Судове рішення #13437091

03.02.2011

          Справа №22ц-153/2011р.

    Категорія: 23      Головуючий в 1-й інстанції Живцова О.А.

                             Доповідач –Бездрабко В.О.

          

          У Х В А Л А

  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2011 року лютого місяця 03 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

                         Головуючого:      Бездрабко В.О.,

                         суддів:           Приходько Л.А.,

                                     Кузнєцової О.А.,

              при секретарі:      Пащекун К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Вішва Ананда»на рішення Каланчацького районного суду Херсонської області від 07 жовтня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_2 до ТОВ «Вішва Ананда», третя особа на стороні позивача Каланчацька районна державна адміністрація Херсонської області про розірвання договору оренди землі, -

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_4 звернувся до суду із вказаним позовом до суду, зазначаючи, що 04 травня 2005 року між ним та ТОВ «Вішва Ананда»був укладений договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 14,80 га, яка належить йому на праві приватної власності.

Відповідач в порушення умов договору землю не обробляє та не використовує її за цільовим призначенням, крім того, орендна плата товариством виплачується йому частково, з постійними затримками.

Рішенням суду від 07 жовтня 2010 року ухвалено розірвати договір оренди землі, укладений між позивачем та ТОВ «Вішва Ананда»04 травня 2005 року, який зареєстрований в Херсонській регіональній філії центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі землі вчинено запис від 21.11.2005 року, за № 040573300287, стягнуто з ТОВ «Вішва Ананда»на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 8,50 грн. та            витрати на інформаційно –технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн., а всього: 45,50 грн., а також стягнуто з ТОВ «Вішва Ананда»на користь держави судовий збір в сумі 8,50 грн.

В апеляційній скарзі ТОВ «Вішва Ананда»просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позову.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання  сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому  договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.   

   Судом встановлено, що 04 травня 2005 року між ТОВ «ВІШВА АНАНДА»та позивачем було укладено договір оренди землі, який зареєстрований в Херсонській регіональній філії центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі землі вчинено запис від 21.11.2005 року, за № 040573300287 земельна ділянка була передана орендодавцем орендарю, про що свідчить Акт прийому-передачі.

   Згідно зазначеного договору позивач, як орендодавець, передав ТОВ «Вішва Ананда» - орендарю в оренду у строкове користування свою земельну ділянку загальною площею 14,80 га, терміном на 49 років.

Договором оренди землі відповідно до ст. 15 ЗУ «Про оренду землі»були визначені істотні умови, одними з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об’єкта оренди.

Сторони обумовили, що орендна плата за земельну ділянку встановлюється в об’ємі 1500 кг зерна (пшениці або ячменя) на рік та повинна вноситись протягом терміну дії Договору не пізніше, як до 15 листопада кожного року.

Матеріалами справи підтверджено, що за 2009 рік орендна плата не була виплачена позивачу в обумовлений договором строк.

У зв’язку з тимчасовим скрутним становищем орендаря 23 грудня 2009 року між сторонами укладено додаткову угоду, якою внесено зміни до основного договору в частині порядку та строків виплати орендної плати за користування земельною ділянкою у 2009 році та встановлено, що повний обсяг орендної плати за 2009 рік після вирахування податку на прибуток з фізичних осіб, виплачується двома платежами: до 31 грудня 2009 року орендар повинен сплатити орендодавцю 0 % від річного розміру орендної плати за 2009 рік, встановленому Договором, та до 31 березня 2010 року 100 % від річного розміру, що складає 1601,44 грн.

Доказів у підтвердження факту виплати орендної плати до зазначеної дати, відповідач суду, в тому числі апеляційному суду, не надав.

Також слід зазначити, що вказана додаткова угода в порушення вимог ст.ст. 18,20 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 640, 654 ЦК України не зареєстрована в установленому законом порядку, а відтак внесені зміни не мають правових наслідків для договірних правовідносин сторін, а тому висновок суду першої інстанції про невиконання обов’язку орендаря щодо несвоєчасної виплати орендної плати є правильним та дає підстави для розірвання укладеного договору.

Окрім того, в порушення умов договору, а саме п.31 вимог ст. 24 Закону України «Про оренду землі»товариство не використовує орендовану землю за призначенням.

За умовами договору (15,16) земельна ділянка передана в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва –вирощування сільськогосподарських культур, ведення садівництва, виноградарства.

Умови збереження стану об’єкта оренди має забезпечуватись шляхом дотримання та використання орендарем технологій та сівозміни, що не наносять шкоди земельній ділянці.

Так, відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15 травня 2010 року, складеного старшим інспектором –завідувачем сектору Державної земельної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Відділу Держкомзему у Каланчацькому районі, ТОВ «Вішва Ананда»орендує земельні частки (паї) громадян загальною площею 2112,88 га в адміністративних межах Червоночабанської сільської ради, дана земля не оброблена, заростає бур’янами, заходи щодо боротьби з бур’янами не вживаються.

Крім того, факт невикористання відповідачем земельних ділянок за призначенням підтверджується актом обстеження земельних ділянок (паїв), орендованих ТОВ «Вішва Ананда»від 03 серпня 2010 року, які є належними та допустимими доказами у спірних правовідносинах.

При вказаних обставинах суд, на думку колегії суддів, прийшов до правильного висновку про порушення товариством істотних умов договору оренди землі, що є підставою для його подальшого розірвання відповідно до вимог ст. 32 закону України «Про оренду землі»та умов договору.

Також слід зазначити, що відповідно до інформації Херсонського обласного  державного проектно-технологічного центру охорони родючості грунтів і якості продукції щодо агрохімічного стану грунтів орендованих земельних ділянок ТОВ «Вішва Ананда», що розташовані на території Червоночабанської селищної ради, вміст гумусу знизився з 2,30 %/2003 р., 8 тур агрохімічного обстеження) до 2,12 %/2008 р., 9 тур агрохімічного обстеження), що свідчить про зниження родючості землі, а отже невиконання умов договору орендарем та вимог Закону України «Про оренду землі».     

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що висновки суду відповідають обставинам справи в межах наданих сторонами доказів та вимогам норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Доводи апеляційної скарги висновки суду по суті спору не спростовують і, як такі, що не ґрунтуються на законі та доказах, підлягають відхиленню.

Посилання апелянта на те, що акти, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог як докази є недопустимі, оскільки були складені некомпетентною особою, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки предметом спору в даній справі не є правомірність притягнення орендаря до адміністративної відповідальності, а зазначені акти лише підтверджують факт невикористання ним орендованої земельної ділянки за цільовим призначенням.

Необґрунтованим, на думку колегії суддів,є твердження апелянта про недотримання у спірних правовідносинах передбаченого ст.144 ЗК України порядку припинення ним права користування орендованою земельною ділянкою, оскільки зазначена норма матеріального права не регулює договірні правовідносини, що виникли між сторонами, у яких рішення про розірвання договору, в даному випадку, приймає орендодавець –фізична особа, а не орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, як це встановлено вказаною вище нормою.

Рішення суду постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права і підстав для його скасування та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову колегія суддів не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 303,307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Вішва Ананда»- відхилити.

Рішення Каланчацького районного суду Херсонської області від 07 жовтня 2010 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її проголошення і може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.

Головуючий:

  Судді:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація