Судове рішення #13454311

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

                                                                                                                                         Справа № 2-А-4/11

          2 лютого 2011 року                                   Здолбуніський районний суд Рівненської області                       

          в складі: головуючого судді                                                                         Мішури В. С.

                      секретаря судових засідань                                                         Парфенюк Т.А.          

          за участю: представника позивача                                                           ОСОБА_2

                       представника відповідача                                                      Рудика Ю.В.

                                                                                          

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Здолбунів справу за адміністративним позовом

ОСОБА_4   до управління Пенсійного Фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання до вчинення дій,  суд, -

У С Т А Н О В И В:

У грудня 2010 року ОСОБА_4 звернувся до Здолбунівського районного суду Рівненської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання  з 25 травня 2008 р. по даний час провести перерахунок пенсії та додаткової пенсії, призначити її у розмірі відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(надалі Закон № 796-Х11).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС, отримує пенсію, призначену йому у відповідності з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно зі ст.54 Закону № 796-Х11   розмір пенсії для інвалідів 2 групи не може бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Оскільки  розміри виплачуваних йому пенсій є меншими, ніж встановлено Законом, а відповідач відмовив у виплатах пенсій відповідно до Закону №796-Х11, він звернувся за судовим захистом.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги заяви підтримала в повному об’ємі і просять їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав. Вважає, що пенсія та допаткова пенсія позивачу виплачується відповідно до Законів України «Про державний бюджет України на 2008-2010 роки», а тому підстави для задоволення його позовних вимог відсутні. Просить відмовити в позові за безпідставністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає  задоволенню з огляду на наступне.

 Судом  встановлено, що ОСОБА_4 є інвалідом II-ї групи від захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на конституційний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової  втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров»я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені  в Закону Україні «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської


                                                                                                                                                           -2-

катастрофи.                                                                                                                                                     

Статтею 49 Закону  передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини четвертої статті 54 цього Закону визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1-ї категорії та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону № 796-Х11 особам, віднесеним до 1-ї категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України   від 9 липня 2003 року № І058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІУ) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

На підставі наведеного, суд  приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законах «Про Державний бюджет України на 2008-2010р.», виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так наприклад, відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»затверджено на 2010 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень та з 01 грудня-734 гривні.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а в постанові від 16 липня 2008 року № 654, з наступними змінами, Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону  № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини третьої статті 28 Закону № 1058-ІУ, на думку суду, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших, пов'язаних із нею, пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак листом від 22.112010р. за № Ш-35 йому було відмовлено. Йому нараховувалась пенсія відповідно до положень, вищезазначених постановою  Кабінету Міністрів.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади»зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).   

Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).   

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

                                                                                                                                                                -3-

Частина 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов»язковість якого надана  Верховною радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.                                                                                                                                                 

Таким чином, проведення відповідачем розрахунку пенсії позивачу згідно положень постанов Кабінету Міністрів України є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача.   

Відповідно до положень статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.   

Позивач просить зобов’язати УПФ України у Здолбунівському районі проводити перерахунок пенсії у подальшому, що не відповідає змісту законодавства.  Суд вважає, що позов в цій частині задоволенню не підлягає, оскільки  відповідно до ст.2 КАСУ судовому захисту підлягає лише порушене право. Судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.

Процесуальний строк, вважає суд, позивачем не пропущено. 26 жовтня 2010 року він звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії, який  22 листопада 2010 року відмовив у задоволенні законних вимог позивача.

До суду з даним позовом ОСОБА_4 звернувся  8 грудня того ж року.

Судові витрати слід віднести за рахунок держави.

  Керуючись  статями 2,11, 69-71, 94, 159-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_4 пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 р. по  даний час.

3.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 (АДРЕСА_1 Здолбунівського району Рівненської області; ідентифікаційний номер  НОМЕР_1) як  особі, віднесеній до категорії 1, інваліду II групи, щодо якого установлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою відповідно до положень ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та провести відповідні перерахунок та виплати за період з  22 травня 2008 року по 1 лютого 2011 року.

4. В задоволенні решти позовних вимог позивачу відмовити за  їх безпідставністю.

          5. Судові витрати по справі віднести за рахунок Державного бюджету України.   

Постанова може бути оскаржена до Житомирського  апеляційного адміністративного суду  протягом десяти днів з дня її проголошення через Здолбунівський районний суд.  

Суддя

                                                                                      

  • Номер: 2-а-4/11
  • Опис: про стягнення недоотриманої суми одноразової допомоги на оздоровлення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4/11
  • Суд: Любешівський районний суд Волинської області
  • Суддя: Мішура В.С.
  • Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.12.2010
  • Дата етапу: 19.12.2013
  • Номер: 2-а-4/11
  • Опис: про визнання незаконною та скасування постонови по справі про адміністративне правопорушення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Мішура В.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.12.2010
  • Дата етапу: 21.01.2011
  • Номер:
  • Опис: в порядку адміністративного судочинства
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Мішура В.С.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.12.2010
  • Дата етапу: 25.01.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація