Судове рішення #13493235


Справа № 22-ц-226/2011    Головуючий у I інстанції – Литвиненко І.В.

Категорія –цивільна    Доповідач - Бойко О. В.


                                                                   

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


10 січня 2011 року

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:



головуючого - суддіБойко О.В.,

суддів:Демченко Л.М., Лазоренка М.І.,

при секретарі:Пільгуй Н.В.,

за участю:представника позивачки ОСОБА_5, представників відповідача Попова І.Б., Пащенко Т.С.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_8, ПАТ „УкрСиббанк” на рішення Деснянського районного суду м.Чернігова від 22 листопада 2010 року по справі за позовом ОСОБА_8 до ПАТ „УкрСиббанк” про стягнення матеріальної шкоди,

в с т а н о в и в:

У вересні 2010 року ОСОБА_8 звернулась до суду з позовом до ПАТ „УкрСиббанк” про стягнення матеріальної шкоди, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що 18.11.2008 р. був укладений договір банківського вкладу „Активні гроші”. В день укладення договору позивачкою були передані начальнику відділення ОСОБА_9 в сумі 37 500 дол. США для зарахування їх на рахунок. При зверненні позивачки до банку для отримання вкладу та відсотків виявилось, що рахунок на її ім”я не відкривався, гроші в сумі 37 500 дол. США привласнила ОСОБА_10. Проти останньої була порушена кримінальна справа і вироком Деснянського районного суду м.Чернігова від 07.09.2010 р. вона була засуджена. До цього часу гроші позивачці не повернуті ні відповідачем, ні ОСОБА_9, чим завдана позивачці шкода. Отже просила суд стягнути з відповідача 37500 дол. США в повернення вкладу, 9244 дол. США у повернення відсотків (упущеної вигоди) та судові витрати.

    Уточнивши позовні вимоги, ОСОБА_8 просила стягнути з  ПАТ „УкрСиббанк” шкоду у вигляді реальних збитків, пов”язаних з неповерненням вкладу в розмірі 37 500 дол. США та упущеної вигоди у вигляді відсотків на суму вкладу в розмірі 9 915 дол. США, а всього 47 415 дол. США та судові витрати.        

         Рішенням Деснянського районного суду м.Чернігова від 22 листопада 2010 року стягнуто з ПАТ „УкрСиббанк” на користь ОСОБА_8 331 430 грн. 25 коп. матеріальної шкоди та 120 грн. у відшкодування витрат на ІТЗ та 2 690 грн. 60 коп. в рахунок відшкодування витрат на правову допомогу. Стягнуто з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 1 700 грн..

     В апеляційній скарзі ОСОБА_8 просить змінити рішення та стягнути з ПАТ „УкрСиббанк” збитки, пов”язані з неповерненням вкладу в сумі 37 500 дол. США та упущеної вигоди в вигляді відсотків в сумі 9 915 дол. США та витрати на правову допомогу в сумі 4 844 грн. 60 коп.. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що суд належним чином не врахував дійсні обставини справи, а саме які заходи вона вживала для отримання коштів з відповідача та відсотків за користування вкладом з 19.11.2008 року по день розгляду даної справи. Суд дійшов хибного висновку про те, що упущену вигоду необхідно розраховувати до моменту пред”явлення першої вимоги про повернення коштів, тобто з 19.11.2008 року по 08.10.2009 року. Такий висновок не відповідає обставинам справи та протирічить п.4 ст.623 ЦК України, яка передбачає, що при визначенні розміру упущеної вигоди враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.

   В апеляційній скарзі ПАТ „УкрСиббанк” просить скасувати рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що суд не застосував спеціальну норму права, що регулює спірні правовідносини, а саме ст. 1177 ЦК України, якою врегульовано порядок відшкодування майнової шкоди фізичній особі, яка потерпіла від злочину. Неповно з”ясовані судом обставини, що мають значення для справи. Так, ухвалою Червонозаводського суду м.Харкова позовна заява ОСОБА_8 до ПАТ „УкрСиббанк” була залишена без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.207 ЦПК України в зв”язку з тим, що позивачка подала заяву про залишення позовної заяви без розгляду. Отже зазначені обставини, згідно вимог процесуального закону, позбавляють ОСОБА_8 повторно звертатись до суду з аналогічною позовною заявою. В порушення цих вимог, суд повинен був залишити її заяву без розгляду.

     У судовому засіданні представник позивачки підтримала апеляційну скаргу ОСОБА_8, просила її задовольнити, апеляційну скаргу ПАТ „УкрСиббанк” не визнала, просила в її задоволенні відмовити.

            Представники відповідача підтримали апеляційну скаргу ПАТ „УкрСиббанк”, апеляційну скаргу ОСОБА_8 не визнали, просили в її задоволенні відмовити.

   Вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, обговоривши доводи апеляційних скарг та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до наступного висновку.

           Частково задовольняючи позовні вимоги, суд 1 інстанції прийшов до висновку, що укладаючи договір банківського вкладу, позивач розраховував одержати відсотки за користування своїми коштами в розмірі 12% річних, а оскільки вимогу про повернення коштів він пред”явив 08.10.2009 року, то і упущену вигоду необхідно розраховувати за період з 19.11.2008 року  по 08.10.2009 року. Також суд прийшов до висновку, що на користь позивача належить стягнути і прямі збитки у розмірі 37 500 доларів США –суму вкладу, в перерахунку до курсу Національного Банку України на час розгляду справи.

             Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду 1 інстанції частково, оскільки суд дійшов помилкового висновку щодо періоду, з якого необхідно розраховувати упущену вигоду.

     Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Зокрема, такими збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

      Згідно ч.1 ст.1172 ЦК України фізична або юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним трудових обов”язків.

      Судом вірно встановлено, що укладаючи договір банківського вкладу № 26205213962900 на вимогу „Активні гроші”, ОСОБА_8 розраховувала одержати відсотки за користування своїми коштами в розмірі 12 % річних, але не одержала ні відсотків, ні банківського вкладу в сумі 37 500 дол. США, оскільки її кошти були привласнені злочинним шляхом начальником відділення № 351 ПАТ „УкрСиббанк” ОСОБА_9, яку в подальшому було засуджено згідно вироку суду.

       Періодом, з якого належить розраховувати упущену вигоду є – 19.11.2008 року (момент укладення договору банківського вкладу) і по 05.11.2010 року включно (в межах заявлених позовних вимог).

       Виходячи з того, що судом 1 інстанції стягнуто на користь позивачки 4 253 грн.94 коп. упущеної вигоди, що еквівалентно 33 766 грн.50 коп., з ПАТ „УкрСиббанк” підлягає стягненню на користь ОСОБА_8 ще 5 662 долари, що еквівалентно 44 935 грн. 16 коп. на час розгляду справи судом 1 інстанції.

      Таким чином, апеляційну скаргу ОСОБА_8 необхідно задовольнити частково, а рішення суду – змінити шляхом доповнення резолютивної частини реченням „Стягнути з публічного акціонерного товариства „УкрСиббанк” на користь ОСОБА_8 44 935 грн. 16 коп. (сорок чотири тисячі дев”ятсот тридцять п”ять грн. шістнадцять коп.) у відшкодування збитків.

             Доводи апеляційної скарги ОСОБА_8 не дають підстав для зміни судового рішення в частині стягнення на користь позивачки суми в повернення витрат на правову допомогу, оскільки не містять для цього жодних підстав.

        З урахуванням вищевикладеного, апеляційна скарга ПАТ „УкрСиббанк” задоволенню не підлягає, оскільки не спростовує висновків суду та не містить доводів, які б давали підстави для скасування вірного по суті рішення суду 1 інстанції.

          Керуючись ст.ст. 22, 1172 ЦК України, ст.ст. 303, 307, 309, 313, 316, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд

В И Р І Ш И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_8 задовольнити частково.                 

       Рішення Деснянського районного суду м.Чернігова від 22 листопада 2010 року змінити, доповнивши резолютивну частину рішення наступним реченням „Стягнути з публічного акціонерного товариства „УкрСиббанк” на користь ОСОБА_8 44 935 грн. 16 коп. (сорок чотири тисячі дев”ятсот тридцять п”ять грн. шістнадцять коп.) у відшкодування збитків.

          Апеляційну скаргу ПАТ „УкрСиббанк” відхилити.  

       Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.



Головуючий:Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація