Судове рішення #13393895

Справа № 2- 4892  2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И                            

01 червня 2010 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді – Бондаренко О.В.,

при секретарі судового засідання – Слюсаренко С.А.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні залі суду № 4  цивільну справу за позовом ОСОБА_1   до управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі, про зобов’язання провести перерахунок доплати до пенсії -                                              

В С Т А Н О В И В:

   

Позивач звернулась до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що  відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вона  є дитиною війни та відповідно до ст. 6 зазначеного Закону має право на виплату щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак відповідачем така допомога позивачу виплачується в значно меншому розмірі. Позивач зверталась до відповідача про проведення перерахунку даної доплати , але їй було відмовлено, тому він просить суд зобов’язати відповідача провести перерахунок доплати до пенсії відповідно до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком визначеної Законами України «Про державний бюджет» на відповідний рік з 2007 року та забезпечити її виплату.

В судове засідання позивач не з’явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином, надала до суду заяву, в порядку ст.169 ЦПК України, проводити розгляд справи без її участі, позов підтримала.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про розгляд справи повідомлені належним чином, надали до суду письмові заперечення на позов, просили проводити розгляд без участі представника та відмовити в задоволенні вимог позивача.

Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ Білоцерківського району, має статус «Дитина війни» і отримує доплату до пенсії  в розмірі 10 % від прожиткового мінімуму , встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно ЗУ «Про державний бюджет», що підтверджено матеріалами справи ( копія пенсійного посвідчення, заперечення на позов ).

Відповідач в запереченнях на позов зазначає, що позивач не має права на отримання за рахунок коштів відповідача названої  щомісячної державної допомоги, так як відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення пенсій, призначених за названим законом, тобто застосувати названу норму для розрахунку підвищення пенсії згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підстав немає. Тому вимоги позивача безпідставні, до задоволення не підлягають.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, встановлена державна соціальна підтримка дітей війни у вигляді щомісячного підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання у розмірі 30%  мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.7 названого Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету і доплату до пенсії здійснює управління пенсійного Фонду України в Білоцерківському районі, яке є відповідачем у справі.

Відповідно до ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності повинен керуватись  Конституцією та законами України, а також  Указами Президента України та Постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України та законів України.

Відповідно до вимог ст.22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Відповідно до ст.4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону України «Про державний бюджет України».

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року, яка змінена Законом України від 15.03.2007 року № 749-5, затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, тобто пенсіонера з 01.01.2007 року – 380 грн., з 01.04.2007 року – 406 грн., з 01.10.2007 року – 411 грн. Визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» застосовується для осіб, які втратили працездатність.

 Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» для осіб, які втратили працездатність встановлено прожитковий мінімум з: 1 січня – 470 грн., з 1 квітня – 481 грн., з 1 липня – 482 грн. з 1 жовтня – 498 грн. Розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 54   Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»  прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення встановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для  осіб, які втратили працездатність - 573 гривні.

Відповідно до Конституції України права громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені лише в умовах надзвичайного або воєнного стану, а тому суд вважає, що відповідач, не нараховуючи та не виплачуючи додаткової пенсії позивачу як дитині війни відповідно до вимог постійно діючого закону - ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який має прерогативу в застосуванні при визначенні розміру додаткової соціальної виплати до пенсії, тобто доплата повинна проводитись в розмірі мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатної особи, якою є позивач, діяв неправомірно.

Норми Конституції України являються нормами прямої дії, підлягають застосуванню судом при розгляді спорів, які виникли в зв’язку з порушенням прав громадян, а тому суд вважає, що Законом України «Про Державний бюджет України» було допущено звуження існуючих  гарантій громадян, які є дітьми війни в частині не нарахування згідно з вимогами ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» додаткової пенсії, а тому при визначенні розміру доплати позивачу відповідач повинен був керуватись виключно вимогами  ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та виходити з розміру мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі  прожиткового мінімуму для непрацездатної особи відповідно до вимог щодо розмірів прожиткового мінімуму згідно з Законами «Про державний бюджет України» на відповідний рік, а тому позов у цій частині є обґрунтований.

Крім цього, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня  2007 року положення п. 12 ст. 71 з урахуванням ст.111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення виплати підвищення до пенсійного забезпечення дітям війни, до яких відноситься і позивач, визнано неконституційним, що підтверджує, що  при нарахуванні підвищення до пенсії позивачу слід застосовувати вимоги ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.04.2004 року, а не положення Закону України «Про державний бюджет України».

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 визнані неконституційними положення пункту підпункту 2 п. 41 розділу IІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в редакції, що «дітям війни  (крім  тих,  на  яких  поширюється  дія  Закону України «Про  статус  ветеранів  війни,  гарантії  їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується  підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Суд вважає дії відповідача неправомірними щодо не проведення перерахунку доплати до пенсії позивача як дитини війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  так як рішення Конституційного Суду є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Крім того, в п.5 зазначеного рішення вказано на те, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Згідно ч. ч. 1, 2, 4 ст. 8 ЦПК України суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта закону України або міжнародного договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.

Проаналізувавши всі зазначені правові норми суд приходить до висновку, що відмова відповідача  в здійсненні перерахунку доплати до пенсії, як дитині війни в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком визначеної Законами України «Про державний бюджет» є необґрунтованою.  

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає можливим зобов’язати відповідача провести нарахування доплати до пенсії позивача в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком визначеної Законами України «Про державний бюджет» з 09.07.2007 року та  зобов’язати відповідача  здійснити перерахунок та виплату  доплати до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком визначеної Законами України «Про державний бюджет» з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік, з 22.05.2008 року по 31.05.2010 року, з урахуванням виплачених сум та Рішеннь Конституційного суду України від 09.07.2007 року, від 22.05.2008 року за № 10 – рп.

Відповідно до ст. ст. 79, 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Судові витрати складаються  з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи, до яких, зокрема, відносяться й витрати на інформаційно-технічне забезпечення. Тому, суд вважає можливим стягнути з відповідача на користь позивача 37 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи та 51 грн. державного мита на користь держави. Позивач звільнена від сплати держмита на підставі ст. 4 п. 18 Декрету КМ України «Про державне мито».

Керуючись ст.ст. 19, 113, 152 Конституції України, ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, законом України «про державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про внесення змін до закону України про державний бюджет України на 2008рік», Законом України на 2009 рік», ст.ст. 10, 11, 15, 60, 88,169, 208, 209, 213-215, 225  ЦПК України, суд –  

 В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Білоцерківському районі провести нарахування з 09.07.2007 року доплати до пенсії ОСОБА_1   згідно ст..6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком визначеної Законами України «Про державний бюджет».

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Білоцерківському районі провести перерахунок та забезпечити виплату доплати до пенсії ОСОБА_1   згідно ст..6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком визначеної Законами України «Про державний бюджет» на відповідний рік за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік, з 22.05.2008 року по 31.05.2010 року, з врахуванням виплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Білоцерківському районі на користь ОСОБА_1   37 грн. судових витрат

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Білоцерківському районі державне мито на користь держави в сумі 51 (п’ятдесят одна) грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня ухвалення рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя:                                                                                  О.В.Бондаренко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація