СCправа № 2-449/11
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.01.2011 р. м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запорожжя у складі:
головуючого судді Наумової І.Й.
при секретарі Фіркаловій І.Ю.
за участю представника позивача Лантух І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства „Універсалбанк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідачів у солідарному порядку заборгованості за договором про надання кредиту, яка складається з суми основного боргу (позичкової заборгованості), суми прострочених відсотків за користування кредитом та підвищених відсотків. У позові зазначив, що між Банком та ОСОБА_2 було укладено кредитний договір №СL54761 від 20.06.2008р., відповідно до умов якого позичальнику було надано кредит у розмірі 100 000,00 гривень для поточних потреб та сплати комісійної винагороди строком на 36 місяців з 20.06.2008р. по 05.06.2011р..10.2013 року, а позичальник зобов’язався погасити кредит, сплатити за його користування проценти в сумі, строки та на умовах, що передбачені договором. В забезпечення виконання зобов’язань між Банком як кредитором, та ОСОБА_3 як поручителем було укладено договір поруки №CL54761 від 20.06.2008р., відповідно до умов якого поручитель зобов’язався перед кредитором відповідати за невиконання ОСОБА_2 усіх його зобов’язань перед кредитором, що виникли з кредитного договору №CL54761 від 20.06.2008р., укладеного між кредитором та боржником, в повному обсязі як існуючих в теперішній час так і тих, що можуть виникнути в майбутньому (п.1.1 Договору).
Зобов’язання за кредитним договором позичальником виконані не були, було порушено умови договору в частині повернення кредиту та сплати відсотків, внаслідок чого утворилася заборгованість за кредитним договором. У зв’язку з тим, що з боку позичальника було допущено порушення умов договору, позичальнику та поручителю було надіслано письмові вимоги про усунення порушень та повернення кредиту в повному обсязі, які відповідачами залишені без задоволення. У зв’язку з порушенням позичальником та поручителем умов кредитного договору та умов договору поруки й відповідних приписів цивільного законодавства, що визначають загальні правила виконання зобов’язань, позивач просить стягнути з відповідачів у солідарному порядку заборгованість у загальному розмірі 131004,14 грн. та судових витрат у справі
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення та просить суд задовольнити позов.
Належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду Відповідачі у судове засідання не з’явилися, причини неявки до суду не повідомили, заперечень чи пояснень на позов до суду не надали, у зв’язку з чим, суд вважає можливим розглянути справу в порядку заочного розгляду на підставі ст.224,225 ЦПК України.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.06.2008р. між ВАТ «Універсал Банк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Універсал Банк» та відповідачем ОСОБА_2 було укладено кредитний договір №CL54761, відповідно до умов якого кредитор зобов’язався надати позичальнику кредитні кошти у сумі та на умовах, визначених договором, додатку 1, додатку 2, а позичальник зобов’язався погасити кредит, сплатити проценти за користування ним на умовах та в порядку, визначних Договором, Додатком 1 та Додатком 2 (п.1.1 Договору). Відповідно до Додатку №1 до договору, позичальнику було надано кредит у розмірі 100 000,00 гривень зі сплатою процентної ставки у розмірі 30% річних та підвищеною процентною ставкою, у випадку прострочення платежу - у розмірі 90% річних. Сторонами також визначено термін кредитування, який становить 36 місяців.
Згідно п.2.2 кредитного договору сторонами було визначено, що за користування кредитом понад встановлений строк (прострочення терміну сплати щомісячного платежу) встановлюється підвищена процентна ставка у розмір 90% річних.
Відповідно до п.6.6 Договору сторонами обумовлено, що кредитор має право вимагати від позичальника достроково погасити кредит до настання остаточного терміну погашення, а позичальник зобов’язується на письмову вимогу кредитора достроково погасити кредит в повному обсязі та сплатити нараховані проценти за користування кредитом, нараховану неустойку та інші платежі й нарахування за договором, що підлягають сплаті позичальником на користь кредитора, але не пізніше 30 календарних днів з дати одержання такої вимоги кредитора, в одному з наступних випадків: затримка сплати частини кредиту та процентів за його користування принаймні за один календарний місяць; сума поточної заборгованості позичальника перевищує суму непогашеного кредиту більш ніж на 10%; несплата позичальником більш ніж одного щомісячного платежу, що перевищує 5% суми кредиту; іншого істотного порушення умов договору.
В забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором, 20.06.2008р. між ВАТ «Універсал Банк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Універсал Банк» як кредитором та ОСОБА_3 як поручителем було укладено договір поруки №CL54761, відповідно до умов якого, поручитель зобов’язався перед кредитором відповідати за невиконання ОСОБА_2 усіх його зобов’язань перед кредитором, що виникли з кредитного договору №CL54761 від 20.06.2008р., укладеного між кредитором та боржником, в повному обсязі як існуючих в теперішній час так і тих, що можуть виникнути в майбутньому (п.1.1 Договору).
Згідно ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України визначено, одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до приписів ст.610 ЦК України, порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
За визначенням ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
З урахуванням зазначених приписів цивільного законодавства, враховуючи що позичальником порушено грошові зобов’язання перед Банком, що є порушенням умов кредитного договору та приписів цивільного законодавства, позовні вимоги щодо стягнення з позичальника суми основної заборгованості, суми прострочених відсотків та підвищених відсотків за прострочку підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст.ст.553, 554 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником. У разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
З огляду на вищезазначені приписи законодавства, керуючись умовами кредитного договору та договору поруки, позовні вимоги щодо стягнення заявленої суми заборгованості, яка складається з суми кредиту, суми прострочених відсотків та підвищених відсотків за прострочку з поручителя також підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.88 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню судові витрати: витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу в розмірі 120 грн., та 1310,04 грн. – витрат на судовий збір.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 224, 225 ЦПК України, ст. ст. 526, 527, 553, 554, 610 ЦК України суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, 69000 АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Публічного акціонерного товариства “Універсал Банк» (04114 м.Київ вул.Автозаводська,54/19) заборгованість за кредитним договором №CL54761 від 20.06.2008р. у загальному розмірі 131004,14 грн.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, 69000 АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Публічного акціонерного товариства “Універсал Банк» (04114 м.Київ вул.Автозаводська,54/19) витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 120,00 грн. та витрати на оплату судового збору в розмірі 1310,04 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Запорізької області через Комунарський районний суд м. Запоріжжя.
Особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Суддя: І.Й. Наумова