010 року, -

                                                             встановила:

У травні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.

Вказував на те, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесеного до категорії 1, та є інвалідом I групи. На підставі Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон України № 796-ХІІ) йому призначено державну пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю. 28 квітня 2010 року він звернувся до УПФУ в Шевченківському районі м. Чернівці із заявою про проведення перерахунку вказаних пенсій відповідно до статей 50 та 54 Закону №796-ХІІ, розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої законами. Однак відповідачем відмовлено в задоволенні його заяви.

Посилаючись на ці обставини, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку цих пенсій, зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до вимог статей 50, 54 Закону №796-ХІІ з моменту звернення із заявою про проведення перерахунку.

Справа №22а – 4/11.                                                                                     Головуючий у І інстанції Категорія: 57                                                                                                          Дудаков С.Є.

                                                           Суддя-доповідач: Міцней В.Ф.


Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22 липня 2010 року позов задоволено.

Зобов’язано УПФУ в Шевченківському районі м.Чернівці здійснити перерахунок  та виплату ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до вимог статей 50, 54 Закону №796-ХІІ з 8 травня 2010 року.

В апеляційній скарзі УПФУ в Шевченківському районі м. Чернівці просить скасувати рішення суду і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування судом норм матеріального права.

Вказує на те, що розміри вказаних пенсій визначаються у відповідності до положень, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року  №654  „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” (далі - Постанова КМУ № 654).

Судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду –залишенню без змін з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України №796-ХІІ.

Як видно з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і відноситься до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і йому встановлено I групу інвалідності.

Відповідно до ст. 50 Закону України №796-ХІІ особам, віднесеним до постраждалих першої категорії, що є інвалідами І групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Частиною четвертою ст. 54 Закону №796-ХІІ встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів I групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору.

Окрім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 50, 54 Закону №796-ХІІ, а не Постанова КМУ № 654 від 16 липня 2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону №796-ХІІ при розрахунку державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого цією нормою мінімального розміру пенсії за віком.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідач повинен здійснити перерахунок вказаних пенсії, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляції не дають підстав для його скасування.

          Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України , колегія суддів ,-

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці залишити без задоволення, а рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22 липня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.

          Головуючий

        Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація