справа № 2а-9451/10/0670
категорія 6.6.4
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Іваненко Т.В. ,
розглянувши у скороченому провадженні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_2 про стягнення 5063,67 грн.,
встановив:
7 грудня 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просить стягнути з відповідача заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 5063,67 грн. Вимоги мотивує тим, що 23.03.2010 року відповідачем було подано декларацію про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2009 року, де вона зазначила, що отримала спадщину від тітки, сума нарахованого доходу становить 87606, 46 грн. На підставі поданої декларації, Новоград - Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення №0002111700/0 від 16.04.2010 року про визначення ОСОБА_2 податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5063, 67 грн. Відповідачка добровільно податок не сплатила, а тому позивач просить стягнути зазначену суму в судовому порядку.
Відповідачка позов не визнала, направила заяву, в якій проти позову заперечує.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.1. ст. 2 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Згідно зі п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав регламентується ст. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Статтею 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено кілька ставок для оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття у спадщину коштів, майна, немайнових прав (0 %, 5 %, 10%, 15 %, 30 %).
Ставка оподаткування встановлюється у залежності від об'єкту спадщини та ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем.
Об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на: а) об'єкт нерухомого майна; б) об'єкт рухомого майна; в) об'єкт комерційної власності, а саме - цінний папір (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об'єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею; г) суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу; д) кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.
Судом встановлено, що в 2009 році ОСОБА_2 отримала спадщину за заповітом після смерті своєї тітки - ОСОБА_3.
Із свідоцтв про право на спадщину за заповітом вбачається, що спадкове майно, яке отримала відповідачка, складається із:
- грошових вкладів з усіма належними відсотками та надбавками, що зберігаються в філії Новоград - Волинського відділення ВАТ "Державний ощадний банк України" № 2943/096 рахунок № НОМЕР_1 залишок 13666, 88 грн., рахунок № НОМЕР_2 залишок 7074, 46 грн., а всього 20741, 34 грн.
- земельної ділянки площею 2,78 га, що знаходиться на території Орепівської сільської ради Новоград - Волинського району, вартістю 47202 грн.;
- земельної ділянки площею 0,42 га, що знаходиться на території Орепівської сільської ради Новоград - Волинського району, вартістю 2014 грн.;
- житлового будинку в цілому з усіма господарськими будівлями, що знаходяться в АДРЕСА_1. Загальна вартість житлового будинку на день смерті спадкодавиці становить 31316 грн..
П. п. 1.20.4 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" визначений перелік членів сім'ї фізичної особи, а саме: дружина або чоловік фізичної особи, діти як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка (у тому числі усиновлені), батьки, баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом.
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Відповідачка до вказаних членів сім'ї спадкодавця не належить.
Відповідно до п.п. 13.2.2. п. 13.2., п. 13.4 ст.. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення об'єкти спадщини оподатковуються за ставкою податку, визначеною пунктом 7.2 статті 7 цього Закону, до будь-якого об'єкта спадщини. Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації). Подання податкової декларації та сплата податку із зазначеного доходу здійснюються згідно із законодавством.
Відповідно до статтей 4, 5, 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті. Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
23 березня 2010 року відповідачем було подано до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції декларацію про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2009 року, в якій зазначено суму отриманого нею доходу у вигляді спадкового майна в сумі 87606,46 грн. та визначено, за наслідками перевірки, що сплаті до бюджету підлягає податок з доходів фізичних осіб в розмірі 5063 грн. 67 коп.
В порушення вимог Законів, вищевказану суму податку у встановлені строки відповідач до бюджету не сплатила. Внаслідок чого 16 квітня 2010 року позивачем було винесено податкове повідомлення №0002111700/0 про визначення ОСОБА_2 податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 5063, 67 грн.
Вказане рішення в установлені законом строки не оскаржено.
На даний час, сума заборгованості є узгодженою та несплаченою, а тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", керуючись статтями 94, 158-163, 183-2 КАС України,
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у сумі 5063, 67 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко